01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

VALENCIA’DAN FARKLI TARİFE

Turkish Airlines Euroleague 26. Hafta mücadelesinde Zenit St. Petersburg, sahasında Valencia’yı konuk etti. Play-Off yarışını yakından ilgilendiren maçı Valencia 91-62 skorla kazandı.

Maça iyi başlayan taraf Valencia oldu. İçeriden Kalinic ve B. Dubljevic’in kaydettiği sayılarla etkili olan konuk ekip ilk 3 dakikada skoru 9-2 yaptı. Hücumdaki krizden K. Pangos’un üst üste bulduğu 5 sayı ile çıkan Zenit, savunmada ikili oyunlara karşı çözüm üretemedi ve TV molasına 13-9 Valencia üstünlüğü ile gidildi. Mola dönüşü rakibinin faul hakkını doldurmasıyla sık sık çizgiye giden Valencia, çizgiden bulduğu sayılarla skoru kontrol etmeyi başardı ve ilk çeyreği 22-19 önde tamamladı.

Valencia ikinci çeyrekte de içeriden bulduğu sayılarla etkili olmayı başardı. Zenit ise A. Poythress ile skorda tutundu. Tempolu geçen ikinci çeyrekte TV molasına 31-29 Valencia üstünlüğü ile gidildi. Mola dönüşü 5-0 seri yakalayan Zenit skoru 34-31 yaptı ve maçta ilk defa öne geçti. Van Rossom’un üst üste 5 sayısı ile tekrardan öne geçen Valencia, rakibine tekrardan öne geçme fırsatı tanımadı ve ilk yarıyı 44-41 önde tamamladı.

Üçüncü çeyreğe iki takımda tutuk başladı. Savunmaların sertleştiği periyodun ilk 3 dakikasında karşılıklı birer basket vardı. Hücumdaki sorunu Dubljevic ile çözen Valencia, 5-0’lık seri ile molaya 51-43 önde girmeyi başardı. Moladan Sastre’nin 3 sayılık basketi ile dönen Valencia, periyodun bitimine 4.30 dakika kala farkı ilk defa çift hanelere taşıdı. İstediği dış şut katkısını bu periyotta da alamayan Zenit, sadece 9 sayı üretebildi. Final periyoduna Valencia’nın 62-50 üstünlüğü ile gidildi.

Final periyodunda ise Valencia fırtınası vardı. Rakibine istediği dış şut imkanını vermeyen konuk ekip, hücumdaki etkili oyunuyla beraber rakibine geri dönüş şansı tanımadı sahadan 91-62 galip ayrılan taraf oldu.

İstatistikler

Zenit: A. Poythress 12s, 2r – B. Baron 11s, 2r – K. Pangos 9s, 2a

Valencia: B. Dubljevic 19s, 6r – N. Kalinic 12s, 10a – M. Tobey 12s, 4r

Maçın Özeti

 

Maç Değerlendirmesi

Zenit adına kalp kırıcı bir yenilgi olduğunu söyleyebiliriz. K. Pangos’un kötü olduğu bir günde takımı toparlayacak birinin çıkmaması büyük bir sorun yarattı. Özellikle Ponitka, KC Rivers ve W. Thomas üçlüsünde istedikleri verimi alamadıklarını görüyoruz. Kötü üçlük yüzdeleri ve Valencia’nın pota altını iyi savunması oyunu açamamalarına ve hep zorlama atışlara kalmalarına sebep oldu. Hücumdaki etkisizlik savunma konsantrasyonlarını olumsuz etkiledi ve mağlubiyet kaçınılmaz oldu.

Valencia için sezonun en iyi maçlarından birini çıkardığını söyleyebiliriz. Hücumda N.Kalinic ve B. Dubljevic ikilisi ile çok etkili oldular. Genelde zorlandıkları set hücumlarında iyi iş çıkardılar. Hem savunmada hem de hücumda pota altını domine ettiler ve maçı kazanmayı bildiler.

Yorum Yap