01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

FENERBAHÇE BEKO, LİDERİ ALT ETTİ!

Turkish Airlines EuroLeague 21. Raunt karşılaşmalarında haftanın maçında temsilcimiz Fenerbahçe Beko, deplasmanda konuk olduğu CSKA Moskova’yı müthiş bir maçın sonucunda 83-89’luk skorla mağlup etti. Böylece Fenerbahçe Beko galibiyet serisini 6 maça çıkarırken CSKA Moskova da son 4 maçtaki 3’üncü mağlubiyetini almış oldu. 

Maçın Özeti:

Fenerbahçe Beko’nun ilk beşi: Nando De Colo- Marko Guduric – Edgaras Ulanovas – Ahmet Düverioğlu – Jan Vesely

CSKA Moskova’nın ilk beşi: Mike James – Darrun Hillard – Nikita Kurbanov – Nikola Milutinov – Tornike Shengelia

1. Çeyrek

İlk 6 dakikada CSKA Moskova Hillard hariç ilk beşindeki her oyuncusundan skor katkısı alırken Fenerbahçe Beko yalnızca De Colo ve Vesely ile sayı bulabildi. Böylece televizyon molasına 13-6 CSKA Moskova üstünlüğüyle girildi. Mola dönüşünde Vesely ve De Colo’nun yanına Brown ve Eddie’nin de katılmasıyla Fenerbahçe Beko 15 sayıya geldi. CSKA Moskova ise Shengelia ve Strelnieks’in isabetleriyle 21 sayıya geldi. İlk çeyrek skoru böylece 21-15 oldu.

2. Çeyrek

İkinci çeyreğin başunda Fenerbahçe Beko Jarrell Eddie’nin 5 sayısıyla ayakta kalmaya çalışırken CSKA Moskova üçlüklerle önde kalmayı başardı. James’in üçlüğüyle skor 29-20 olunca Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde De Colo’nun art arda 4 sayısıyla fark 5 sayıya indi. Shengelia’nın basket faulü sonrasında Eddie’nin boş smacı vurmasıyla bu kez de CSKA molası geldi. Mola dönüşünde yine Eddie, Vesely ve Guduric’le skor üretebilen Fenerbahçe Beko’ya CSKA Moskova yalnızca serbest atış isabetleriyle cevap verebildi. Farkın 1 sayıya kadar gelmesiyle CSKA koçu Itoudis çeyreğin bitimine kısa bir süre kala bir mola daha almak durumunda kaldı. Çeyrek biterken CSKA Moskova James ve Hillard’la sayılar bulurken Fenerbahçe Beko Vesely ve Pierre’in sayılarıyla durumu eşitledi ve soyunma odasına 38-38 beraberlikle gidildi.

3. Çeyrek

İkinci yarıda Fenerbahçe Beko adına sayılar De Colo, Vesely, Guduric ve Eddie dörtlüsünden gelirken CSKA Moskova çoğunlukla hızlı hücumlardan bulduğu sayılarla maçın içinde kaldı. Bu süreçte Hackett ve Kurbanov öne çıkan isimler oldu. Skorun 50-54’e gelmesiyle CSKA Moskova molası geldi. Mola dönüşünde Fenerbahçe Beko Pierre ile 4 sayı bulurken CSKA Moskova serbest atış çizgisinden üst üste 5 sayıyla farkı 1 sayıya getirdi. Sonrasında Milutinov’la James’in isabetleri ve Brown’un tek serbest atışıyla skor tekrardan eşitlendi. Strelnieks turnikeyle takımını yeniden öne geçirince Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde Fenerbahçe Beko Vesely’yle 4 sayı bulurken CSKA Moskova Shengelia ve Strelnieks’le 5 sayı buldu ve son çeyreğe 66-63 CSKA Moskova üstünlüğüyle girildi.

