01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ZİRVE MÜCADELESİNDE BARCELONA GALİBİYETE UZANDI!

Turkish Airlines EuroLeague 22. Raunt karşılaşmalarında evinde Zenit’i konuk eden Barcelona, rakibini 85-81’lik skorla mağlup ederek liderliğini korudu. Zenit son çeyrekte müthiş bir direnç göstererek farkı 19 sayıdan 4 sayıya kadar düşürse de Barcelona’yı deviremedi. Barcelona adına Nick Calathes ve Kyle Kuric öne çıkarken Zenit’te Andrey Zubkov ve Arturas Gudaitis önemli performanslar ortaya koydu.

Maç Özeti:

1. Çeyrek

İlk bir buçuk dakikasında iki takım da sayı bulamadıktan sonra açılışı yapan isim Kevin Pangos oldu. Sonrasında Alex Abrines ve Nikola Mirotic’in üçlükleriyle 6 sayıya ulaşan Barcelona’ya Will Thomas ve Mateusz Ponitka iki sayılık isabetleriyle yanıt verdi. Skor 6-6’da eşitlendikten sonra Barcelona 6-0’lık bir seri yakaldı ve televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde oyuna dahil olan Billy Barron ve Ponitka birer üçlükle skoru eşitleyince Jasikevicus ilk molasını aldı. Bu molanın dönüşünde Zenit, Arturas Gudaitis’le öne geçtikten sonra Corey Higgins ve Roland Smits Barcelona’yı yeniden öne geçirdi. İlk çeyrek sonucunda skor 16-14 oldu.

2. Çeyrek

İkinci çeyrekte Davies farkı 4 sayıya çıkardıktan sonra Gudaitis ve Ponitka ile Zenit bir kez daha öne geçti. Sonrasında yine Davies ve Kyle Kuric’in sayıları ile skor 22-19 oldu. Gudaitis’in basketinden itibaren Barcelona, Kuric, Oriola ve Davies ile 9-1’lik bir seri yakalayarak farkı açtı. Thomas ve Pangos’un arka arkaya basketleriyle Zenit farkı kapar gibi olsa da formda olan Kuric bir üçlükle ve Mirotic bir ikilikle buna izin vermedi. Cory Higgins art arda 4 sayı bulurken Calathes’in basketi Barcelona adına skoru 44’e getirdi. Karşı tarafta ise Pangos, Barron ve Gudaitis basketleriyle Zenit’i 33 sayıya taşıdılar. Böylelikle soyunma odasına 44-33‘lük skorla gidildi.

3. Çeyrek

İkinci yarıya da etkili başlayan taraf Barcelona oldu. Calathes, Higgins, Mirotic ve Davies’in sayılarıyla Barcelona 9-1’lik bir seri yakalayınca Zenit molası geldi. Zenit moladan 2-7’lik seriyle dönünce bu kez de Barcelona molayı aldı. Bu molanın dönüşündeyse iki taraf da verimliğini artırdı. İki tarafta da oyunda olan neredeyse herkes skor katkısında bulunurken çeyreğin geri kalanında skor 14-9 oldu ve son çeyreğe 69-50‘lik Barcelona üstünlüğüyle girildi.

4. Çeyrek

Son çeyrek Zenit’in, Barron ve Fridzon’un sayılarıyla yakaldığı 0-7’lik seriyle başladı. Bu seri sonrasında Barcelona molası geldi. Mola dönüşünde Zenit adına iki serbest atış isabetiyle fark 10 sayıya indi. Davies ve Higgins 4-0’lık hızlı bir seri yakalayarak Xavi Pascual’e molayı aldırdı. Bu molanın dönüşünde de Zubkov iki üçlük isabeti bulunca fark bir anda tek hanelere indi. Ponitka ve Calathes karşılıklı birer serbest atışta isabet bulduktan sonra Gudaitis de çizgiye gelerek farkı 6 sayıya indirdi. Brandon Davies’in arka arkaya 5 sayı bulmasıyla Barcelona yeniden farkı açtı ve Zenit son molasını aldı. Bu mola dönüşünde Mirotic’in basketine Zubkov arka arkaya iki üçlükle cevap verdi ve farkın 7 sayıya inmesiyle Barcelona molayı aldı. Son dakika içinde önce Zenit tarafında Gudaitis 2 serbest atış kaçırdı, ardından Barcelona tarafında Calathes aynını yaptı. Sonrasında yine çizgiye gelen Gudaitis bu kez hata yapmadı. Sırasıyla Higgins, Pangos ve Mirotic ikişer serbest atış isabeti bulduktan sonra Pangos son saniyede bir üçlük bularak maç skorunu belirledi. 85-81

Maçın Değerlendirmesi:

Zenit salladı ama yıkamadı.

İlk çeyrekte iki takım da hücumda oldukça durağan başladı. Bunun sebebi birbirilerine uyguladıkları sıkı savunmalardı. İkinci çeyrekte ise Barcelona bireysel yetenekleriyle ve kaliteli hücum setleriyle rakibinin savunmasını kırmayı başarırken Zenit’in aynısını yapmasına izin vermedi ve yarı sonucunda onları sadece 33 sayıda tuttu. Hücumda Nick Calathes her zaman olduğu gibi oyunu kurarken savunmada Adam Hanga bireysel olarak harika bir performans ortaya koydu. Takım olarak zaten iyi savunma yapan Barcelona’da Hanga özellikle öne çıktı. İkinci yarıda Barcelona oyuna ağırlığını daha da fazla koydu ve farkı iyiden iyiye açtı. Zenit her farkı kapamaya yaklaştığında arka arkaya hızlı basketler bularak buna izin vermedi. Böylelikle son çeyreğe 19 sayı üstünlükle girdi. Son çeyrekte ise Zenit maç boyunca delemediği Barcelona savunmasını delmeyi başardı ve arka arkaya üçlüklerle farkı adım adım kapadı. Özellikle Zubkov bu çeyrekte bulduğu üçlüklerle çok önemli bir katkı sağladı ve takımını maçın içinde tuttu. Ne var ki Barcelona, konsantrasyonunu kaybetmeyerek rakibinin yanına 4 sayıdan fazla yaklaşmasına izin vermedi. Davies’in kritik anlarda bulduğu 5 sayı 1 blok Zenit için kapıyı tamamen kapayan performans oldu. Ayrıca Kevin Pangos’un da oldukça kötü bir performans ortaya koyması Zenit adına galibiyeti imkansız kıldı.

Maçın Adamı: Nick Calathes

9 sayı 7 ribaunt 12 asist ile triple-double’a göz kırptı. Bunun yanında 2 top çalma ve 1 blokla harika bir savunma performansı ortaya koydu. Maçın adamı 21 verimlilik puanıyla Nick Calathes…

 

Maçın İstatistikleri

Yorum Yap