01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

KEYİFLİ MAÇTA BASKONIA, CSKA’YA YENİLGİYİ HATIRLATTI!

Baskonia, ilk çeyreğinde 31, üçüncü çeyreğinde 33 sayı kaydettiği mücadelede CSKA’yı 95-93 mağlup ederek rakibinin 12 maçlık galibiyet serisine son verdi. Pierria Henry, 18 sayı, 10 asistle double-double yaptığı gecede maçın en değerli oyuncusu seçildi. 

 

MAÇ HİKAYESİ:

Fernando Buesa Arena’da oynanan mücadele Giedraitis ve Hilliard’ın karşılıklı üçlükleriyle başladı. Pierria Henry ve Achille Polonara’nın çaldığı toplar sonrası sayılar bulan Baskonia, ilk dört dakikayı 11-6 önde geçti. Giedraitis’in hücumdaki sürükleyiciliğiyle televizyon molasına 19-10 Baskonia üstünlüğüyle girildi (Evet, tam 19 sayı attılar 5,5 dakikada). TV molasından sonra iki takım da boş şutlardan yararlanamazken Youssapha Fall basketfaulle maçta farkı ilk kez çift hanelere taşıdı (22-10). Giedraitis ve Polonara’nın çeyrek sonundaki katkılarına CSKA, üçlüklerle karşılık verse de ilk periyot 31-19 Baskonia’nın üstünlüğüyle tamamlandı.

Rotasyon oyuncularıyla çeyreğe giren CSKA, savunmada sertliğin dozajını artırırken hücumda ise Antonov ve Bolomboy’un hücum ribaundları sonrası gelen basketlerle oyuna girdi (33-26). CSKA’nın bu sert basketboluna tereddütsüz üçlüklerle Baskonia tarzını gösteren Giedraitis ve Peters, Itoudis’e molayı aldırdı (41-31). Moladan sonra Shengelia’yla Henry takımlarını skorda sürüklerken CSKA çizgiden de bulduğu sayılarla farkı düşürmeyi başardı. Ve ilk yarı Mike James’in muazzam 3+1’i ile tamamlanırken Baskonia, devre arasına 46-45 önde girdi.

İkinci yarıya ev sahibi ekip Henry-Fall ikilisiyle etkili başlarken CSKA ise James-Hilliard’dan üçlükler bularak oyunu dengede tuttu; ancak Shengelia’nın alçak posttan yarattığı hücumlara Mike James’in turnikesi de eklenince televizyon molasına girilirken CSKA öndeydi (55-60). Fall ve Vildoza’nın basketleriyle dönen Baskonia, skoru eşitlemeyi başardı. Henry’nin dümene geçip bitime 12 dakika kala double-double’a ulaştığı sekansta Baskonia, Polonara ve Vildoza’yla tempoyu artırdı, çeyreğin son 3 dakikasında tam 17-2 seri yakalayarak son çeyreğe 79-67 üstün girdi.

Dördüncü periyoda Kurbanov’un üçlüğüyle giriş yapılırken Bolomboy ve Polonara’nın karşılıklı alley-oop’larıyla maçta keyifli görüntüler ortaya çıktı. Mike James’in logodan attığı üçlükle birlikte 5 sayısı ve Strelnieks’in üçlüğü gelince Dusko Ivanovic molasını aldı (82-80). Baskonia, moladan Sedekerskis ve Polonara’nın hızlı 5 sayısıyla dönünce Itoudis de hemen molasını kullandı. Bolomboy-Shengelia ikilisiyle sayılar bulan CSKA, son 2 dakikaya Antonov’dan üçlük bulsa da Polonara’dan gelen üçlüğe izin verdikleri için karşılaşmanın son 2 dakikasına 91-89 Baskonia önde girdi. Son dakikada Peters ve Shengelia’nın sırtı dönük oyunlardan gelen basketleri sonrası 93-91’e gelen skoru son anlarda kaçan serbest atışlar takip etti. Baskonia’da Vildoza 1/2, CSKA’da Strelnieks 2/3 ve tekrar Baskonia’da Fall 1/2 attı. Son hücum CSKA’da olsa bile Mike James orta mesafe şutundan yararlanamayınca Baskonia, CSKA Moskova’nın 12 maçlık galibiyet serisine 95-93’lük skor ile son verdi. Maçın adamı 18 sayı, 10 asist, 5 ribaund ile double-double yapan Pierria Henry oldu.

MAÇIN İSTATİSTİKLERİ:

Baskonia

Pierria Henry: 18 sayı, 10 asist, 5 ribaund, 2 top çalma (maçın adamı)

Achille Polonara: 18 sayı, 6 ribaund, 3 asist

Rokas Giedraitis: 17 sayı, 6 ribaund

Youssoupha Fall: 16 sayı, 9 ribaund

CSKA Moskova

Mike James: 20 sayı, 7 asist, 5 ribaund

Joel Bolomboy: 13 sayı, 9 ribaund

Tornike Shengelia: 13 sayı, 9 ribaund, 6 asist

Janis Strelnieks: 13 sayı, 3 ribaund

MAÇIN ÖZET GÖRÜNTÜLERİ:

 

Yorum Yap