4. Çeyrek 

Son çeyreğin ilk 4 dakikasında Fenerbahçe Brown’la skor üretirken CSKA Hillard ve Strelnieks’le sayı bulmayı başardı. Farkın CSKA lehine 5 sayıya çıkmasıyla Fenerbahçe Beko molası geldi. Mola dönüşünde Vesely, Guduric ve Pierre’le Fenerbahçe Beko skoru yeniden eşitledi ve bu kez de CSKA molası geldi. Bu molanın dönüşünde de ritmini bulamayan Moskova ekibi buna rağmen art arda 6 serbest atış kazanarak bunlardan 3’ünü isabete çevirdi ve skoru tekrardan eşitledi. Lakin Fenerbahçe Beko Vesely’nin ve De Colo’nun sazı eline alarak takımın son 11 sayısına imza atmasıyla maçı 83-89 kazanmayı başardı.

Maçın Değerlendirmesi:

JAN VESELY, NANDO DE COLO!

Fenerbahçe Beko, CSKA Moskova karşısında sezonun geri kalanını etkileyecek altın değerinde bir galibiyet aldı. Maçın değerlendirmesine geçmeden önce özel bir isimden bahsetmek istiyorum. Saha içinde galibiyeti getiren oyuncuların gölgesinde kalan koç İgor Kokoskov: İgor Kokoskov, takıma doğru takviyelerin de yapılmasıyla eldeki malzemeyi en verimli şekilde kullanabileceğini bize bir kez daha gösterdi. Mağlubiyetler arka arkaya gelirken suçlu ne kadar kendisiyse, bu gibi son derece önemli galibiyetlerin gelmesindeki en kilit isim de kendisi. Bugün CSKA karşısında çizdiği setler, cesurca sahaya sürdüğü beşler (Pierre’in pivot pozisyonunda oynadığı beş gibi) bize Kokoskov’un ne denli yüksek potansiyelli ve yüksek zekaya sahip bir koç olduğunu net bir şekilde gösterdi.

Saha içine gelecek olursak yine çok özel birkaç isimden bahsetmek istiyorum: Bu isimlerden ilki Jan Vesely. Jan Vesely, Fenerbahçe’ye geldiğinden bu yana belki de en net şekilde galibiyete etki eden performansını gösterdi. Bugün sahaya koyduğu oyun belki de kariyerinin zirve oyunuydu. Savunmada, hücumda, topsuz oyunda, pas oyununda, pota altında kısacası her alanda Jan Vesely Avrupa’nın en üst düzey oyuncularından biri olduğunu bir kez daha bizlere gösterdi. Barthel’in yokluğunda ve Ahmet’in yetersiz kalmasıyla Fenerbahçe Beko’nun uzun rotasyonunu, CSKA’nın inanılmaz uzun rotasyonuna karşı tek başına sırtladı. Kazanma isteği, hırsı ve mücadelesi sadece kendisine yaramadı, sahadaki tüm arkadaşlarını ateşledi ve hepsini ayağa kaldırdı. Bahsetmem gereken ikinci isim ise Nando De Colo. Nando De Colo, bugün sahaya çıktı ve ne olursa olsun bu maçı kazanacağını birinci dakikadan itibaren sahadaki herkese belli etti. Normal koşullarda çok da öncelik vermediği savunmada öyle bir konsantrasyonla oynadı ki karşısında duran oyuncu kim olursa olsun ona potayı göstermedi. Hücumda topu domine etmedi, yalnızca 9 top kullandı ve bunların 8’ini isabete çevirerek mükemmele yakın bir yüzdeyle oynadı. Topu paylaşması gereken anı çok iyi analiz etti ve bu şekilde tam 9 asist kaydetti. Aynı Vesely gibi takım arkadaşlarına maç boyunca liderlik etti, ne yapmaları gerektiğini anlattı ve onları da istek ve hırs olarak kendi seviyesine çıkarmayı başardı. Bu iki isim saha içinde takıma üst düzey liderlik etti ve takımdaki herkesin maksimum potansiyeline ulaşmasını sağladı. Maç boyunca De Colo’dan deyim yerindeyse fırça yiyen Eddie ve aynı şekilde Vesely’nin liderliği altına giren Pierre bu durumun en büyük örnekleri. Zira Eddie 17 sayı kaydederken Pierre 10 sayı buldu. Bu iki oyuncu da bunları maksimum verimle başardı.

