01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

FENERBAHÇE BEKO’DAN ALTIN DEĞERİNDE BİR GALİBİYET!

Turkish Airlines EuroLeague 31. Raunt karşılaşmalarında temsilcimiz Fenerbahçe Beko, deplasmanda konuk olduğu Olympiakos’u 71-76’lık skorla mağlup etti. Bu galibiyetle Sarı Lacivertliler galibiyet sayısını 19’a çıkarırken Olympiakos’un 3 maçlık galibiyet serisi sona erdi.

Maç Özeti:

1. Çeyrek

Dyshawn Pierre’in basketiyle maçta perde açıldı. Sonrasında Ahmet’in art arda iki basketi ve Vesely’nin isabetiyle Fenerbahçe Beko  maçın başında 0-8’lik bir seri yakalamış oldu ve televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Jenkins ve Ahmet’in karşılıklı basketleri geldi. Sonrasında De Colo ve Pierre ile temsilcimiz 0-6’lık bir seriye daha ulaştı. Vezenkov’un üçlüğü bu seriyi bozduktan sonra Guduric basketi buldu. Sloukas ve O’Quinn’in karşılıklı ikişer sayısıyla skor 7-18 oldu. Printezis’in basketi sonrasında Vesely ve Spanoulis karşılıklı serbest atış isabetleri kaydetti ve çeyrek sonunda skor 11-20 oldu.

2. Çeyrek

İkinci çeyrek Barthel ve Sloukas’ın karşılıklı üst üste 4’er sayı bulmasıyla başladı. O’Quinn ve Kenan’la Fenerbahçe 0-4’lük bir seri daha yakaladı. Ellis bu seriyi bozduktan sonra Kenan ve Larentzakis karşılıklı üçlükler buldu. Vesely’nin serbest atış isabetleri sonrasında mola geldi. Moladan Olympiakos Larentzakis’in üçlüğüyle döndü. Fenerbahçe’de Barthel 2 ve Brown 4 sayı bulurken Olympiakos’ta Jean-Charles 2 sayı kaydetti. Vesely’nin art arda 4 sayısıyla Fenerbahçe farkı 18 sayıya çıkardı. Spanoulis’in iki serbest atış ilk yarının sonunda skoru belirledi. 27-43

3. Çeyrek

İkinci yarıda ilk sayılar Jean-Charles’dan geldi. Vezenkov’un üçlüğüyle Olympiakos serisi 5-0’a çıktıktan sonra Vesely ve Ellis’in karşılıklı basketleri geldi. Ellis’in basketiyle fark 9 sayıya inince Fenerbahçe molası geldi. Mola dönüşünde Vezenkov üçlüğü buldu. Sonrasında Pierre üst üste 4 serbest atış isabeti ve bir basket buldu. Bu bireysel seri Sloukas’ın üçlüğüyle bozuldu. Brown ve O’Quinn Fenerbahçe adına 2’şer sayı bulurken Olympiakos’ta Printezis takımı adına üst üste 5 sayı kaydetti. Pierre’in üçlüğü sonrası Jean-Charles’ın basketi son çeyreğe girilirken skoru belirledi. 49-58

4. Çeyrek

Son çeyrek O’Quinn ve Brown’un basketleriyle başladı. Vezenkov 0-5’lik bu seriyi bozdu. De Colo’nun üçlüğüyle fark 15 sayıya çıktı. Spanoulis’in basketi sonrasında bir süre iki takım da skor üretmekte zorlandı ve Fenerbahçe molası geldi. Mola dönüşünde önce Vesely ardından Jean-Charles art arda ikişer basket buldu. Pierre’in basketi sonrası Larentzakis üçlüğü buldu. Vezenkov art arda iki basketiyle farkı 8 sayıya indirdi. Jean-Charles’ın basketi takımı adına seriyi 9-0’a çıkardı. Vesely bu seriyi bozduktan hemen sonra Sloukas üç sayılık isabeti kaydetti. Jean-Charles ve De Colo karşılıklı sayılarla maç skorunu belirledi. 71-76

Maçın Değerlendirmesi:

Sancılı gelen bir galibiyet

Temsilcimiz Fenerbahçe Beko, Olympiakos karşısında son derece kritik bir galibiyet elde etti. Maçı başından sonuna kadar hiç geri düşmeden tamamlayan ekip, son çeyrekte ciddi şekilde sendelese de maçtan galibiyetle ayrılmayı başardı. Maç genelinde takımın liderleri De Colo ve Guduric iyi performanslar sergilemese de Vesely’nin her zamanki performansını devam ettirmesi, Pierre’in ekstra sorumluluk alması ve yan parçaların öne çıkmasıyla temsilcimiz galibiyete uzandı. Maçın ilk yarısında üçlükleri girmese de verimli hücum etmeyi başarabilen, savunmadaki dikkatiyle bolca top çalan ve böylece hızlı hücumlardan yararlanan bir takım izledik. Kısacası sezonun bu noktaya gelmesinde etkili olan Fenerbahçe Beko performansı, ilk yarıda da sahadaydı. İkinci yarıya gelindiğindeyse ciddiyetini bir nebze kaybetmiş ve bu sebepten sıkıntılar yaşayan bir Fenerbahçe Beko vardı. Savunma ribauntu almakta gereken konsantrasyonu yakalayamayan temsilcimiz bunun yüzünden potasında bolca ikinci şans sayısı gördü. Bunun yanında hali hazırda girmeyen şutlar Fenerbahçe’nin iyi yaptığı işleri de yapamamasına yol açtı ve hücum adeta tıkandı. Bu problemi üçüncü çeyrekte Dyshawn Pierre’in ipleri eline almasıyla çözseler de son çeyrekte, özellikle son 4 dakikada temsilcimiz ciddi şekilde sıkıntı yaşadı. Hücumda bir türlü istediği ritmi bulamayan temsilcimiz, çok basit hatalar yaparak rakibine pek çok şans verdi ve Olympiakos da bu ikramları geri tepmedi. Böylece hızla eriyen fark, bir türlü tekrardan açılmadı. Son 13 saniyeye girildiğinde fark yalnızca 3 sayıydı. Buna rağmen faul çizgisine gelen De Colo’nun hata yapmamasıyla Fenerbahçe Beko, olası bir geri dönüşten ucuz kurtulmuş oldu. Maçın genelinde zayıf bir performans gösteren Olympiakos son çeyrekte yakaladığı ritmi biraz daha erken yakalamış olsaydı bambaşka bir sonuçtan bahsediyor olabilirdik lakin ilk yarıdaki Fenerbahçe Beko performansı maçın geri kalanına yetti ve bir kaza meydana gelmedi.

Bu galibiyetle temsilcimiz, playoff yarışında çok önemli bir adım atmış oldu. Önce Bayern Münih, ardından Olimpia Milano’nun birbirinden bir gün arayla mağlubiyetler alması, temsilcimiz için büyük bir fırsat doğurdu. Zira Olympiakos galibiyetiyle Sarı Lacivertliler, bu iki ekiple de galibiyet sayılarını eşitledi. Son üç haftaya girilirken Fenerbahçe Beko’yu sezonun en önemli sınavı bekliyor. Gelecek hafta deplasmanda Bayern Münih’e konuk olacak olan temsilcimiz, playoff’a yüksek bir sıradan bilet kapmak istiyorsa mutlak bir galibiyet elde etmek zorunda.

Maçın Adamı: Jan Vesely

Alışıla gelmiş bir şekilde, her hafta olduğu gibi takımının, sahanın en iyisi. 18 sayı 2 ribaunt 3 asist ve 3 top çalma yaparak 23 verimlilik puanı toplayan Jan Vesely, bir kez daha maçın adamı seçiliyor.

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap