01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları

EUROLEAGUE’DE ÇİFT MAÇ HAFTALARINDA TAKIMLAR NE YAPIYOR?

Turkish Airlines EuroLeague’de lig usülüne geçildiğinden bu yana çift maç haftaları kıta basketboluna renk katmaya devam ediyor. Hatta geçen sezonla birlikte takım sayısı 18’e çıkan EuroLeague’de çift maç haftası sayısı da arttı ve artan sayının tek önemi taraftarların seyir zevki değil, tabii ki. Basit bir matematikle çift maç haftalarının önemini kavrayabiliriz: Her takımın 34 maç yaptığı ligde, mücadelelerin 14’ü çift maç haftalarında oynanıyor. Maçların neredeyse yarısı bu haftalarda oynanıyorsa takımların bu haftalardaki performansları genel resme büyük etkide bulunuyor demektir. Peki, bu sezon çift maç haftalarında takımlar nasıl bir performans ortaya koydu?

 

COVID-19 gölgesinde başlayan bu sezon, en önemli eksiklerden bir tanesi, belki de en önemlisi, maçların seyircisiz oynanıyor olması. Neredeyse hiçbir takımın taraftar desteği alamadığı bu sezonda iç saha-deplasman kavramı önemini kaybetmiş gibi görünse de pandemi koşullarında seyahat etmek ve otellerde konaklamak kulüpler için oldukça zorlayıcı bir faktör.

Çift maç haftalarının da 2-3 günlük süreçlerde deplasman içeriyor olması maç önü hazırlığını ve antrenman yapmayı yeterince zorlaştırmıyor gibi, üstüne bir de bahsettiğim şartlar söz konusu olunca çift maç haftaları, katbekat zorlaşıyor.

Bu sezon ligde galibiyet-mağlubiyet sayılarının standart sapmasının düşüklüğü göze çarpıyor. Her takımın birbirini yenebildiği 2020-21 sezonunda çift maç haftalarında tersiyle karşılaşmak sürpriz olurdu. İki maçın kısa aralıklarla yapıldığı bu haftalarda 2’de 2 yapmak da kolay olmuyor ve herkes birbirini yenebiliyor -sezonun başlarında Alba Berlin’in CSKA’yı yenmesinden, bu hafta ASVEL’in Olympiakos’u deplasmanda yenmesine kadar- dolayısıyla sürpriz sonuçlar da eksik kalmıyor. Hatta bu hafta Fenerbahçe Beko, çift maç haftasında ilk kez galibiyet almakla kalmayıp 2’de 2 yapmayı büyük farklarla başladı.

Şimdiye kadar liste hakkında biraz fikir versem de şimdi geleyim, bu listede baz alınan hususlara. Çift maç haftalarında maçları ertelenen takımlar, daha sonra o maçları oynayıp kendi çift maç haftalarını yaşıyorlar; ancak standarttan uzaklaşmamak adına 3-4, 9-10, 14-15, 19-20. maç haftalarında oynanan maçları listeye dahil edildi. Takımların sezon boyunca 7 çift maç haftasında, 7 iç saha ve 7 deplasman mücadelesi oynayacak olması her takım adına aynı; ama iç saha-deplasman sayılarını sunarak şu ana kadarki performansları değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyorum. İlk 8’deki takımlarla oynama sayılarıyla da biraz olsun takımların kura şanslarını ve bunu avantaja çevirip çeviremediklerini görüyor olacağız.

 

TakımlarÇift Maç Haftalarında G-M Çift Maç Haftalarında İç Saha-DeplasmanÇift Maç Haftasında İlk 8’deki Takımlarla Karşılaşma Sayısı
CSKA Moskova6-25-36 maç
Barcelona5-14-21 maç
Real Madrid5-13-31 maç
Olimpia Milano6-24-43 maç
Valencia4-23-31 maç
Bayern Münih5-34-45 maç
Anadolu Efes4-44-44 maç
Zalgiris Kaunas4-44-45 maç
Zenit3-33-34 maç
Olympiakos3-35-12 maç
Panathinaikos3-33-31 maç
Kızılyıldız2-22-22 maç
Alba Berlin3-54-45 maç
Baskonia2-42-42 maç
Fenerbahçe Beko2-65-34 maç
Maccabi Tel Aviv2-63-53 maç
ASVEL3-12-20 maç
Khimki Moskova1-72-66 maç

 

Tabloda da görüldüğü gibi birçok takım için dominasyon söz konusu değil. Listenin üstlerinde kendine yer bulan Barcelona, Real Madrid ve Valencia gibi ekiplerin ilk 8’deki takımlarla oynadıkları maç sayısının düşüklüğü dikkat çekiyor. Temsilcilerimizden Anadolu Efes’in tablosu ise oldukça dengeliyken Fenerbahçe Beko’nun sonuçları sezonun ilk yarısındaki kötü gidişata işaret ediyor.

Peki lig genelinde çift maç haftalarında takımlar hafta bazında neler yapıyor? Haftayı 2’de 2 ile tamamlayabiliyorlar mı, yoksa 1-1 ile mi geçiyorlar? Aşağıdaki tabloda ise EuroLeague’de, çift maç haftasında takımların galibiyetsiz geçtiği hafta sayısının düşük olduğu öne çıkıyor. 2’de 2 yapan takımların çokluğunu ise kimi haftalar 2 iç saha maçı yapan takımlara veya yeni formata alışan teknik ekip ve basketbolculara bağlayabiliriz herhalde.

Çift Maç Haftasını 2-0 ile Tamamlayan Takım SayısıÇift Maç Haftasını 1-1 ile Tamamlayan Takım SayısıÇift Maç Haftasını 0-2 ile Tamamlayan Takım Sayısı
172916

Burada da dikkat çeken ilk şey; haftayı namağlup bitiren takımların galibiyetsiz geçen takımlardan fazlalığı olsa gerek. 1-1 ile geçen takımların çokluğu ise underdog takımların bu haftalarda sürpriz galibiyet almasıyla birlikte sıkı takvimden maç hazırlıklarının azalmasına bağlı diyebiliriz.

Turkish Airlines EuroLeague’de formatın aşinalık kazanmasıyla takımların adaptasyonu da artmaya devam ediyor. Hal böyleyken oldukça dengeli sonuçların oluştuğu bir tablo görüyoruz. Elbette, şunu da söylemek gerekiyor ki, ligin son 5 sırası haricinde tüm takımların galibiyet oranları birbirine çok yakın. Rekabet seviyesi ve makasın darlığı da ligin tamamına olduğu gibi çift maç haftası sonuçlarına sirayet etmiş durumda. Sezonun geri kalanında 3 çift maç haftası daha varken bu tablo da değişebilir; ancak şu anda puan durumuna bakan bir basketbolsever biliyor ki EuroLeague’de her hafta cayır cayır yanacak!

Yorum Yap