01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

HARİKA MAÇIN KAZANANI OLYMPİAKOS

Turkish Airlines Euroleague’in 19.haftasında Maccabi Tel Aviv ile Olympiakos karşılaştı. Uzatmaya giden mücadeleyi Olympiakos 89-87 kazandı.

Olympiakos mücadeleye Kostas Sloukas, Charles Jenkins, Vassilis Charalampopoulos, Georgios Printezis, Octavius Ellis ilk beşiyle başlarken Maccabi Scottie Wilbekin, Elijah Bryant, Omri Casspi, Yovel Zoosman, Ante Zizic ilk beşiyle başladı. Yavaş başlayan maçın ilk 4 dakikası Bryant ve Charalampopoulos’un basketiyle geçildi, ardından iki takımda hücüm ritmini az da olsa buldu. Tecrübeli oyuncu Georgios Printezis takımının ilk periyotta attığı 13 sayının 9’unu kaydederken Maccabi’nin 18 sayısının 7’si Scottie Wilbekin’den geldi.

İkinci çeyrekte ise Printezis’in bıraktığı sayı yükünü ülkemizde 3 farklı takımda izlediğimiz Shaq McKissic üstlendi. Üst üste 8 sayı atan McKissic takımını maça ortak etmeye çalışsa da Maccabi farkı korumaya devam etti. İki takımın da 2,5 dakika boyunca sayı bulamadığı sekansın ardından Maccabi Zizic ve Wilbekin’in sayılarıyla farkı 9’a çıkardı. Periyodun sonunda Octavius Ellis’in basketiyle fark 7’ye indi, ilk yarının sonucu 40-33 Maccabi lehine oldu.

Üçüncü periyot 7-0’lık Olympiakos serisiyle başlarken, Maccabi Zizic ve Bryant’ın basketleriyle farkı tekrardan 6 sayıya çıkardı. Kostas Sloukas’ın basketleriyle Yunan ekibi uzun bir süre sonra ilk kez öne geçti, Chris Jones ve Hunter’ın basketleri ile Maccabi üçüncü periyodu 55-52 önde tamamladı.

Son periyot ise harika bir çekişmeye sahne oldu, Kostas Sloukas üst üste attığı 5 sayıyla mücadeleki 17. sayısını kaydederken Elijah Bryant’ta 15. sayısını kaydetti. Mücadelenin bitimine 3,5 dk kala Olympiakos 65-61 önde olsa da Wilbekin durumu eşitledi ve Othello Hunter’ın serbest atış isabetleriyle Maccabi son 1 dakikaya 71-67 önde girdi. Önce Hassan Martin sonrasında Vezenkov 4 sayı bulan Olympiakos farkı eşitledi. Son 20 saniye kala Tyler Dorsey’in ilk serbest atışı isabetli oldu, kaçan ikinci serbest atışın ribaundunu Wilbekin aldı ve son 15 saniye kala ona faul yapıldı. Wilbekin’de tıpkı Dorsey gibi ilkini atıp ikinciyi kaçırdı Yunan ekibinde Larentzakis’in ribaundu geldi ve son 2 saniye kala Kostas Sloukas’a faul yapıldı. Sloukas’ın çizgiden 2/2 atmasıyla beraber durum 73-73 oldu, Wilbekin son atışı değerlendiremedi maç uzatmalara gitti.

Uzatmalarda harika çekişme devam etti, Caloiaro’nun basketine ilk periyodun yıldızı Printezis’in üçlüğü ve maçın adamı Kostas Sloukas’ın serbest atış isabetleriyle karşılık veren Yunan ekibine Wilbekin ve Chris Jones’un basketleriyle yanıt veren Maccabi öne geçti. Giannoulis Larentzakis’in attığı 5 sayıya Sasha Vezenkov’un üçlüğü eklendi. Son 50 saniyeye 86-81 önde giren Olympiakos’a karşılık attığı 4 sayıyla Othello Hunter’dan geldi. Son 10 saniye kala çizgiye gelen Larentzakis serbest atıştan 2/2 ile ayrıldı ve fark 3’e çıktı. Bu pozisyonun ardından çok enteresan bir an yaşandı, topu taşıyan Scottie Wilbekin’e Sloukas’tan faul geldi, faulu alırken orta sahadan topu fırlatan Wilbekin’e hakemlerden 3 serbest atış kararı çıktı. İlk 2 serbest atışı isabete çıkaran Wilbekin tıpkı 4. çeyrekteki gibi son atışı kaçırdı, Larentzakis kritik bir faul aldı. Uzatma çeyreğini harika oynayan oyuncu 1/2 ile çizgiden ayrıldı ve bu mücadelede kariyer rekorunu kırdı. Elijah Bryant’ın orta sahadan fırlattığı top çemberden döndü ve Olympiakos mücadeleyi 89-87 kazandı.

Euroleague GM’lerine yapılan ankette en iyi lider seçilen Scottie Wilbekin maçı 25 sayıyla tamamlamasına rağmen en kritik anlarda 2 serbest atış kaçırdı, 3/12 üçlük isabeti ile oynadı ve tam 8 top kaybı yaptı…

Not: Maçta atılan 176 sayının 83’ü daha önce Basketbol Süper Ligi’nde forma giyen isimlerden geldi. (Wilbekin 25, Sloukas 21, Zizic 12, McKissic 10, Jones 9, Caloiaro 6)

Maçın En Değerli Oyuncusu:

KOSTAS SLOUKAS

  • 21 sayı
  • 3/8 iki sayı isabeti
  • 2/4 üç sayı isabeti
  • 9/9 serbest atış isabeti
  • 11 asist
  • 3 ribaund
  • 1 top çalma
  • 24 verimlilik puanı

  Mücadelenin özet görüntüleri;

Yorum Yap