01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

MILAN EMİN ADIMLARLA!

Turkish Airlines EuroLeague’in 25. haftasında Armani Milan, kendi evinde Maccabi Playtika Tel Aviv’i, baştan sona üstün götürdüğü maçta 87-68 mağlup etti.

Turkish Airlines EuroLeague’de bir haftalık aranın ardından heyecan, 25. hafta maçlarıyla kaldığı yerden devam etti. Armani Milan, Mediolanum Forum’da Maccabi Playtika Tel Aviv’i ağırladı. Karşılaşma pandemi dönemi kısıtlamaları sebebiyle seyircisiz oynandı. Armani Milan’ın İtalyan koçu Ettore Messina’nın ilk 5 tercihi; Punter, Delaney, Shields, Datome ve Tarczewski şeklinde olurken, Maccabi’nin Yunan koçu Ioannis Sfairopoulos’un ilk 5’i ise; Wilbekin, Bryant, Blayzer, Caloiaro ve Hunter’dan oluştu.

Maçın açılış basketi Othello Hunter’ın orta mesafeli isabetiyle konuk ekipten geldi. Milan, maçın ilk bölümünde Shields’ı etkili kullanarak skorda bir adım öne çıktı. Ev sahibi ekip ilk TV molasına 8-4’lük üstünlükle gitti. Bu bölüme kadar iki takımın da üç sayılık isabet bulamaması, skorun düşük kalmasına sebep oldu. TV molasından sonra da hücumdaki sorunları devam eden Maccabi, ilk 7 dakikada sadece 5 sayı bulabildi. Milan ise boyalı alandan bulduğu isabetlerle farkı çift hanelere çıkardı: 15-5. Çeyreğin son bölümünde rakibinin kendisine yaklaşmasına izin vermeyen İtalyan ekibi, ilk çeyreği 21-12 önde bitirdi.

İkinci çeyreğe de 5-0’lık seriyle başlayan Milan farkı 14’e kadar çıkarınca, koç Sfairopoulos molayla oyuna müdahale etmek zorunda kaldı: 26-12. Karşılaşmanın bu bölümüne kadar tempo hep düşük seviyede kaldı. Maccabi, ikinci çeyrekle beraber ribaundlarda daha agresif olmaya başladı. Tempoyu istedikleri seviyeye çıkaramadıkları için ribaundlarla ikinci şans sayıları kovalamaya başladılar. Othello Hunter’ın boyalı alan etkinliğiyle farkı da 10 sayıya çektiler: 30-20. Kalan bölümde rakibine yine daha fazla yaklaşma fırsatı vermeyen ev sahibi takım, soyunma odasına 39-27 önde giden taraf oldu.

İkinci yarıya Chris Jones’un basketleriyle başlayan konuk ekip farkı bir anda 6’ya indirdi ve Messina TV molasını bekleyemeden mola almak zorunda kaldı: 41-35. Moladan 9-0’lık seriyle dönen ev sahibi ekip farkı yeniden istediği seviyeye çıkardı: 50-35. Maccabi ilk yarıda yaşadığı hücum problemlerini soyunma odasında da halledememiş gibi göründü. Karşılıklı mini serilerle geçilen üçüncü çeyreği, Shields’ın son saniye basketiyle ev sahibi ekip 65-48 üstün tamamladı.

Son çeyrek karşılıklı basketlerle başladı. Çeyreğin ilk 3 dakikasında sürekli fark 15-17 arasında gitti geldi. Armani Milan hücumlarda üst üste hatalar yapmaya başladı. Rodriguez’in kenara geldiği bölümlerde hücum ritmini bir türlü bulamayan ev sahibi ekip, yine küçük bir hücum krizine girdi. İsrail ekibi ise bu bölümde yine boyalı alandan sayılar buldu ve farkı 11’e düşürdü: 72-61. Yine devamını getiremediler ve Milan hızlı bir reaksiyonla, Datome-Hines ikilisinin basketleriyle farkı yeniden 15 bandına çekti. Maçın sonuna kadar da maçı kontrollü şekilde götüren ve rakibini uyutan Armani Milan, Maccabi Playtika Tel Aviv karşısında, karşılaşmayı 87-68 kazanmayı başardı.

