01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

BASKONIA, KHIMKI’Yİ POTA ALTINDA SÜPÜRDÜ!

Turkish Airlines EuroLeague’in 25. haftasında TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz’i Novator Spor Sarayı’nda ağırlayan Khimki Moskova, rakibine 49 ribaunt izni verdiği akşamda mücadeleden 67-89’luk yenilgiyle ayrıldı. Bu yenilginin ardından ligin son sırasında yer alan Rus temsilcisi, 22. mağlubiyetini almış oldu. Play-Off mücadelesinde kolay bir sınav veren Baskonia ise 12. galibiyetini elde etti.

İlk Beşler

Ev sahibi Khimki Moskova birçok eksiğinin olduğu akşamda parkeye Alexey Shved, Vyacheslav Zaytsev, Jordan Mickey, Sergey Monia ve Dairis Bertans beşlisiyle çıkarken, Play-Off şansını devam ettirmek isteyen Baskonia’da Koç Dusko Ivanovic ilk beşte Pierria Henry, Tadas Sedekerskis, Rokas Giedraitis, Achille Polonara ve Youssoupha Fall’u tercih etti.

Maç Özeti

Ligin sonuncusu karşısında mücadeleye iyi başlayan taraf Baskonia olurken, Fall’un içerideki dominant performansıyla kısa sürede 0-9’luk bir seri yakalamayı başardılar. Karasev ve Zaytsev’in dışarıdan bulduğu sayılarla birlikte kısa sürede rakibin yakalamayı başaran ev sahibi, her ne kadar farkı 2 sayıya kadar düşürmeyi başarsa da 14 sayıda takılı kaldı ve ilk çeyreği 14-22 geride kapattı.

İkinci çeyreğin ilk beş dakikasında Baskonia farkı korumayı başarsa da, Shved’in oyuna ağırlığını koymasıyla birlikte maç tabiri caizse at-at oyununa döndü. Polonara ve Dragic’in kenara geldiği dakikalarda top kaybı sayılarında artış yaşayan Baskonia, bir ara 8 sayıya kadar çıkarttığı farkın kapanmasına engel olamadı. Vialtsev bu çeyrekte bulduğu 8 sayıyla birlikte takımının ilk devrede skoru 35-36’ya kadar getirmesine yardımcı olsa da son 2 dakikada oyuna ağırlığını koyan Baskonia farkı çift hanelere çıkarmayı başararak ilk devreyi 37-47 önde kapatmayı başardı.

Potasında ligin en çok sayı gören takımı konumunda olan Khimki, ikinci yarıya da beklendiği gibi savunmada zaafiyetler göstererek başladı. Kısıtlı rotasyonuna rağmen ilk yarıda iyi bir performans sergilemiş olan ev sahibi takım, ikinci devrenin başında oyundan tamamen koptu. Shved-ball’a dönen oyunda 8. asistini bulmayı başaran Alexey Shved, takımı adına öne çıkan isim olsa da her zamanki gibi, artan farka engel olamadı ve üçüncü çeyrek 57-71 Baskonia üstünlüğüyle tamamlandı.

Son 10 dakikaya da boyalı alan üstünlüğünü kullanarak başlayan konuk ekip, içeri hücum ettikleri her oyunda faul almaya devam etti. Rotasyon probleminin yanında oyuncular yavaş yavaş faul problemine de girmeye başlayınca, Khimki Moskova için son çeyrek daha başlamadan bitmiş oldu. Çift hanelerdeki farkı 10 dakika boyunca rahatlıkla savunmayı başaran konuk ekip, Youssoupha Fall’un bütün akşam boyunca gösterdiği etkili oyunla birlikte rahat bir galibiyete doğru yaklaştı. Son çeyrekte rakibine yalnızca 10 sayı izni veren Baskonia’da 6 isim de maç bitmeden çift haneleri görmeyi başardı. Shved’i kenara almasıyla birlikte iyice yenilgiyi kabullenen Andrei Maltsev, takımının mücadeleden 67-89’luk yenilgiyle ayrılmasına engel olamadı.

Maçın İstatistikleri

Youssoupha Fall Khimki’nin zaaflarından biri olan pota altı savunmasını iyi değerlendirerek bulduğu 14 sayı, 9 ribaunt ile takımının ve maçın oyuncusu olmayı başardı. Pierria Henry’nin yalnızca 2 sayı bulduğu mücadelede Vildoza, Giedraitis ve Polonara 13 sayıyla mücadeleyi tamamladı.

Khimki’de ise beklendiği gibi Alexey Shved takımı adına gecenin en verimli oyuncusu olmayı başardı. 16 sayı, 10 asist ile Double-Double yapan Shved, yalnızca 26 dakika oyunda kaldı.

Maçın istatistiklerine göz attığımızda ise dikkat çekici bir istatistik var: Khimki’nin yalnızca 30 ribaunt bulduğu mücadelede, Baskonia 49 ribaunt alarak rakibini pota altında adeta süpürdü. Maçın başlangıcından bitişine kadar pota altında dominant bir oyun sergileyen Baskonia, rakibine ikinci şans tanımadı.

Maç Sonu Röportajları

Kolay galibiyetin ardından Baskonia Koçu Ivanovic: “Sanırım ikinci yarıda daha iyi savunma yaptık ama özellikle önde olduğumuz zamanlarda sahip olduğumuz avantajla topu potaya sokmak için nasıl hücum oynayacağımız konusunda net bir fikrimiz vardı. Mücadeleyi kolayca kazanmamızın nedeni de bu. Bu gece, en iyi seçeneği arayan bir takım gibi oynadık. ” sözlerini söyledi.

Özet Görüntüler

Yorum Yap