01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

GENİŞ ROTASYONLU ANADOLU EFES, MILANO’YA MAĞLUP OLDU

Anadolu Efes, normal sezonun son haftasında Milano deplasmanından 98-75 mağlup ayrıldı. Puan durumundaki yeri karşılaşma öncesinden netlik kazanmış olan temsilcimiz geniş bir rotasyonla mücadele etti.

İLK BEŞLER:

Olimpia Milano: Malcolm Delaney – Kevin Punter – Vladimir Micov – Zach Leday – Kaleb Tarczewski

Anadolu Efes: Shane Larkin – Rodrigue Beaubois – James Anderson – Adrien Moerman – Tibor Pleiss

 

MAÇIN HİKAYESİ:

Karşılaşma Pleiss’ın üçlüğüyle başlarken iki takım da hücumda kolay atışlar bulmayı başardı. Boyalı alandan hiç sayı üretmeyip dış atışlara yönelen taraflardan Anadolu Efes, ilk 4 dakikayı 8-11 üstünlükle geçti. Punter’ın penetreleriyle sayı bulan Milano’ya Moerman ve Larkin’le cevap veren Efes, Micov’un üçlüğü ve Evans’ın smacına engel olamayınca yüksek tempolu geçen ilk bölümde 19-15’lik skorla televizyon molasına gidildi. Shields ve Evans’la yayın içinden 10 sayı üreten Milano temponun farklı bir boyuta çıktığı ilk çeyreği 29-19 önde kapattı.

Larkin’in turnikesiyle açılan ikinci çeyreğin başında Shavon Shields orta mesafe şutlarıyla etkili olmaya devam ederek 6 sayı buldu (35-21). Anadolu Efes, rotasyonunu genişletmesinin ardından Milano’nun hücum ritmini yavaşlattı, hücumda ise Singleton ve Dunston’dan sayılar bularak televizyon molasına girdi (36-25). Süre ortalaması düşük olan forvetlerle sahada kalmayı tercih eden Efes, Milano’nun forvetlerini durdurmakta güçlük çekti ve buldukları 46 sayının 32’si Punter-Shields-Micov üçlüsünden geldi (46-31). Devrenin sonunda Singleton ve Pleiss’la 8 sayı üreten temsilcimiz soyunma odasına farkı 10’a indirerek 49-39’la girdi.

İkinic yarı Delaney’nin üretkenliğiyle başlayan Milano’ya Larkin-Micic ikilisinin organizasyonuyla cevap veren Anadolu Efes, periyodun ilk 4 dakikası geride kalırken skoru 55-48’e getirdi. Televizyon molasına Punter’ın 6 sayılık performansıyla girilirken Milano farkı yeniden çift hanelere taşıdı (61-50). Rodriguez ve Punter’ın isabetleriyle moladan dönen İtalyan ekibi, Beaubos’nın üçlüğüne mani olamadı. Shields ve Rodriguez’den üç sayılık atışlar gelince fark 20’yi buldu (73-53). Çeyreğin son bölümünde Tarczewski ve Brooks’la rahat atışlar bulan Milano, temsilcimiz karşısında son çeyreğe 78-56 üstünlükle girdi.

Son çeyreğe rotasyon tercihleriyle giren Anadolu Efes, sonucu kabullenmiş görünürken çeyrek Tarczewski’nin basketiyle başladı. Üç dakika boyunca skor üretmeyi başaramayan temsilcimiz Pleiss’ın basketfaulüyle çeyrek açılışını yaptı (82-61). Televizyon molasına Tolga ve Doğuş’un bulduğu sayılarla girildi (86-65). Mücadelenin son bölümünde iki takım da sonucu kabullenmiş görüntüdeydi. Maç, Olimpia Milano’nun 98-75 üstünlüğüyle sonuçlanırken temsilcimiz Anadolu Efes sıralamadaki yerinin de kesinleşmesiyle geniş bir rotasyon kullanmayı tercih etti.

MAÇ İSTATİSTİKLERİ:

Olimpia Milano:

Shavon Shields: 19 sayı, 2 ribaund, 2 asist (Maçın en değerli oyuncusu)

Kevin Punter: 18 sayı, 1 ribaund, 2 asist

Zach Leday: 15 sayı, 6 ribaund

Anadolu Efes:

Rodrigue Beaubois: 15 sayı, 3 ribaund, 5 asist

Chris Singleton: 12 sayı, 3 ribaund

Tibor Pleiss: 11 sayı, 1 ribaund

 

MAÇ DEĞERLENDİRMESİ:

Anadolu Efes’in bu maça gelirken sıralamada 3. olacağı kesinleştiğinden ötürü rölantide, geniş rotasyonlu bir Efes izledik. Ergin Ataman, play-off mücadeleleri öncesi ana rotasyonu dinlendirme stratejisine yöneldiğinden “gerçek” Anadolu Efes’ten uzak bir takım vardı sahada. Bu sebepten, maç özelinde değerlendirme yapmak çok sağlıklı olmayacaktır. Temsilcimiz Anadolu Efes’e play-off serüveninde başarılar dileriz.

 

MAÇIN ÖZET GÖRÜNTÜLERİ:

Yorum Yap