01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

BASKONIA’DAN ZENIT’E SOĞUK DUŞ!

Turkish Airlines Euroleague 30. Hafta mücadelesinde Zenit St. Petersburg, sahasında TD Systems Baskonia’yı konuk etti. Play-off yarışını yakından ilgilendiren maçı TD Systems Baskonia 79-75 skorla kazandı.

Maça her iki takımda yüksek tempo ile başladı. Ancak tempolu oyun skora yansımadı ve TV molasına 9-5  Baskonia üstünlüğü ile gidildi. Mola sonrası T. Jekiri ve A. Peters ile etklii olan Baskonia, farkı 7 sayıya kadar çıkardı. Çeyreğin sonlarında B. Baron ile dış şut katkısı alan Zenit skordan kopmadı. İlk çeyrek 17-14 Baskonia üstünlüğü ile bitti.

İkinci çeyrekte Zenit fırtınası vardı. B. Baron ve D. Khvostov’un etkili oyunu ile 19-3 seri yakalayan ev sahibi TV molasına 13 sayı farkla 33-20 önde girdi. Baskonia TV molasına kadar sadece faul atışlarından sayı bulabildi. Mola dönüşü L. Vildoza’ın üst üste basketleriyle oyuna ortak Baskonia, bu periyottaki ilk saha içi isabetini bitime 4 dakika kala bulmuş oldu. Yakaladığı havayı kaybetmeyen Zenit, oyunun kontrolünü elinde tuttu ve ilk yarıyı 45-32 önde tamamladı.

İkinci yarıya iyi başlayan Baskonia oldu. Hücumdaki agresif oyunuyla 9-3 seri yakalayan konuk ekip farkı tek hanelere indirmeyi başardı. TV molasına 50-41 Zenit üstünlüğü ile gidildi. Mola dönüşü oyunu tekrar kontrolüne alan Zenit, W. Thomas ile bulduğu sayılarla farkı tekrar çift hanelere çıkardı ve final periyoduna 59-45 önde girdi.

Final periyodu karşılıklı sayılarla başladı. Maçın son 5 dakikasına Zenit, 72-58 önde girdi. Farkı azaltmaya çalışan Baskonia, bitime 3.20 dakika kala skoru 72-63’e getirerek farkı tek hanelere indirmeyi başardı. Bu andan itibaren savunmada olağanüstü işler yapan Baskonia, 17-0’lık seri ile bitime 24 saniye kala 75-72 öne geçti ve maçı 79-75 kazanan taraf oldu.

Maç Değerlendirmesi

Zenit maça hücum anlamında kötü başladı. Pangos’un oyunu istediği gibi yönlendirememesi ve dış şut katkısının gelmeyişi oyun düzenlerini bozdu. Ancak ilk çeyreğin sonlarıyla birlikte özellikle B. Baron ile gelen dış şut katkısı oyunu ele aldılar. D. Khvostov’un ikinci çeyrekte verdiği katkı Pangos’un kenarda olduğu dakikaları iyi geçmelerini sağladı. Baskonia ise maça iyi başladı. Maç başında A. Peters ile skorda üstünlüğü ancak A. Peters’ın erken iki faule ulaşması ve kenara gelmesi tökezleyen hücumun tamamen tıkanmasına neden oldu. L. Vildoza ve P. Henry ilk yarıda beklenilen katkıyı veremedi. İkinci yarıda da ilk yarıya benzer bir görüntü vardı. Zenit müthiş dış şut katkısı ile oyunu kontrol etti. Ancak maçın son 5 dakikasında Baskonia, bu sezonun en büyük geri dönüşlerinden birine imza attı. P. Henry ve L. Vildoza’nın inatçı oyunu ve takım halinde yaptıkları müthiş savunma ile 19-0 seri yakalayarak maçı kazandılar. Zenit’in son 5 dakikada sadece 3 sayı bulabilmesi ve maç sonunu bu denli kötü oynamaları, play-off yarışının tavan yaptığı bu dönemde büyük soru işareti.

İstatistikler:

Zenit: M. Ponitka 15s, 5r, 5a – B. Baron 12s, – KC Rivers 14s, 3r

Baskonia: A. Peters 17s, 6r – R. Giedraitis 12s, 6r – L. Vildoza 15s, 3r

 

 

Yorum Yap