EuroLeague liderine karşı altın değerinde bir galibiyet alındı ancak altının çizilmesi gereken bazı yerler var:

  • Bu maçta Fenerbahçe Beko yalnızca 6 oyuncusundan skor katkısı alabildi. Evet CSKA gibi elit bir takıma karşı tüm takımın performans göstermesi pek mümkün değil ancak geri kalan maçlarda bu durumun sık tekrarlanmaması iddialı bir noktaya gelebilmek için önemli.
  • Fenerbahçe Beko ligin en çok top kaybeden takımlarından bir tanesi ancak bu akşam yalnızca 8 top kaybettiler ve bu inanılmaz bir başarı. Set hücumu üzerinden oynamanın ve tüm sorumluluğu bireysel performanslara bırakmamanın getirilerinden bir tanesi bu.
  • Ribaunt Fenerbahçe’nin en büyük sıkıntılarından bir tanesi ve CSKA Moskova da ligin en iyi hücum ribauntu alan takımı. Bu sebepten rakibe verilen 11 hücum ribauntu Kokoskov ve ekibinin öngördüğü bir durum olmuştur. Buna hazırlıklı olan takım konsantre bir savunmayla ikinci şans sayılarına müsaade etmeyerek önemli bir iş başardı.
  • Uzun rotasyonu sadece Vesely’yle kısıtlıyken Milutinov ve Shengelia’nın maçın en büyük tehditleri olacaklarını öngörebiliyorduk. Bu iki oyuncu toplamda 30 sayı buldular ancak buna rağmen karşılaştıkları savunma belki de onlara yapılabilecek en iyi savunmaydı.
  • Sakatlıktan dönen Mike James, bir de duvar gibi Fenerbahçe savunmasıyla karşı karşıya kalınca sezonun en kötü performanslarından birini ortaya koydu. 11 sayı bulan James, bunu yaparken kullandığı 15 şutun yalnızca 4’ünde isabet buldu.

Bir adım geriye çekilip maça baktığımız zaman şunu görebiliyoruz: Fenerbahçe Beko, CSKA Moskova’nın iyi yaptığı şeyleri yapmasına izin verdi ancak bunlardan destek alarak maçta üstünlüğü yakalamalarına müsaade etmedi. Kadro olarak bariz bir biçimde CSKA Moskova daha kuvvetli gözüküyor ancak İgor Kokoskov’un doğru analizleriyle ve takımın bu analizleri en iyi şekilde sahaya yansıtmasıyla Fenerbahçe Beko, belki de sezonun en zor karşılaşmasından galibiyetle ayrıldı. Futbolda kendinden güçlü rakiplere karşı topu bırakıp hücum etmeyi tercih eden teknik direktörler gibi Kokoskov da CSKA’nın rahat ettiği şeyleri yapmasına izin vererek ancak bunları yaparken zayıflamalarını sağlayarak rakibini yendi. Fenerbahçe Beko bu galibiyetten sonra Kyle O’Quinn’in de kadroya dahil olmasıyla artık net bir şekilde iddialı konuma geldi. Umuyoruz ki bu galibiyetin getirdiği moral sezon boyunca devam eder.

Maçın Adamı: Nando Vesely

Birlik olarak takıma liderlik eden Nando De Colo ve Jan Vesely, bu galibiyette eş seviyede pay taşıyorlar ve bu paylar çok büyük. Vesely 24 sayı 6 ribaunt 3 asist 1 top çalma 2 blok, De Colo ise 22 sayı 2 ribaunt 9 asist 4 top çalmayla inanılmaz birer performans gösterdiler. 32 verimlilik puanıyla Vesely ve 38 verimlilik puanıyla De Colo; maçın adamları…

Kullanılan tüm fotoğraflar Teknik Faul Medya objektiflerine aittir.

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap