01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

BASKONIA RAHAT KAZANDI

Turkish Airlines Euroleague 27. Hafta mücadelesinde TD System Baskonia, sahasında Olimpiakos’u konuk etti. Maçı 91-66 kazanan ev sahibi Baskonia play-off umutlarını canlı tuttu.

Maça etkili başlayan taraf konuk ekip Olimpiakos oldu. K. Sloukas’ın takımı iyi yönlendirmesi ve üst üste asistleriyle hücumda rahat görüntü sergiledi. İyi oyunun yanına L. Jean-Charles ile üst üste iki 3 sayılık isabeti ekleyen konuk ekip, TV molasına 21-13 önde giden taraf oldu. Maça kötü başlangıç yapan ev sahibi Baskonia mola dönüşünden de istediği gibi gelemedi ve ilk çeyreği Olimpiakos 21-15 önde bitirdi.

İkinci çeyreğe 4-0’lık seri ile başlayan Olimpiakos skoru 25-15’e getirdi ve farkı ilk defa çift hanelere taşıdı. Bu dakikadan sonra özellikle P. Henry ile topa baskıyı artıran Baskonia, rakibini üst üste top kayıplarına zorladı. Kazandığı topları hücumda iyi değerlendiren ev sahibi, periyodun yakaladığı 8-0’lık seri ile farkı 2 sayıya kadar indirdi. TV molasına 28-28 eşitlikle gidildi. Mola dönüşü T. Jekiri ile 4-0’lık mini seri yakalayan Baskonia farkı 5 sayıya kadar çıkardı. Üst üste top kayıpları ile hücumdaki ritmini kaybeden Olimpiakos periyodun sonunda skor bulmakta zorlandı. Giedraitis’in üst üste 3 sayılık basketleriyle farkı 11 sayıya kadar çıkaran ev sahibi ekip ilk yarıyı da 43-32 önde tamamladı.

Üçüncü çeyreğe iki takımda tempolu başladı. Karşılıklı sayılarla geçen ilk 3 dakikayı Baskonia 45-39 önde götüren taraf oldu. L. Vildoza ve A. Polonara ile üst üste 3 sayılık basketlerle farkı 14 sayıya kadar çıkaran Baskonia, TV molasına da 54-42 önde girdi. Mola dönüşü oyunun kontrolünü elinde tutan ev sahibi son çeyreğe 68-58 üstün giren taraf oldu.

Final periyoduna Olimpiakos çok kötü başladı. Hücumda yapılan basit hatalar ile oyundan düşen konuk ekip, periyottaki ilk sayılarını bitime 5 dakika kala bulabildi. Oyunu tamamen kontrol altına alan Baskonia ise son 5 dakikasına 19 sayı ile önde girdiği maçta hata yapmadı ve sahadan 91-66 galip ayrılan taraf oldu.

İstatistikler:

Baskonia: L. Vildoza 19s, 8a – R. Giedraitis 18s, 3a – A. Polonara 11s, 5r

Olimpiakos: L. Jean-Charles 15s – O. Ellis 12s, 9r

MAÇIN ÖZETİ

 

Maç değerlendirmesi

Maça Olimpiakos çok iyi başladı. Özellikle K. Sloukas’ın etkili oyunu ile skor bulmakta zorluk yaşamadılar. Baskonia ise ilk çeyrekte hiç dış sayı katkısı alamadı ve skor anlamında zorlandı. İkinci çeyrekten itibaren Baskonia alışık olduğumuz topa baskı oyununu P. Henry önderliğinde sergilemeye başladı. Yaptığı baskı ile rakibini kitliyen Baskonia, dış sayı katkısının gelmesiyle beraber oyun ve skor üstünlüğü ele geçirdi ve maç boyunca bunu devam ettirdi. Olimpiakos baskıya hiç karşılık veremediği gibi basit top kayıpları ile oyuna ortak olamadı ve mağlubiyet onlar adına kaçınılmaz oldu. Baskonia ise savunmasının yanında hücumda da topu çok iyi paylaştırdı ve maçı 27 asistle tamamladı. Özellikle ilk çeyrekte 0/7 3 sayı isabetinden sonra çizginin gerisinden harika bir ritim yakalayarak Olimpiakos’un maç içinde geri dönüşüne izin vermediler.

Yorum Yap