Son 8 maçında 7. galibiyetini alan Armani Milan’da, Kevin Punter 15 sayı, 1 asist; Kyle Hines 14 sayı, 3 ribaund ve Shavon Shields 11 sayı, 9 ribaundla karşılaşmayı tamamladılar. Üst üste 2. yenilgisini alan Maccabi Playtika Tel Aviv’de ise, Othello Hunter 16 sayı, 9 ribaund; Tyler Dorsey 11 sayı, 4 asist ve Chris Jones 10 sayıyla oynadılar.

Maçın ardından Armani Milan koçu Ettore Messina: “Oyunu savunmamız üzerine inşa ettik. Yüksek hücum gücüne sahip olan Maccabi’yi 68 sayıda tuttuk. Oyuncularımın mükemmel bir savunma maçı çıkardığını düşünüyorum. Hücumdaysa genellikle topu paylaştık. Ancak altı çizilmesi gereken nokta, zor bir haftanın ardından Zach LeDay ve Jeff Brooks olmadan burada mükemmel bir savunma maçı çıkarabilecek enerjiyi bulmamızdı. Şüphesiz, bizim için çok önemli bir galibiyetti.” açıklamasında bulundu.

Maçın adamı Shavon Shields ise: “Önemli bir galibiyetti ve normal sezonu tamamlamamıza 10 maçımız kaldı. Bütün takımlar play-off sıralaması için savaşıyor. İyi savunma yaparak maçın sonuna girdik ve hücumumuzla da maçı kopardık.” dedi.

Maçın Adamı:

Shavon Shields. 11 sayı, 9 ribaund, 2 asist, 1 top çalma, 5/7 saha içi isabet, 21 verimlilik puanı. Shavon Shields mükemmel bir all-around oyun ortaya koydu. Oyunun her alanında vardı. Takımının ribaund konusundaki sıkıntıları çözmesinde büyük bir sorumluluk alırken, hücumda da topa az sayıda dokunarak çok iş yaptı. LeDay ve Brooks’un yokluğunda neredeyse her beşte bir şekilde süre aldı ve bu konuda Messina’nın joker oyuncusu olduğunu söyleyebiliriz.

Maçın Kısa Değerlendirmesi:

Armani Milan net bir oyunla, net bir skorla kazandı. Maçın başından itibaren aldıkları skor avantajını, maçın sonuna kadar korumayı başardılar. Maccabi’ye karşı tempoyu düşürerek, pozisyon sayısını azaltarak ve onların dış şutlarını sınırlayarak kazanacaklarını biliyorlardı ve tam olarak da öyle yaptılar. Hücum tarafında Sergio Rodriguez parkedeyken pek sorun yaşamadılar ancak onun kenara geldiği dönemde, organizasyon konusunda sınıfta kaldılar diyebiliriz. Özellikle Delaney’in bu konuda takıma yardım edememesi onların ellerini kollarını bağladı. Maccabi tarafındaysa maç ritmi kaybolmuşa benziyor. İsrail hükümetinin aldığı kararlardan dolayı ve bir de EuroLeague tatili sebebiyle Şubat ayında ilk kez maça çıktı İsrail takımı. Bu da onların ritmini oldukça etkilemiş gibi gözüküyor. Özellikle Wilbekin hiç kendinde değildi. Wilbekin’in bu kadar gölgede kaldığı bir maçı ya Tyler Dorsey’in insan üstü performansıyla kazanabiliyor bu takım ya da kaybediyor. Onlar adına kötü bir hücum akşamıydı. Bu kadar kötü hücum ederken de savunmada oyuncuların eforu her geçen dakikada daha da düştü. Sergio Rodriguez’in oyun aklına çözüm üretemediler ve sonuç kaçınılmaz oldu.

Maçın Özeti:

Yorum Yap