01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları

TEMPONUN DİNAMOSU: RİBAUND ALAN KISALAR

TFM Analiz Köşesi’nde bu hafta mercek tutacağımız oyuncu grubu: Ribaund alan “kısa”lar!
Turkish Airlines EuroLeague’de -tempoyu artıran takımlar başta olmak üzere- bazı takımlar oyun kurucularının yarı sahayı hızlı geçmesini ister. Ribaund ortalamaları baz alınarak hazırlanan bu listeye dahil olan, hatta ribaund katkısı verip bu listeye giremeyen isimlerin buluştuğu ortak nokta: Ribaundu al, koş!

 

Tempoyu artırıp geçiş hücumları oynamak isteyen bir koçun elini en çok rahatlatacak şey; ribaundları oyun kurucuların alması ve yarı sahayı hızlı geçmesi olacaktır. Zira uzunların aldığı ribaund sonrası kısaya pası verene kadar geçen süre birçok takımın geri koşmak için ihtiyaç duyduğu ölü bir vakittir.

Bu ölü vakitleri ortadan kaldıracak bir numaralı silah, atletik oyun kuruculardır. Peki, EuroLeague’de bu isimlerden çok var mı?
Daha önce TFM Analiz Köşesi’nde yer verdiğimiz azınlık gruplardan olan pasör uzunlar kadar sayıları az olmayan ribaundçu kısaların, takımın topyekûn katkı vermek zorunda olduğu bir parametreye göre ele alınması gerektiği için, daha yaygın olduklarını söylemek mümkün. Ribaund almak; pozisyon bilgisi, atletizm ve çabukluk gerektiriyor, ancak bu özellikler pasörlük (uzunlarda) kadar az bulunan özellikler değil, elbette. Bundan ötürü bu listede her isme yer vermek pek mümkün olmadı maalesef.

Takımlarının ribaund rakamlarına önemli katkılar verseler de listeye dahil olamayan bazı isimler şu şekilde: Nick Weiler-Babb (3.4 rib.), Wade Baldwin (2.8 rib.), Pierria Henry (3.2 rib.), Thomas Walkup (3.2 rib.), Jordan Loyd (3.4 rib.), Nando De Colo (3.2 rib.), Lorenzo Brown (2.42 rib.), Tyler Dorsey (2.8 rib.), Scottie Wilbekin (2.6 rib.), Vasilije Micic (2.50 rib.), Cory Higgins (2.46 rib.), Sam Van Rossom (2.52 rib.).
Bu isimlerin ribaund aldıkları pozisyonları gözünüzün önüne getirin, gerçekten de genelde hücuma koşmaya meyilli oluyorlar değil mi?

O halde, gelin, “en çok ribaund alan 5 oyun kurucu” listemize bir bakalım!

(Bu liste EuroLeague’de 24. maç haftasından sonra hazırlanmıştır.)

5. Alexey Shved (Khimki Moskova)

Ribaund Ortalaması: 3.50 ribaund

Alexey Shved’in bu listedeki önemi pek fazla değil. Kendisinin çevresinde kurulan bir Khimki kadrosunda onun aldığı ribaundlar sonrası oynanan geçiş hücumları da sık karşılaştığımız cinsten. Ancak, Khimki’nin mücadelesizliği ve 23 maçta sadece 2 galibiyet alması bu rakamları şu niteliğe bürüyor: “Her şey yalan…”

4. Mike James (CSKA Moskova)

Ribaund Ortalaması: 3.52 ribaund

Mike James, bu sezonun önemli MVP adaylarından biri gibi oynadı, şimdiye kadar. Öne çıkan meziyetlerinden birisi aldığı ribaundlar değil belki; ancak Mike James takımının temposunu gerektiğinde artırmak, gerektiğinde yavaşlatmak konusunda yetkili olan isim ve ribaund aldığı pozisyonlar bu işini kolaylaştırıyor.
CSKA’nın fizikli 5’lerle sahada kalmasına rağmen Mike James’in ribaund ortalamalarıyla öne çıkması koç Itoudis için de büyük önem arz ediyor. Clyburn, Shengelia ve Milutinov’un sakatlıklar yaşadığını da düşünürsek bu meziyetini daha etkin kullanması CSKA sistemi için değerli olacaktır.
Bakalım, Mike James adının geçtiği tartışmaları bu kez de ekstra katkılar sağlayarak unutturabilecek mi?

