01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları

Zenit Belgrad’da Öldü ama Pangos’la Dirildi

Kızılyıldız sakatlar ve Covid vakaları nedeniyle eksik bir kadro ile sahasında ligin bu sezonun flaş takımı Zenit’i ağırladı.

Takımın neredeyse belkemiği sayılan Walden, Quino Colom, Langston Hall ile ayrılması söz konusu olan O’Bryant’tan yoksun kadrosu ile sahaya çıkan Belgrad ekibi açıkcası kayıt üzerinde maçı kazanabilecek gibi görünmüyordu.

Buna karşılık Zenit’te tek eksik Khvostov’du.

Maça hızlı başlayan Kızılyıldız (6-2) öne geçmesine rağmen Kevin Pangos’un devreye girmesi ve KC Rivers’ın yüksek dış şut isabetleri ile çeyreği (16-22) geride kapattı.

Bu çeyrekte Kızılyıldız adına Kuzmic (4 sayı 4 ribaunt) ile en etkili oyuncu olurken; Zenitte Pangos 4 asist ile dikkat çekti.

2. Çeyrekte oyuna Billy Baron’nın enerjik oyunu ile başlayan Zenit ilk 1 dakikada 3 takım faulu yapmalarına rağmen (7.27 dk) kala 12 sayı farkı yakaladılar. (18-30)

Kızılyıldız Jordan Lloyd’un 15 sayısı ile oyuna tutanmaya çalışırken Kevin Pangos’un skor anlamında devreye girmesi ve 10 sayıya ulaşması Zenit’in devreyi (36-48) önde kapatmasını sağladı.

3. Çeyreğe daha etkili başlamak isteyen Kızılyıldız basit top kayıpları yapınca farkı tek haneli rakamlara bir türlü indiremedi. Bu anlardan sonra koç Radonjic cesur bir hamle yaparak genç oyuncu Uskokovic (1999 doğumlu) ile çeyreğe devam etti. 

Genç oyuncunun büyük katkısı ile (5.47 dk kala) ilk defa farkı 7 sayıya indirdiler. Kalan dakikalarda etkili ve sert savunmalarını devam ettiren Kızılyıldız Dobric ve Davidovac katkılarıyla son çeyreğe 5 sayı geride girdi. (56-61)

4. çeyreğe de aynı sertlikte başlayan Sırp ekibi basit top kayıpları yapmasına rağmen geri adım atmadı ve (7.22 dk kala) öne geçmeyi başardı. (62-61) 

Bu dakikadan sonra tekrar devreye giren Kevin Pangos üzerinden sayılar bulan Rus ekibi (4.37 dk) 5 sayı önde geçti. (64-69)

Uskokovic ve Davidovac’in gayretleri ile 2 dakika kala farkı bir sayıya indiren Kızılyıldız önce Davidovac sonra da Dobric’in üçlükleri ile 52 saniye kala 3 sayı öne geçtiler. (75-72)

37 saniye kala yapılan faul de iki atışın birini kaçıran Gudaitis hucum ribaunt sonrası maçın yıldızı Kevin Pangos’un el üstü üçlüğü ile öne geçti ve kalan sürelerde bu skoru korumayı başararak zorda olsa Belgrad’dan galibiyetle ayrılmayı başardı. (75-76)

Maçın tartışmasız yıldızı Euroleague kariyer sayı rekorunu kıran Kevin Pangos oldu. (25 sayı, 7 asist)

Skor anlamında başka hiçbir Zenit oyuncusu çift haneli rakamlara ulaşamadı. Ama verimlilik özelinde bakarsak;

    • Gudaitis (9 sayı, 6 ribaunt)
    • KC Rivers (9 sayı, 3 ribaunt) 

ile Pangos’a eşlik eden diğer Zenit oyuncularıydı.

Kızılyıldız’da ise ;

    • Jordan Lloyd (21 sayı, 4 ribaunt, 3 asist)
    • Ognjen Dobric (13 sayı)
    • Dejan Davidovac (8 sayı, 4 ribaunt, 3 asist)

İle oynadılar…

Zenit’i istikrarlı ve inatçı oyunu; Kızılyıldızı ise eksiklere rağmen kararlı ve muhteşem oyunları için tebrik etmek gerekiyor…

MAÇ ÖZET

Yorum Yap