01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

ZALGIRIS KAUNAS, LDLC ASVEL’İN 6 MAÇLIK SERİSİNE SON VERDİ!

Turkish Airlines EuroLeague’in 27.haftasında Play-Off sıralamalarını doğrudan etkileyecek mücadelede, Zalgiris Kaunas evinde ağırladığı LDLC ASVEL Villeurbanne’ı 85-75 mağlup etmeyi başardı. Bu galibiyetle birlikte normal sezonda 15. galibiyetini elde eden ev sahibi ekip, aynı zamanda ASVEL’in 6 maçlık galibiyet serisine de son verdi ve ASVEL 12 galibiyette kaldı. Çift maç haftasının ikinci ayağında Zalgiris Kaunas cuma günü Olimpia Milano’ya konuk olurken, LDLC ASVEL ise temsilcimiz Fenerbahçe Beko’yu ağırlayacak.

İlk Beşler

Ev sahibi ekip Thomas Walkup, Rokas Jokubaitis, Marius Grigonis, Nigel Hayes ve Joffrey Lauvergne beşlisiyle parkeye çıkarken, konuk ekip Norris Cole, Guerschon Yabusele, David Lighty, William Howard ve Moustapha Fall beşlisiyle parkede yer aldı.

Maçın Özeti

Mücadelenin ilk hücumu Joffrey Lauvergne’le ev sahibi Zalgiris Kaunas’tan gelirken, ilk isabeti de konuk ekip David Lighty’nin şutuyla bulmayı başardı. Karşılıklı hatalarla geçen ilk beş dakikada her iki ekip de dengeyi bozmayı başaramazken, televizyon molasına ev sahibi ekibin 14-11 üstünlüğüyle gidildi. Mola sonrasında Norris Cole, LDLC ASVEL adına sorumluluk alan isim olurken, bulduğu 7 sayı ile birlikte de takımını 17-18 öne geçirmeyi başardı. Çeyreğe Matthew Strazel’in asistinde Amine Noua’nın bulduğu sayıyla birlikte noktayı koymayı başaran konuk ekip, ilk devreyi de 17-20 önde kapatmayı başardı.

İlk çeyrektekine benzer bir senaryoyla devam eden mücadelede her iki takım da top kayıplarına devam etti. Aynı zamanda her iki taraf da kötü hücum performansları sergilerken, ASVEL bu şanssızlık zincirini kıran taraf olmayı başardı ve farkı 7’ye çıkarmayı başararak 18-25’e getirdi. Televizyon molasına kadar LDLC ASVEL üstünlüğüyle devam edilirken, mola sonrasında maça sıfırdan başlayan bir Zalgiris Kaunas gördük. Jokubaitis ve Walkup ikilisiyle ikili oyunlar üzerinden sayılar bulmaya başlayan Litvanya temsilcisi, Grigonis’in de çift haneleri bulmasıyla birlikte maça dengeyi getirmeyi başardı. Çeyreğin sonlarına doğru her iki takım da gerçek bir Play-Off mücadelesi sergilemeye başladı. Çeyreğin son hücumunu David Lighty’i ile isabete dönüştürmeyi başaran konuk ekip, devre arasına da 40-42’lik üstünlükle girmeyi başardı.

Üçüncü çeyreğe Joffrey Lauvergne’ün harika oyunuyla başlayan ev sahibi ekip, her ne kadar öne geçmeyi başarsa da diğer çeyreklerde olduğu gibi skoru korumayı başaramadı. Televizyon molasına 51-53 ASVEL üstünlüğüyle girilirken, mola dönüşünde Lauvergne kaldığı yerden ikili oyunlarına devam etti ve takımını tekrardan öne geçirmeyi başardı. Grigonis çeyreğin bitimine 3.49 kala bulduğu üçlükle birlikte 18 sayıya ulaşırken 6’da 4 üçlük isabeti bularak harika bir şut performansı sergiledi. Yakaladığı üstünlüğü bu sefer değerlendirmeyi başaran ev sahibi ekip, çeyreğin sonlarına doğru farkı açmayı başardı ve son 10 dakikaya 67-57 üstünlükle girdi.

Play-Off sıralaması için önemli bir yere sahip olan mücadelede son 10 dakikaya ev sahibi ekip güçlü savunma performansıyla başlarken, ASVEL günün genelinde her ne kadar sorun yaşamasa da, son çeyrekteki dış atış sorununa bir türlü çözüm bulamadı. Hücum ribauntlarıyla ikinci şans sayılarını yakalamayı başarsa da konuk ekip, Zalgiris savunmasını geçmek pek de mümkün olmadı. Son bir buçuk dakikaya Zalgiris Kaunas’ın çift haneli üstünlüğüyle girilirken, ASVEL adına farkı eritme çabaları karşılıksız kalmaya devam etti ve son dönemin formda takımı LDLC ASVEL Villeurbanne, Play-Off yarışında doğrudan rakibi konumunda olan Zalgiris Kaunas’a 85-75 mağlup oldu.

Maçın İstatistikleri

Zalgiris Kaunas adına maçın oyuncusu 18 sayı, 6 ribauntluk performansıyla 19 verimlilik puanı kaydetmeyi başaran Joffrey Lauvergne olurken, Marius Grigonis kenardan gelerek 5/7 üç sayılık performansıyla 21 sayı kaydetmeyi başardı.

Konuk ekipte ise Norris Cole’un 14 sayı, 3 ribaunt, 5 asistlik performansı galibiyet için yeterli olmadı. 6 maçlık galibiyet serisine bakıldığında üç sayılık çizgisinin gerisinden bu akşam daha düşük bir performans sergileyen ASVEL, 25 atışta 8 isabet bularak maçı tamamladı.

Maç Sonu Röportajları

Galibiyetin ardından Koç Schiller: “Bizim için, savunmayı iyi yapmak daha önemliydi. İkinci yarıda daha iyiydik, mükemmel olmasak da ve oyuncularımın şutları iyi savunduğunu söyleyebilirim, ASVEL’in şut yüzdelerinin düştüğünü düşünüyorum. Hücumda ise topu iyi hareket ettirdik, switch’lere takılmadık. Bu çok önemliydi. Oyuncularımı tebrik ediyorum.” sözlerini söyledi.

Maç Sonu Değerlendirmesi

Zalgiris Kaunas, sezonun kırılma anlarından biri olabilecek çift maç haftasının ilk ayağında çok önemli bir galibiyet elde etti. Özellikle de son 6 maçtır yenilmeyen, dış atış yüzdeleri inanılmaz yüksek olan formda bir ASVEL’i yenmek daha önemliydi onlar için. Aralarında yalnızca 2 galibiyet farkı bulunduğunu düşünürsek, son 8’e kalma adına çok önemli bir adımdı bu. Maçın ilk 25 dakikasını genelde rakibini takip ederek geçiren ev sahibi ekip, perimetre savunmasında rakibini tam anlamıyla kilitlemeyi başararak öne geçmeyi başardı üçüncü çeyrekte. Öne geçtikten sonra daha farklı bir karaktere bürünen, takım oyunu yükselen Litvanya temsilcisi, maçın ciddiyetini her ne kadar geç kavrasa da rakibine son çeyrekte umut bile vermedi. Maçın ilk iki çeyreğinde top kayıpları öne çıkarken, devreden itibaren savunmaların öne çıkmasıyla ASVEL’in ne kadar zorlanabileceğini bir kez daha görmüş olduk. Her ne kadar farklı karakterde ve özellikte birçok oyuncuya sahip olsa da konuk ekip, belki de diğer takımlara kıyasla “yıldız” isimlere sahip olmamanın verdiği dezavantajları yaşadı. Sezon başında Play-Off yarışı için adını bile geçireceğimizi düşünmüyorduk ASVEL’in ama bugün geldikleri nokta gerçekten takdir edilesi.

Özet Görüntüler

Yorum Yap