3.Nick Calathes (Barcelona)

Ribaund Ortalaması: 3.63 ribaund

Sarunas Jasikevicius, tempolu bir basketbol tercih etmiyor Barcelona’da. Fakat, listede yer almayan Cory Higgins (2.46 ribaund) ve Nick Calathes’in savunma ribaundu aldığı anlara dikkat ederseniz Barcelona’nın geçiş hücumlarını bu anlarda aktif kullandığını görebilirsiniz. Higgins, ribaundu aldıktan sonra genelde koşarak sahayı geçiyor; ama Calathes sahayı geçen paslarıyla koridorları dolduran arkadaşlarını beslemeyi daha çok tercih ediyor.
Eklenmesi gereken diğer şey ise; Calathes’in bu listede atletizm açısından en düşük seviyede olan oyunu olması. Yunan guard pozisyon bilgisiyle ribaund alabilen, yani ribaundu bile bilgiyle çözen bir isim.
Higgins ve Calathes’in Barcelona’nın hücumlarına kattıkları bu opsiyon, bazı anlarda Katalan ekibini durdurulamaz kılabiliyor.

2. Elijah Bryant (Maccabi Playtika Tel-Aviv)

Ribaund Ortalaması: 3.91 ribaund

Elijah Bryant, Maccabi’nin birçok maçı son anlarda kaybettiği sezonda en büyük kazancı olsa gerek. Geçtiğimiz sezonda da verdiği katkılarla Sfairopoulos’un önemli silahlarından olsa da bu sezon hem hücumda seviye atlamasıyla hem de istikrarı sağlayan belki de tek isim olmasıyla açık bir gelişim gösterdi.
Bu gelişim bir tarafa, Tyler Dorsey (2.8 ribaund) ve Scottie Wilbekin’le (2.6 ribaund) birlikte yaptıkları ribaund katkısı Maccabi’nin vites artırması açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan takımın ribaundlara hep birlikte katkı verdiğini gözler önüne seriyor.
Savunmada kısalarıyla aktiflik sağlayan Maccabi’nin ribaundlarda da kısa katkısı alırken Elijah Bryant, pozisyon bilgisi ve atletizmiyle istikrarlı bir katkı sağladı.
Kendisinin hücumlarda da en doğru kararları vermeye çalışan guard olması Maccabi Tel-Aviv kadrosunda en değerli parçalardan birisi olduğunu ortaya koyuyor.

1. Marko Guduric (Fenerbahçe Beko)

Ribaund Ortalaması: 4.00 ribaund

Listemizde 4 ribaund ortalamasına erişmiş olan tek isim: Marko Guduric.

Fenerbahçe Beko, EuroLeague’de Marko Guduric’in sahaya çıktığı 9 maçı da kazanırken Sırp guard, Fenerbahçe’deki ikinci döneminde bambaşka bir çehreye büründü. Oyun kurmak, şut istikrarı yakalamak ve savunmada daha istekli olmak konusunda gelişim kaydetmiş durumda.
Yine de sağladığı ribaund katkısı Sarı-Lacivertlilere büyük değer katıyor. Nando De Colo (3.2 ribaund) ve Lorenzo Brown (2.42 ribaund) ikilisiyle birlikte Guduric’in de ribaundlara sağladığı katkı, Fenerbahçe’nin sıklıkla tercih ettiği geçiş oyunlarına önayak oluyor.
Marko Guduric’in ilk 9 maçında sağladığı bu ribaund katkısı, aynı zamanda Fenerbahçe’nin eksik yönlerinden birine artı sağladı. Hücum pozisyonlarında adeta “tutkal” gibi kadro uyumunu kolaylaştıran Guduric, takımın ruhuna da pozitif bir hava kattı.

Marko Guduric’in ribaundlara yaptığı katkıyla beraber, Fenerbahçe’ye yaptığı her katkının artarak devam etmesini dileyelim. Şunu da açıkça belirtelim ki: Fenerbahçe koştuğunda tehlikesini katlıyor, kısaların ribaundları alıp yarı sahayı geçmesi cevher değerinde!

Yorum Yap