01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

SON ÇEYREĞİ NEFES KESEN MAÇTA MİLANO GALİP!

Turkish Airlines EuroLeague 18. Raunt karşılaşmalarında Real Madrid, evinde konuk ettiği Armani Exchange Milano’ya 76-80’lik skorla mağlup oldu. Böylece Real Madrid’in 6 maçlık galibiyet serisi son buldu. 

Ayrıca Milano ekibinin Madrid deplasmanında aldığı bu galibiyetle 17 yıldır süregelen mağkubiyet serisi sona erdi.

1. Çeyrek

İlk çeyreğin başlarında iki takım da ritmini bulmakta zorlandı. İlk 5 dakika sonucunda skor yalnızca 4-8 olurken Real Madrid adına 4 sayının tamamı Walter Tavares’ten geldi. Milano tarafında ise ilk 5 oyuncularından Zach Leday haricinde tüm oyuncular 2’şer sayı buldu. Alberto Abalde üçlüğüyle skoru 7-8 yaptı ve ilk televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Tavares’in basketiyle Real Madrid maçta ilk defa öne geçti. Fabien Causeur’ün üçlüğüne Zach Leday de bir üçlükle yanıt verdi ve böylece Milano ilk 5’indeki herkes sayı bulmuş oldu. Oyuna sonradan giren Trey Thompkins 4 sayı üretirken Carlos Alocen de 2 sayıyla katkı verdi ve Real Madrid çeyreği 18 sayıyla tamamlamış oldu. Milano tarafındaysa Hines, Leday ve Rodriguez ikişer sayıyla ilk yarı skorunu 18-17 olarak belirledi.

2. Çeyrek 

Trey Thompkins bu çeyreğe de iyi başlayarak 3 serbest atış isabeti bulduktan sonra Milano 0-8’lik bir seri yakaladı. Bu seriyi bozan Jaycee Carroll oldu. Datome takımının bundan sonraki 5 sayısını kaydederken Real Madrid iyi hücum ederek 7 sayı buldu ve skoru 30-30’da eşitledi. Milano’da Roll ve Tarczewski, Real Madrid’de ise Laprovittola’nın 2’şer sayısıyla skor 32-34’e geldi ve Pablo Laso molayı aldı. Mola dönüşünde yine Laprovittola isabeti bularak skoru eşitledi ancak Datome sırtı dönük oyundan orta mesafe atışıyla takımını yeniden öne geçirirken bu çeyrekteki 7’nci sayısına ulaştı. Daha sonra skorun 36-39’a gelmesiyle Pablo Laso bir mola daha aldı. Mola dönüşünde Deck’in üçlüğü skoru eşitledi ve ilk yarı skorunu belirlemiş oldu. 39-39

3. Çeyrek

İkinci yarıya Milano ekibi 0-9’lik seriyle başladı. Bu seriyi Tavares alley-oop smacıyla sonlandırdı ancak bundan sonra Milano bir de 0-10lik seri yakalayarak farkı 17 sayıya çıkardı. Bu seriyi ise Carroll’un bireysel olarak yakaladığı 5-0’lık seri bozdu. Alocen’in bulduğu tek serbest atış isabetiyle fark 11 sayıya kadar indikten sonra Rodriguez üçlüğüyle farkın kapanmasına izin vermedi. Yine Jaycee Carroll’un bulduğu iki sayılık isabet son çeyreğe girerken skoru belirledi. 49-61

4. Çeyrek

Son çeyrek önce Hines ve Carroll’un, sonra Brooks ve Alex Tyus’ın karşılıklı 2’şer sayısıyla başladı. Jaycee Carroll arka arkaya iki basket faul alarak farkı 6 sayıya indirdi. Leday’in isabetinden sonra Carroll ve Tyus ile Real Madrid 5-0’lık bir seri yakalayarak farkı 3 sayıya kadar getirdi. Bu seriyi bozan tek serbest atış isabetiyle Delaney oldu. Bir süre iki takım da sayı bulmakta zorlandıktan sonra önce Delaney çizgiye gelerek ardından Leday orta mesafeden bulduğu sayılarla farkı 8 sayıya çıkardı. Tavares muhteşem bir smaçla takımını oyunda tutmaya çalıştı. Maçın bu noktaya gelmesini sağlayan Carroll büyük bir hatayla top kaybı yaptı ve hızlı hücumda Rodriguez bomboş turnikeyi bırakarak Pablo Laso’ya molayı aldırdı. Mola dönüşünde önce Tavares’in basketi, ardından Thompkins’in üçlüğü farkı bir anda 3 sayıya indirdi. Rodriguez’in üçlüğü sonrasında maç kopmuş gibi gözükse de Thompkins’in hemen yolladığı üçlükle fark yeniden 3 sayı oldu. Bu üçlüğün ardından Real Madrid hemen faule başvurdu. Serbest atış çizgisinde hata yapmayan Rodriguez farkı 5 sayıya çıkardı ancak Alocen çabuk bir basketle yeniden tek topa indirdi. Daha sonra da Delaney’e faul yapan Madrid ekibi onun iki serbest atışından birini isabete çevirmesi sonucunda farkı kapayamadı ve nefes kesen maç 76-80 sona erdi.

Maçın Değerlendirmesi:

İlk yarıda iki takım da birbirine üstünlük sağlamakta zorlandı. Savunmada birbirini tanıyan ve rakibine çok fazla fırsat vermeyen iki ekip izledik. İki taraf da hücumda ellerine geçen fırsatları eşit seviyede değerlendirdi ve skor da bunu kanıtladı, zira ilk yarı sonucunda tabelada 39-39 yazıyordu. Üçüncü çeyrekte oyuncular parkeye çıktığındaysa bambaşka bir senaryoyla karşılaştık. Olimpia Milano soyunma odasından muhteşem bir hırsla çıktı ve hem savunmada rakibine nefes aldırmadı hem de hücumda eline geçen her fırsatı değerlendirdi. Çeyrek başlar başlamaz hızlıca 0-9’luk seri yakalayan ekip, yalnızca 2 sayı yedikten sonra bir de 0-10’luk seri yakaladı ve rakibini tabiri caizse darmadağın etti. Maç bu noktadan sonra kopmuş gibi gözükse de Real Madrid oyuncuları bireysel dirençlerle maça tutunmayı başardı. Özellikle 37 yaşındaki veteran oyuncu Jaycee Carroll’un bu anlardaki performansı hayranlık verici cinstendi. Takımının skor yükünü adeta kendi başına taşıyan Carroll, son çeyrekte farkın 3’e kadar inmesindeki en önemli aktördü. Carroll’un yanı sıra Trey Thompkins de Madrid ekibi adına kritik anlarda çok önemli bir katkı sağladı. Madrid oyuncularının bu çabalarına rağmen Milano ekibi maçı elinden bırakmadı ve “clutch” anlarda hata yapmayarak maçı kazanmayı başardı. Onların tarafında da Sergio Rodriguez bu anları çok iyi oynayarak takımını adeta galibiyete taşıdı.

Maçın Adamı: Sergio Rodriguez

Önemli bir kısmı son çeyrekte gelen 17 sayı, 3 üçlük, 1 top çalma. Son çeyrekteki performansıyla takımına maçı getiren oyuncu ve maçın adamı: Sergio Rodriguez.

Yorum Yap