01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ANADOLU EFES TAKIM OYUNUYLA ALBA BERLIN’İ YIKTI!

Anadolu Efes ilk yarısını 8 sayı geride kapattığı mücadeleyi ikinci yarıda gösterdiği istek ve enerjiyle 84-76 kazanmayı başardı. ASVEL galibiyetinden sonra art arda 2. galibiyetini alan Efes’te ikinci yarı ortaya konulan takım oyunu maçın anahtarı oldu.

İLK BEŞLER:

ANADOLU EFES: Shane Larkin – Vasilije Micic – James Anderson – Chris Singleton – Bryant Dunston

ALBA BERLIN: Jayson Granger – Jonas Matisseck – Simone Fontecchio – Kresimir Nikic – Johannes Thiemann

MAÇIN HİKAYESİ:

Karşılaşmaya iki takım da boş hücumlarla başlarken Granger ve Fontecchio’nun sayılarıyla ALBA, maçta perdeyi açan taraf oldu. Temsilcimiz Larkin’den bulduğu üçlükle karşılık verse de ALBA Berlin, maça oldukça sert başladı ve televizyon molasına ALBA, 3-8 önde girdi. Mola sonrası Lammers’ın sayılarına karşın Larkin bir üçlük daha bulurken Moerman’ın da üçlüğüyle Anadolu Efes, 8-0 seri yakalayarak 11-10 öne geçti. Periyodun sonunda tempoyu artıran ALBA’ya Moerman ve Dunston’la cevap veren Efes, skoru 18-18’de eşitledi.

İkinci çeyrekte perdeyi Lo ve Olinde ile açan Berlin, art arda top kayıpları yaptı ve Anadolu Efes, Micic’le Doğuş’un sayılarıyla tekrardan öne geçti (24-23). Ancak art arda top kayıplarını yapan takım bu kez Lacivert-Beyazlılar olunca Granger’ın sayılarıyla etkili olan ALBA, 24-30 üstünlük kurunca Ergin Ataman molasını kullandı. Moladan Granger ve Larkin’in karşılıklı üçlükleriyle dönülürken Granger’ın arka arkaya bulduğu 8 sayı sonrası ALBA, skoru 29-37’ye getirdi. Ardından Fontecchio ve Delow’dan sayılar gelince Efes bir mola daha aldı (30-42). İlk yarının sonunda Beaubois’dan gelen sayılarla Anadolu Efes soyunma odasına giderken farkı biraz olsun kapadı ve tabeladaki skor 36-44’tü.

İkinci yarıyı Adrien Moerman iki üçlükle açarken Thiemann’dan bir şans üçlüğü yiyen Efes, sert ve istekli basketbolunu sürdürdü. Micic’in yönlendirdiği hücumlarla temsilcimiz farkı azaltmaya devam etti. Televizyon molasına Dunston’ın 5 sayısıyla 51-49 önde giren Efes, 14-5’lik bir seri ile rüzgar gibi girdi üçüncü çeyreğe. Moladan Ben Lammers’tan sayılar bularak dönen ALBA, Micic’in üçlükleri ve Singleton’ın basketiyle çeyreği enerjisiyle 62-53 önde kapattı. Bu periyodun skoru Anadolu Efes lehine 26-9’la büyüleyiciydi.

Son periyoda Olinde’nin basketiyle girilirken Moerman boyalı alandan bulduğu 4 sayıyla Efes’i önde tutmaya devam etti. Siva’nın üçlüğüne de Beaubois üçlükle karşılık verince Efes, farkı çift hanelere çıkarmayı başardı ve ALBA’dan mola geldi (71-59). Moladan Singleton’ın üçlüğü ile dönen temsilcimiz Granger’dan gelen baskete izin verince fark 10’a düştü (74-64). Takım halinde hücum etmeye devam eden Anadolu Efes, Dunston’ın sayılarıyla üstünlüğünü netleştirmeye başlarken ALBA, Thiemann ve Lammers’tan isabetler buldu. Maçın sonunda Larkin ve Schneider’den gelen üçlükler skoru belirledi, maç 84-76 Anadolu Efes’in galibiyetiyle sonuçlandı. Anadolu Efes ASVEL maçından sonra art arda 2. kez galip gelirken Perşembe akşamı Khimki Moskova’yı ağırlayacak. Maçın adamı ise Anadolu Efes’ten 15 sayı (6/10 saha içi isabeti), 8 ribaund ile Adrien Moerman oldu.

MAÇIN İSTATİSTİKLERİ:

ANADOLU EFES

Adrien Moerman: 15 sayı, 1 asist, 8 ribaund

Shane Larkin: 15 sayı, 6 asist, 1 ribaund, 1 top çalma

Vasilije Micic: 15 sayı, 8 asist

Rodrigue Beaubois: 11 sayı, 4 asist

Bryant Dunston: 9 sayı, 9 ribaund

James Anderson: 10 sayı, 5 ribaund

ALBA BERLIN

Jayson Granger: 17 sayı, 4 asist, 4 ribaund

Maodo Lo: 11 sayı, 4 asist

Ben Lammers: 14 sayı, 6 ribaund

MAÇ DEĞERLENDİRMESİ:

Maçın ilk yarısında ALBA Berlin’in beklenmedik sert savunmasına adapte olmakta güçlük çeken temsilcimiz çareyi karmaşık olmayan üçlükleri denemekte bulunca, bu pozisyonlar sonrası verilen ribaundlar ve yapılan top kayıpları sonrası rakibinin kolay basketlerine engel olamadı. Ancak Anadolu Efes soyunma odasından öyle bir enerji patlamasıyla döndü ki ALBA’lı oyuncular adeta şaşkına döndü. Takım oyununu sahanın iki tarafında da gösteren temsilcimiz savunmada rakibini 32 sayıda tutarken hücumda ise 7/14 üçlük isabetiyle ilk yarının (ilk yarıda 5/18 üçlük) aksine daha doğru şutlarla sonuca gitti. Efes adına yapılacak küçük bir eleştiri ise 4 oyuncunun 30 dakikadan fazla süre alması olabilir; zira maç temposu yüksek iken rotasyonu genişletmek Simon’un da yokluğunda temsilcimiz adına daha dengeli bir tablo oluşturabilir.

MAÇ SONU AÇIKLAMALARI:

Ergin Ataman’ın maç sonu açıklamaları: “Devre arasında konuştuktan sonra top üzerindeki agresifliğimizi artırdık ve çok daha iyi bire bir savunma yaptık. Çünkü ilk yarıda bire bir hücumlardan 14, hızlı hücumlardan 17 sayı çıkardılar. Bunu durdurduk ikinci yarının başında. Sonra ritmimizi bulduk çünkü savunma çok önemliydi. Ribaund sonrası tempoyu artırınca kendi ritmimizi bulduk. İlk yarıda savunmamız iyi değildi. Bire bir savunmada çok hata yaptık ama savunmada agresiflik ile maçı değiştirdik. Ayrıca ikinci yarının başında uzun forvetimiz Adrien Moerman ile boş şutlar bulduk. Maça geri dönüşümüz için orada bulduğumuz iki üçlük çok önemliydi. Sonra da özgüven ile iyi oynadık.”

Maçın adamı seçilen Adrien Moerman ise “Bence agresiflik ile maçın gidişatını değiştirdik. Üçüncü çeyrekte daha agresif ve sert oynadık. 8 sayı gerideydik, kendi oyunumuzu oynadık ve daha agresif oynadık. Bu takımda birçok oyuncu çok agresif oynayabiliyor. Böylece üçüncü çeyrekte büyük bir fark yaratıp kazandık. Chris Singleton ile oynamamız güzel, çünkü çok fazla alan açabiliyoruz. Dış oyuncularımız için alan açabiliyoruz. Harika şutörlerimiz var. Oyuncuyu bulup pası vermek kolay oluyor. Bu akşam bence ikinci yarıda bu skoru bularak kazandık.” açıklamalarını yaptı.

MAÇIN ÖZET GÖRÜNTÜLERİ:

Röportajlar (Eurohoops)

Yorum Yap