01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

KABUS GİBİ BİR AKŞAMDA FENERBAHÇE MAĞLUP!

Turkish Airlines EuroLeague 33. Raunt karşılaşmalarında temsilcimiz Fenerbahçe Beko, evinde ağırladığı Barcelona’ya 73-82’lik skorla mağlup oldu. Bu sonuçla Barcelona sezonu birinci sırada tamamlamayı garantilemiş oldu. 

Maçın Özeti:

1. Çeyrek

Maç Abrines ve Mirotic’in arka arkaya basketleriyle başladı. Melih takımı adına ilk sayıları kaydettikten sonra Higgins skoru 3-7 yaptı. Guduric arka arkaya iki basket faul alarak takımı adına art arda 6 sayı buldu ve takımını ilk defa öne geçirdi. Sonrasında önce Mirotic ve Guduric, ardından Oriola ve De Colo karşılıklı ikişer sayı kaydetti. Vesely ve O’Quinn takımları adına 4-0’lık bir seri yakaladıktan sonra Mirotic bu seriyi bozdu. Televizyon molasına 17-13’lük Fenerbahçe üstünlüğüyle girildi. Mola dönüşünde O’Quinn ve Barthel 3-0’lık bir seri yakalarken Jan Vesely sakatlanarak soyunma odasının yolunu tuttu. Davies bu seriyi bozduktan sonra Kuric’in art arda üç üçlüğüyle Barcelona bir kez daha öne geçti. Davies’in basketiyle Barcelona serisi 0-13’e geldi. Guduric bir basket faul daha alarak bu seriyi bozdu. De Colo’nun süre dolarken attığı basketle çeyrek sonunda skor 25-26 oldu.

2. Çeyrek

İkinci çeyrek O’Quinn’in art arda iki basketiyle başladı. Higgins ve Claver ile Barcelona 0-5’lik bir seri yakaladıktan sonra De Colo üç sayılık bir isabet buldu. Sonrasında Kuric ve De Colo’nun karşılıklı basketlerinin ardından Kuric üçlük isabetini buldu. Higgins’in üçlüğüyle skor 34-39’a geldi ve Fenerbahçe molayı aldı. Mola dönüşünde O’Quinn iki serbest atış isabeti bulduktan sonra Westermann üç sayılık basketi buldu. Pierre’in hızlı hücumda bulduğu basketle bu kez de Barcelona molası geldi. Mola dönüşünde Calathes’in üçlüğü geldi. Sonrasında Brown ve Davies karşılıklı isabetler buldu. De Colo’nun iki serbest atış isabetiyle ilk yarı sonucunda skor belirlendi. 42-47

3. Çeyrek

Üçüncü çeyreğin başında O’Quinn’den üst üste 5 sayı geldikten sonra Higgins basketi buldu. Pierre’in üçlüğüyle Fenerbahçe bir kez daha öne geçti. Mirotic’in basketinden sonra Pierre bir üçlük daha gönderdi. Eddie’nin üçlüğüyle fark 5 sayıya çıkınca Barcelona molası geldi. Mola dönüşünde Westermann ve Kuric’in art arda basketleri gelince bu kez de Fenerbahçe molası geldi. Pierre ve Smits karşılıklı ikişer serbest atışta isabet buldu. Westermann’ın üçlüğü sonrasında Mirotic tek serbest atış isabetiyle skoru 58-62‘e getirdi. Çeyrek bu skorla sona erdi.

4. Çeyrek

Son çeyrek Hanga’nın art arda 5 sayısıyla başladı. Sonrasında De Colo’nun 1, O’Quinn’in 2 sayısı geldi. Abrines ve Smits’in art arda sayılarının ardından Fenerbahçe molası geldi. Molanın dönüşünde Barthel isabeti bulduktan sonra bir süre iki takım da sayı üretmekte zorlandı. Bu sessizliği Davies bozdu. Guduric’in serbest atış isabetleri sonrasında Calathes basket faulü aldı. Bu faul esnasında Nando De Colo da sakatlanarak kenara geldi. Barthel’in basketi sonrasında Barcelona molası geldi. Guduric takımı adına art arda 5 sayı bulurken Mirotic de 2 sayı kaydetti. Davies basket faulü alarak farkı tekrardan çift hanelere çıkardı. Ardından Guduric’in tek serbest atış isabeti maçtaki son sayı oldu ve sonuç 73-82 olarak belirlendi.

Maçın Değerlendirmesi:

Berbat hakem yönetimi ve gereksiz Barça sertliği!

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko’nun evinde Barcelona’yı ağırladığı maçta Fenerbahçe taraftarları adına korku filmi tadında bir senaryo meydana geldi. Maçın henüz ilk çeyreğinde Leandro Bolmara’nın kontrolsüzce yaptığı müdahale sonrası bileği dönen Jan Vesely, sakatlanarak soyunma odasına gitti ve maça geri dönemedi. Maça iyi başlamış olmasına rağmen liderini kaybetmesiyle moral ve dikkat anlamında zayıflayan takım, sendelemeye başlayarak üstünlüğü elinden kaybetti. İlk yarının devamında O’Quinn, Guduric, De Colo gibi oyuncuların sorumluluk alarak öne çıkmasıyla skoru dengede tutan ekip, ilk yarı sonunda yalnızca 5 sayı gerideydi. Üçüncü çeyreğe harika başlayan temsilcimiz, hücum performansını vasat üstü bir seviyede tutarak ve bunun yanında iyi de bir savunma yaparak üstünlüğü kısa bir süreliğine geri almayı başardı. Ancak bu üstünlük, verilen hücum ribauntları ve savunmada konsantrasyon kaybı yaşanmasıyla rakibe yeniden kaptırıldı. Tüm bunlar yaşanırken hakem üçlüsü çok sayıda pozisyonda facia denecek kararlara başvurdu ve Barcelona’nın oyunda istediği sertliğin daha bile fazlasını yakalamasına müsaade etti. Bu durumun etkisiyle fiziksel olarak yıpranan Fenerbahçe, Barcelona’nın kadro genişliğiyle daha fazla mücadele edemedi ve kötü bir son çeyrek performansıyla maçı kaybetmekten kurtulamadı. Maç boyunca son derece sert müdahalelere maruz kalan Guduric, sakatlığına rağmen bir alternatifi olmamasından sebep kenara gelemedi ve son çeyreğin neredeyse tamamını sekerek oynadı. Tüm bunlar yetmezmiş gibi takımın Vesely’den sonraki lideri De Colo, bitime az bir süre kala Calathes tarafından dizine yapılan yine çok sert bir müdahaleye maruz kaldı ve maçın son dakikalarını kenardan izledi. Kısaca özetlemek gerekirse Fenerbahçe Beko, elinden gelen mücadeleyi ardına koymadı ve son ana kadar savaştı ancak ne inanılmaz derin Barcelona rotasyonunu, ne de son derece gereksiz bir sertlik seviyesine müsaade eden hakem üçlüsünü mağlup edemedi. Tek temennimiz Jan Vesely ve Nando De Colo’nun sağlıklarına olabilecek en kısa sürede kavuşması, zira başlamasına çok kısa bir süre kalan playofflarda takımlarının onlara çok ihtiyacı olacak.

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap