01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları

Shved – McCollum A.Ş ile Khimki Real Madrid’i Yendi

Ligde sadece 2 galibiyeti olan ve hafta başındaki gelişmeler ile gündeme gelen Khimki sahasında ilk 4 sıradaki yerini korumaya çalışan Real Madrid’i ağırladı.

Maç öncesi kadrosundan Bertans’ı kaybeden (ayrıldı) ve bu hafta sonrasında Jordan Mickey + Errick McCollum’u kaybedeceği konuşulan Khimki sadece prestij için sahaya çıkmıştı.

Real Madrid ise bu fırsattan daha az süre verdiği oyuncuları sahaya sürerek faydalanmaya çalışan bir anlayış ile sahaya çıkmıştı.

Bu şekilde başlayan maçta ilk sayılar Shved’den ama alışık olmadığımız bir şekilde bir post-up oyunu ile geldi. (2-0)

Kısır başlayan ve devam eden maçın ilk 4 dakikasında sadece 4 sayı oldu (2-2) Yine ilk 4 dakika içerisinde 2 takımda toplam 6 deneme yapmasına rağmen hiç üçlük isabeti bulamadılar…

Hızlı ama sarsak bir tempo ile geçen maçta ilk çeyrek sonunda her iki takım toplam 12 top kaybı yaptı ve bunların 8 tanesi ilginç bir şekilde Real Madrid’den geldi.

İkinci çeyrekte Real Madrid’in ribauntlardaki ezici üstünlüğü devam ederken (özellikle hucum ribauntları) aynı zamanda top kayıpları da devam etti. Bu çeyrekte oyuna dahil olan Errick McCollum’un gayreti ile rakibini yakalayan Khimki (6.03 dk kala) öne geçti. (27-24)

Shved ve McCollum’un etkili oyunları ile farkı açan (hatta 10 sayıya çıkartan) Khimki karşısında Jaycee Carroll’ın oyuna girerek skora katkıda bulunması Real Madrid’e rakibini yakalama şansı verdi. 

Devreyi 45-38 geride kapatan Real Madrid’de dikkat çeken en olumsuz istatistik top kayıpları oldu. (Tam 13 top kaybı)

3. Çeyreğe Karasev’in 3 sayı isabetiyle başlayan Khimki (ki üst üste alınan hücum ribauntları sonrası geldi bu sayı) Shved’in artık biraz da klasikleşen top kayıpları ile rakibine yakalandı…

Bu sekansta Real Madrid adına Laprovittola sorumluluk alarak üst üste 8 sayı ve 2 asist ile takımının farkı eritmesini sağladı. (2.39 dk kala 55-53)

Çeyrek sonunda ise Jaycee Carroll tekrar sahneye çıkarak Real Madrid’i öne geçirmesine rağmen (60-62) Shved çeyrek sonu sayı ile son periyoda berabere girildi. (62-62)

4. Çeyrekte çember döven iki takımın berbat performansları ile uzun süre sayılmadı. Öyleki ilk sayılar (6.49 dk kala) Real Madrid’den geldi.

Real Madrid’in top kayıplarının devam etmesi daha doğrusu Khimki’nin top çalmaları sayesinde maçta heyecan hiç düşmedi desek yeridir.

Kalite anlamında kötü bir maç olsa da kabul etmek gerekirki heyecan olarak hep üst seviyedeydi.

5.51 dakika kala 20. Sayısını atan Erick McCollum’un performansı ile tekrar öne geçen Khimki (67-64) Shved ve Jordan Mickey’in de kendisine katılması ile topu çok iyi paylaştılar.

Son ana kadar başabaş getirdikleri maçı (işte o son top savunması ile) kazanan Khimki müthiş gayretinin ödülünü maçı kazanarak aldılar…. 

Maçın öne çıkan noktaları şöyleydi;

 • Real Madrid rekor top kaybı ile oynadı. Toplam 23 top kaybı maçı kaybetmelerinin belki de tek nedeniydi…
 • Ribauntlarda (sadece Tavares değil Garuba ve Deck de dahil) Real Madrid’in (43-30) üstünlüğü vardı.
 • Khimki 12 top kaybı ile oynadı (ki bazı maçlarda sadece Shved 12 top kaybı yapardı)
 • Khimki toplam 18 top çalarak olup rekorunu kırdı.

Maçta öne çıkan performanslara bakarsak,

Khimki’de;

 • Alexey Shved (22 sayı, 8 asist, 5 top çalma)
 • Erick McCollum (22 sayı, 7 asist, 3 top çalma)
 • Jordan Mickey (19 sayı, 6 ribaunt, 3 asist, 4 top çalma)

Real Madrid’de ise;

 • Gabriel Deck (15 sayı, 7 ribaunt)
 • Jaycee Carroll (15 sayı, 2 ribaunt)
 • Walter Tavares (14 sayı, 11 ribaunt)
 • Fabien Causeur (11 sayı, 8 asist)
 • Nicolas Laprovittola (12 sayı, 5 top kaybı)

MAÇ ÖZET

Yorum Yap