01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

REAL MADRID, ZALGIRIS’İ KARARLILIKLA GEÇTİ

Real Madrid kaçtı, Zalgiris kovaladı; maçın sonunda Real, kararlı duruşuyla kazanmayı başardı. Sürekli bir takımın sahneye çıkıp diğer takımın indiği mücadelede maçın sonunda sahnede kalan taraf Real Madrid oldu. Yaptığı 22 top kaybına rağmen ev sahibi ekip 70-58 galip gelen taraf oldu. 

 

MAÇIN HİKAYESİ:

Karşılaşmaya Jokubaitis ve Rubit’in sayılarıyla hızlı giren Zalgiris Kaunas’a Tavares’in etkili oyunuyla yanıt veren Madrid, televizyon molasına 9-6 önde giren taraf oldu. Televizyon molasından savunma dozajını artırarak dönen İspanyol ekibi, tempoyu da artırdı. Laprovittola, Garuba ve Causeur’den gelen üçlüklerle fark 10’a çıkınca Schiller’den mola geldi (18-8). Çeyreğin son 2 dakikasında Jankunas’tan 5 sayılık katkı alan Zalgiris farkı tek hanelere düşürdü. İlk periyot 21-13 Real Madrid üstünlüğü ile tamamlanırken Eflatun-Beyazlılar ilk çeyrekte 5/10 üç sayılık atış isabeti kaydetti.

İkinci çeyreğe savruk bir görüntü çizerek başlayan ekipler ilk 2,5 dakikada tempolu ve skorsuz bir bölüm ortaya çıkardı. Real Madrid pota altından ürettiği basit sayılarla etkili olsa da Zalgiris uzunları hücumda şutları sokmaya başlayınca fark da azaldı. Televizyon molasına 28-23 Real Madrid üstünlüğüyle girildi. Carroll ve Thompkins’ten yediği sayılarla farkın açılmasına izin veren Zalgiris, hücumda da müsait atışlardan faydalanamayınca Schiller yine molasını kullandı (34-23). Mola öncesi yaptığı hataları telafi ederek dümeni ele alan Thomas Walkup, attığı 6 sayıyla Litvanya temsilcisinin soyunma odasına tedirgin gitmesini önledi. Yüksek tempolu oynanan ilk yarıyı Real Madrid, 36-31 önde geçen taraf oldu.

İkinci yarıya Laprovittola’nın üçlüğüyle giren ev sahibi ekip, savunmada da fena başlamadı; ancak ilk yarıda 7 top kaybı yapan Madrid, televizyon molasına kadar tam 6 top kaybetti. Top kayıpları savunma direncini de düşürünce TV molasına Zalgiris, sadece 1 sayı farkla geride girdi (39-38). Moladan Deck ve Causeur’un sayılarıyla 8-0’lık seri yakalayarak dönen Real Madrid, koç Schiller’a molayı aldırdı (47-38). Lekavicius ve Jankunas’ın sayılarıyla farkı indirmeye çalışan Zalgiris’e cevap, Thompkins ve Alocen’den geldi. Son periyoda girilirken tabeladaki skor 51-42 Madrid lehineydi.

Lekavicius ve Carroll’ın karşılıklı basketleriyle girilen son çeyreğin başında Thompkins ve Carrol’ın üçlükleriyle Madrid, farkı bir kez daha çift hanelere çıkararak Zalgiris’e molayı aldırdı (59-46). Moladan Grigonis’in sayısıyla dönen Zalgiris, Tavares ve Thompkins’in etkinliğini durduramazken farkın açılmasına engel olamadı (64-48). Jankunas’tan bulduğu 4 sayıyla ümitlerini yeşertmeye çalışan Zalgiris, yaptığı alan savunmasıyla biraz ritim kesse de Deck ve Abalde’den boş üçlükler yiyince bitime 2 dakika kala son molasını kullandı (70-54). Maçın son bölümünde Lekavicius’tan skorlar gelse de sonuç değişmedi, Real Madrid kendi evinde Zalgiris Kaunas’ı 70-58 mağlup etmeyi başardı. Böylelikle Madrid, tam 22 top kaybettiği mücadeleyi 12 sayılık farkla kazanmayı başarırken maçın adamı 14 sayı (4/5 üçlük), 6 ribaund üreten Gabriel Deck oldu.

MAÇ İSTATİSTİKLERİ:

Real Madrid

Gabriel Deck: 14 sayı, 6 ribaund, 1 asist (MAÇIN ADAMI)
Jaycee Carroll: 12 sayı, 3 ribaund
Trey Thompkins: 12 sayı, 4 ribaund
Nicolas Laprovittola: 9 sayı, 4 ribaund, 5 asist
Walter Tavares: 6 sayı, 9 ribaund

Zalgiris Kaunas

Paulius Jankunas: 13 sayı, 7 ribaund
Nigel Hayes: 11 sayı, 3 top çalma

MAÇIN ÖZET GÖRÜNTÜLERİ:

Yorum Yap