01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

ANADOLU EFES SERGIO LLULL’E ENGEL OLAMADI, SERİ 2-1’E GELDİ!

Turkish Airlines EuroLeague’de Play-Off mücadeleleri üçüncü karşılaşmasında İspanya’da Real Madrid’e konuk olan temsilcimiz Anadolu Efes, baştan sona önde götürdüğü mücadeleyi Real Madrid’in son çeyrekteki iyi oyununa engel olamayarak 80-76 kaybetti. Bitime 50 saniye kala Rudy Fernandez’in üçlüğüyle geriye düşen temsilcimiz art arda hücumlardan da yararlanamayınca seride durum 2-1’e geldi. Serinin diğer maçı perşembe günü saat 8’de Madrid kentinde oynanacak.

İlk Beşler

Ev sahibi Real Madrid’de Koç Pablo Laso ilk beşte Jaycee Carroll, Carlos Alocen, Alberto Abalde, Alex Tyus ve Usman Garuba’yı tercih ederken, Anadolu Efes’te Koç Ergin Ataman alıştığımız ilk beşin dışına çıkarak Shane Larkin, Vasilije Micic, Krunoslav Simon, Adrien Moerman ve Sertaç Şanlı’yi tercih etti.

Maç Özeti

Temsilcimiz Real Madrid’in alan savunması karşısında hücumda iyi başlayamamakla birlikte rakibine ribauntları da bırakmayınca maçun ilk 4 dakikasında yalnızca 2 isabet gördük. Hızlı hücumlarla rakibinin faul hakkını kısa sürede dolduran Anadolu Efes, ilk saha içi isabetini de 5. dakikada Sertaç Şanlı ile kaydetti: 5-2. Bu skorun ardından ritim bulmaya başlayan temsilcimiz, savunmada Chris Singleton ve Shane Larkin ikilisinin muazzam çabasıyla rakibini de 5 sayıda tutmayı başardı. Temsilcimiz dış atışlarda 6’da 0 ile başladığı mücadelede geçiş hücumlarında ve hücum ribauntlarında gösterdiği ekstra performansla oyuna ağırlığını koyarak skora dengeyi getirmeyi başardı. Rodrigue Beaubois’nın ilk çeyreğin bitimine 2 saniye kala bulduğu 3 sayılık isabetle birlikte skoru 15-15’e getiren temsilcimiz, böylelikle maçtaki ilk üçlük isabetini de bulmuş oldu.

Üçüncü çeyreğin ilk üç dakikasına Rodrigue Beaubois ile Anadolu Efes damga vururken, bu kısa sürede maçta çift haneli skorlara ulaşan ilk oyuncu da Beaubois oldu. Serbest atış çizgisinden de isabeti bulunca skoru 17-27’ye getiren Anadolu Efes, tutuk başladığı akşamda göz açıp kapayıncaya kadar farkı çift hanelere çıkarmayı başardı. Fabian Causeur ile oyuna dengeyi getirmeyi başaran İspanyol temsilcisi, yan parçalardan katkı alamayınca sürdürülebilir bir performans gösteremedi ve ilk devreyi 28-38 geride kapattı. Çeyreğe Micic’in üçlüğüyle noktayı koyan Anadolu Efes’te dış atışlardan istenilen başarının elde edilememesine ve Sertaç Şanlı’nın üç faulle kenarda oturmasına rağmen ilk yarıda istenilen sonuç alınırken, Real Madrid serinin ilk iki maçında olduğu gibi Anadolu Efes’e karşılık vermekte zorlandı.

Serinin üçüncü çeyreklerinde tabiri caizse maçı koparan temsilcimiz ilk iki maçta olduğu gibi bu çeyreğe de Micic’in harika oyunuyla başladı. Çeyreğin başında farkı 15 sayıya kadar çıkaran temsilcimizde Ergin Ataman ilk 7 dakikada parkeye çıkarttığı beşlisini bozmadı. Garuba ve Tyus’ın basketleriyle bir ara fark 9 sayıya kadar düşse de, Vasilije Micic direksiyonu yeniden eline alarak farkı 15 sayıya kadar taşıdı. Yorulan beşlisini değiştiren Koç Ergin Ataman, Sertaç Şanlı’nın dördüncü faulünü almasıyla birlikte uzun rotasyonunu daraltmak zorunda kaldı. Her ne kadar çeyreğin sonunda temsilcimiz oyundan düşse de, Rodrigue Beaubois doğru zamanda devreye girerek takımının çift haneli farkı korumasını sağladı ve Anadolu Efes son 10 dakikaya 48-58 önde girmeyi başardı.

Son 10 dakikaya dış atışlarda şans faktörünün de devreye girmesiyle iyi başlayan taraf Real Madrid olurken, Micic’e hücumlarda Shane Larkin’in de eklenmesiyle birlikte fark çift hanelerde kalmaya devam etti. Real Madrid hücumlarını tecrübeli isim Sergio Llull ile yönetirken, İspanyol gard 14 sayı ile takımını sırtlayan isim oldu. Vasilije Micic-Rodrigue Beaubois-Shane Larkin üçlüsüne 4 faullü Sertaç Şanlı da eklenince savunmada büyük bir düşüş yaşayan Anadolu Efes, bitime 1 dakika kala Fernandez’in üçlüğüyle birlikte 78-76 geriye düştü. Real Madrid’in serisine mental olarak da karşılık veremeyen Anadolu Efes, mola dönüşü üst üste iki hücumdan da boş dönünce mücadeleyi 80-76 kaybetti. Son çeyrekte 19-2’lik seri yakalayan İspanyol temsilcisi seride durumu 2-1’e getirmeyi başardı.

Maçın İstatistikleri

Son çeyrekteki geri dönüşün temellerini atan deneyimli isim Sergio Llull, 20 sayı 7 asistlik performansıyla maçın oyuncusu olmayı başardı. Real Madrid’de Alberto Abalde 11 sayı ile Llull’un ardından en skorer isim olurken, Alex Tyus ve Usman Garuba’da 10’ar sayı ile galibiyete katkıda bulundular. Serinin diğer karşılaşmalarından farklı olarak ribauntlarda rakibine üstünlük kurmayı başaran Real Madrid, 39 ribaunt ile Tavares’in olmadığı bir rotasyonda çok önemli bir istatistiğe imza attı.

Temsilcimiz Anadolu Efes’te ise Vasilije Micic’in 29 sayı, 6 asist ve 3 top çalmalık performansı galibiyet için yeterli olmadı. Rodrigue Beaubois 18 sayı ile takımına katkıda bulunurken, Anadolu Efes kadrosunda başka hiçbir isim çift haneli skorlara ulaşamadı. Aynı zamanda yalnızca 7 oyuncusundan skor katkısı alabilen Koç Ergin Ataman, takımının kaybetmesine engel olamadı.

Maç Sonu Röportajları

Maçın oyuncusu seçilerek eski günleri aratmayan Sergio Llull maçın ardından: “Hiç şaşırmadım. Bu takıma inanıyorum. Bence bu pozisyondayken sonuna kadar savaşmalısınız. Ve başardık. Şimdi mutluyuz ama zihnimizi boşaltmalıyız ve perşembe günü bir başka savaşımız daha var. Çok fazla üç sayı attık ve hücumda topu daha iyi paylaştık. Bence ribauntları kontrol ettiğimizde ve oyunun ritmini kontrol ettiğimizde daha iyi oynuyoruz. Perşembe günü yapmaya çalışmamız gereken şey bu. ” sözlerini söyledi.

Özet Görüntüler

Yorum Yap