01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları

EUROLEAGUE’DE TAKIMLARIN HÜCUM VERİMLİLİKLERİ

Turkish Airlines EuroLeague’de takımların hücumda nasıl performanslar gösterdiğini en iyi açıklayan gelişmiş istatistiklerden biri olan “pozisyon başına bulunan sayı” ışığında inceledik. Asist/top kaybı oranı ve maç başına bulunan sayı ortalamalarıyla takımların hücumuna kapsayıcı bir bakış sunmaya çalıştık.

EuroLeague’de bu sezon unutulmaz geçiyor. Her takımın sürpriz seriler yakalayabildiği, seyircisiz maçların şansları dengelediği, sadece 6 maç kalmasına rağmen hiçbir takımın yerini garantileyemediği bir sezon.
Takımlar da böylesine rekabetçi ortamda verimlerini artırmak zorunda. Bu yazıda, rekabetin hücum verimliliklerine nasıl yansıdığına eğileceğiz. Tabii, kullanılan rotasyonlardan tercih edilen savunma şekillerine kadar birçok parametre olsa da topun potadan içeri geçip geçmediği beklenilen tek önemli sonuç. Kimi takım tempoyu yavaşlatıp “sayı atılma ihtimali”ni azaltırken kimi takım ise tempoyu yukarıya çekip bol pozisyondan bol sayı üretimi peşine düşüyor.

EuroLeague ekiplerinin hücumlarını bize en iyi anlatacağını düşündüğümüz üç istatistiği bu tabloda parametre olarak kullandık. Takımların tempo tercihi değişse de pozisyon başına attıkları sayı hücumlarının kalitesini birincil olarak gösterirken asist/top kaybı oranıyla takımların topu ne kadar verimli kullandığını gözlemliyoruz. Bu iki verinin ışığında takımların maç başına kaç sayı attığına da yer verdiğimiz bu tabloda takımların hücumlarına bütünsel bir bakış atılabilir.

 

TAKIMLARPOZİSYON BAŞINA ATILAN SAYI (pts/poss)ASİST/TOP KAYBI ORANIMAÇ BAŞINA ATILAN SAYI
Anadolu Efes1.171.6282.2
Valencia1.151.5582.2
Olimpia Milano1.141.4981.5
Fenerbahçe Beko1.131.3980.0
Zenit1.131.3877.1
Barcelona1.131.2480.7
CSKA Moskova1.131.2083.1
Zalgiris Kaunas1.121.3577.3
Real Madrid1.101.4179.8
Baskonia1.101.3879.6
Panathinaikos1.091.3279.5
Bayern Münih1.091.2679.0
Olympiacos1.091.2078.8
Maccabi Tel Aviv1.091.1979.0
ASVEL1.071.1177.3
Kızılyıldız1.061.0973.7
Alba Berlin1.051.3777.8
Khimki Moskova1.051.3678.4

 

Anadolu Efes ve Fenerbahçe Beko’nun artan form grafikleriyle zirve yapan hücum performansları onları EuroLeague’de de özel bir sınıfa dahil ediyor. Hatta temsilcilerimiz, son 1 ayı baz aldığımızda belki de izlemesi en keyifli hücum takımları.

Takım halinde hücum eden Efes’te oyun kurucuların topun değerini bilmesi ve dağıtımda ellerine su dökülememesi, onları iyi hücum eden takımların da ötesine koyuyor: Elit bir noktaya.
Fenerbahçe Beko’da ise De Colo-Guduric-Vesely iskeleti etrafında oynanan hücumlarla yakalanılan ivme, Sarı-Lacivertlileri listemizde üst sıralara çıkarıyor.

Türk temsilcilerinin başarısına her hafta yakından tanık oluyoruz, fakat sezon içerisindeki dalgalanmalara rağmen sezon ortalamalarının seviyesi oldukça dikkat çekici görünüyor.

Puan durumundaki konumlarına zıtlık gösteren takımlarsa göze çarpıyor. 28 hafta sonunda 11. sırada yer alan Valencia’nın ligin en etkili hücumlarından birine sahip olması maçları izleyen basketbolseverler için sürpriz olmasa da elit birçok takımın önünde olmaları ilgi çekiyor.
Tam aksine sıralamada 4. sırada bulunan Bayern Münih’in hücumunun verimsizliği kendilerinin ayağına bağ olmuyor. Zalgiris Kaunas’ın kadro yapısına rağmen ortaya koyduğu hücum performansı şapka çıkarılacak cinsten.

EuroLeague’deki her takımın hücum başarısıyla fark yaratamadığını açıkça ortaya koyan bu tablo sezonun sonuna giderken genel bir özet niteliği taşıyor. Play-off’a kalmak ve sezon sonunda başarılı olmak için yeterli olmayan hücum performansı; takım oyunu ve savunma düzeniyle birleşince anlam kazanıyor.
Nitekim, tamamen farklı düzenlerde oynayan Zenit, Fenerbahçe Beko, CSKA ve Barcelona’nın pozisyon başına ürettiği sayılar aynı olsa da farklı tercihleri gereği hem skor üretimleri aynı değil hem de benimsedikleri felsefeler bambaşka 4 felsefe.

Hangi oyun tarzının daha başarılı olduğuna dair tartışıyorsanız sunacağınız argümanlar mevcut olacaktır. Turkish Airlines EuroLeague’in yeni formatında en çekişmeli normal sezona şahit oluyoruz, hücum rakamları da tıpkı çift maç haftası performansları gibi her takımın ufak farklılıklara sahip olduğunu bizlere açıkça gösteriyor. Temsilcilerimiz güçlü, seyrimiz keyifli olmaya devam etsin!

*Veriler 3stepsbasket.com ve euroleague.net sitelerinden alınmıştır.

Yorum Yap