01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

FENERBAHÇE SAVAŞTI AMA DİRENEMEDİ!

Turkish Airlines EuroLeague Playoff ilk maçında Fenerbahçe Beko, rakibi CSKA Moskova’ya deplasmanda oynadıkları ilk maçta 92-76 mağlup oldu. Böylece seride CSKA Moskova 1-0 öne geçti. Son çeyreğe 64-66 geride giren Rus ekibi son çeyrekte 28-10’luk bir seri yakalayarak maçı kazanmayı başardı.

1.Çeyrek

Hackett ve Shengelia arka arkaya basketlerle maçta perdeyi açan isimler oldu. Fenerbahçe’nin ilk sayılarıysa serbest atış çizgisine gelen Guduric’ten geldi. Eric’in 4 sayılık bireysel serisi sonrası De Colo basketi buldu. O’Quinn’in bir ve De Colo’nun iki serbest atış isabetiyle Fenerbahçe 0-5’lik bir seri yakaladı. O’Quinn orta mesafeden bir basketle ve De Colo potaya giderek bu seriyi 0-9 yaptı. Hackett bu seriyi bozan isim oldu. De Colo’nun iki serbest atış isabetine yine Hackett karşılık verdi. Antonov maçın ilk üçlük isabetini kaydederek takımını öne geçirdi. 15-13’lük skorla ilk televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Barthel ve Brown’un basketleriye Fenerbahçe yeniden öne geçti. De Colo art arda 4 sayı bularak seriyi 0-8 yaptı ve Itoudis’e molayı aldırdı. Mola dönüşünde Lundberg orta mesafe isabetiyle bu seriyi bozdu. Clyburn basket faulü alarak farkı 1 sayıya indirdi. De Colo’nun basketi sonrası Lundberg önce üçlük isabetiyle ardından potaya giderek takımını öne geçirdi. Strelnieks’in üçlüğü ilk çeyreğin son basketi oldu ve skor 28-23 oldu.

2.Çeyrek

İkinci çeyrek güzel bir set oyunu sonucunda Barthel’in basketiyle başladı. Clyburn art arda iki basket bulduktan sonra Brown pota altında isabeti kaydetti. Yine Clyburn’ün basketi sonrası Voigtmann üçlüğü göndererek Erdem Can’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde Strelnieks üçlüğü bularak farkı 13 sayıya çıkardı. Biberovic’in art arda kaydettiği orta mesafeden isabeti ve üçlüğü Fenerbahçe’ye nefes aldırdı. Voigtmann tek serbest atış isabeti bulduktan sonra Clyburn’ün isabeti geldi. De Colo’nun üçlüğü buna bir yanıt oldu. Clyburn bir basket daha bulduktan sonra Barthel iki serbest atış isabeti buldu. De Colo bir basket ve tek serbest atış isabeti ile farkı 5 sayıya indirerek Itoudis’e molayı aldırdı. Biberovic mola dönüşünde isabeti kaydederek Fenerbahçe serisini 0-7’ye çıkardı. Hackett’ın üçlüğüyle bu seri bozuldu. De Colo basketiyle farkı 4 sayıya indirdikten sonra Hackett iki serbest atış isabeti kaydetti. Ukhov’un üçlüğü ilk yarı sona ererken skoru belirledi. 53-44

3. Çeyrek

İkinci yarı O’Quinn’in arka arkaya iki orta mesafe isabetiyle başladı. Shengelia bu bireysel seriyi bozduktan sonra De Colo üçlük isabetini buldu. Hackett’ın üçlüğüne Guduric de bir üçlükle yanıt verdi. Brown top çalarak hızlı hücumda smacı vurdu ve farkı 2 sayıya indirdi. Voigtmann ve Clyburn’ün art arda basketleri sonrasında Biberovic pota altında isabeti kaydetti. Guduric’in üçlüğüyle fark 1 sayıya indi. Voigtmann’ın pota altında basketinden sonra Brown’un tek serbest atış isabeti geldi. Brown’un basketiyle skor 64’te eşitlendi. De Colo’nun basketiyle Fenerbahçe Beko ilk çeyrekten sonra ilk defa öne geçti. Son çeyreğe 64-66 skorla girildi.

4. Çeyrek

Son çeyrek Antonov’un üçlük isabetiyle başladı. O’Quinn’in basketi sonrası Clyburn çizgiye gelerek iki isabet kaydetti. Ukhov’un üçlük isabeti sonrası Fenerbahçe molası geldi. Mola dönüşünde O’Quinn isabeti kaybetti. Antonov ve Hackett art arda üçlüklerle farkı 8 sayıya çıkardı. Hackett bir üçlük isabeti daha bulduktan sonra Clyburn’ün basket faulü geldi. Brown üç sayılık isabetiyle 12-0’lık CSKA serisini bozdu ve molayı aldırdı. Mola dönüşünde Voigtmann üçlüğü kaydetti. Kurbanov’un basketiyle fark 16 sayıya çıktı ve Fenerbahçe son molasını aldı. Voigtmann tek serbest atış isabeti kaydettikten sonra Shengelia basketi buldu. Guduric üç sayılık isabeti bularak maç sonunda skoru belirleyen isim oldu. 92-76

Maçın Değerlendirmesi:

“Savaştılar ama olmadı”

Son 7-8 dakikaya kadar başa baş giden maçta Fenerbahçe, önde girdiği son çeyrekte hem fiziksel hem de zihinsel olarak mücadelesini daha fazla devam ettiremedi. Maça büyük bir kararlılıkla potaya giderek başlayan Sarı Lacivertliler, bu sayede faul düdüklerini almayı başardı. Bu faulleri maçın başında alarak maçın geri kalanı için sertliği istediği seviyede ayarlamış oldu. Rakibinin hücum opsiyonlarını iyi kapatan temsilcimiz böylelikle onları top kaybetmeye zorladı ve ortaya çıkan hızlı hücum fırsatlarını da iyi değerlendirdi. Ribaunt konusunda maçın sonlarına kadar beklenen sıkıntıyı yaşamayan temsilcimiz, yüksek konsantrasyonla savunma ribauntlarını alırken CSKA uzunlarından alınması çok zor olan hücum ribauntlarında da önemli bir mücadele ortaya koydu. CSKA’nın en iyi yaptığı iş olan hücum ribaundu almayı belli bir seviyenin altında tutarak ikinci şans sayılarına da olanak vermediler ve savunmadan hızlıca çıkarak zaman zaman savunmayı eksik yakaladılar. Son çeyrekte ise yorgunluğun getirisiyle arka arkaya hücum ribaunları verdiler ve bu alandaki dirençlerini koruyamadılar. CSKA Moskova özellikle ilk yarıda Will Clyburn’ün sırtı dönük oyunlarından fazlaca yararlandı ve maça bu şekilde tutundu. Bu oyunları durdurmakta temsilcimizin en etkili ismi olan Dyshawn Pierre’in eksikliği bu sebepten fazlaca hissedildi. Bunun dışında hücumda Shengelia’dan alışık olduğu katkıyı alamayan ekip Semen Antonov ve Johannes Voigtmann’ın ekstra katkılarıyla ayakta kaldı. Hackett’ın hem hücumda hem savunmada tecrübesini kullanarak temsilcimizi çok zorlaması da CSKA’yı rahatlatan etkenlerden oldu. Maçın son çeyreğine kadar fiziksel ve zihinsel anlamda beklenenden çok daha üstün bir seviyede sahada olan temsilcimiz, son çeyrekte hem CSKA’nın art arda basketler bulmasıyla, hem de 8 kişilik dar rotasyonla oynamanın getirdiği yorgunlukla daha fazla direnemedi ve maçtan koptu. Nando De Colo’nun maçın başından sonuna gösterdiği bireysel çaba ve arzu takdire şayandı. Sadece ilk yarıda 22 sayı üreten De Colo, maçı 27 sayı, 4 ribaunt ve 3 asistle tamamlarken 3 de top çaldı. Kyle O’Quinn de Vesely’nin doldurulması çok zor olan boşluğunu elinden gelen en iyi şekilde kapatmaya çalıştı. Tecrübeli uzun maçı 11 sayı, 6 ribaunt ve en önemlisi 4 asistle tamamladı. Koç Igor Kokoskov’un yokluğunda da Erdem Can son derece güven verici bir koçluk performansı ortaya koydu ve gerektiği zaman sorumluluk almaya hazır olduğunu bizlere gösterdi. Fenerbahçe Beko, CSKA Moskova karşısında ilk maçı kazanamadı fakat seriyi kolay kolay bırakmayacağının mesajını çok net bir şekilde verdi. İkinci maçta Ahmet ve Pierre gibi önemli eksiklerin de kadroya dahil olacağını düşünürsek umudu elden bırakmak için hiçbir neden yok. Fenerbahçe Beko’nun yapması gereken Cuma gününe kadar hem kafaca hem fiziksel olarak iyice dinlenmek ve kuvvetli rakibi karşısına olabilecek en güçlü seviyede çıkmak.

Maçın Adamı: Will Clyburn

20 sayı 5 ribaunt 5 asist.

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap