01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE

BASKONIA’DAN HARİKA GERİ DÖNÜŞ

Turkish Airlines Euroleague’nin 17.haftasında Baskonia ile Valencia karşılaştı.  Baskonia mücadeleyi 71-70 kazandı. Valencia bu sonuçla 7. mağlubiyetini alırken Baskonia 8. galibiyetini aldı.

Baskonia mücadeleye Luca Vildoza, Arturs Kurucs, Rokas Giedraitis, Tadas Sedekerskis, Tonye Jekiri beşiyle başlarken Valencia Sam Van Rossom, Klemen Prepelic, Nikola Kalinic, Derrick Williams, Bojan Dubljevic beşiyle başladı.

İlk 2 dakikasında sayı olmayan mücadelede Nikola Kalinic’in serbest atış isabeti ve Rokas Giedraitis’in basketiyle ilk sayılar geldi. Daha sonrasında Valencia’da Derrick Williams ve Bojan Dubljevic’in basketlerine Prepelic’te eklenince fark çift hanelere çıktı, Baskonia koçu Dusko Ivanovic’ten mola geldi. Moladan serbest atış isabetleriyle dönen Baskonia, Valencia’nın üç sayılık atışlarına engel olamadı ve Martin Hermannsson’un son saniyede bulduğu isabetle Valencia periyodu 30 – 17 önde tamamladı.

İkinci periyot Hermannsson’un üç sayılık basketiyle başlasa da Baskonia’da Achille Polonara üst üste 4 sayı daha sonrasında Pierria Henry ile harika bir alley-opp ve harika bir blokla farkı 10 sayıya kadar indirdi. San Emeterio’dan gelen 5 sayıyla periyodun son 5 dakikasına 17 sayıya çıkaran Valencia’ya Giedraitis, Vildoza, Polonara’nın sayılarıyla karşılık veren Baskonia periyodun sonunda farkı 8 sayıya indirdi.

İlk yarı sonucu: Valencia 47 – 39 Baskonia

İkinci yarı eski Fenerbahçeli Nikola Kalinic’in üst üste 9 sayısıyla başladı. Bu 9 sayının ardından ise inanılmaz bir Baskonia serisi izledik. Polonara, Henry, Jekiri, Peters, Giedraitis’in sayılarıyla farkı 3 sayıya kadar indiren Baskonia son periyot Peters ve Giedraitis’in üçlükleriyle toplam 20-2’lik bir seri yakaladı ve maçın bitimine son 8 dakika kala 61-58 öne geçti. Fernando San Emeterio’nun 4 sayısı ile uzun zaman sonra sayılar bulan Valencia’ya Alec Peters ve Giedraitis karşılık verdi. Prepelic ve Kalinic’in basketleriyle maç son 3 dakika kala eşitlendi. Son 2 dakika kala mücadelenin yıldızı Achille Polonara çok kritik bir üçlük kaydetti, 1.5 dakika sayı bulamayan Valencia Hermannsson’un serbest atış isabetleriyle son 30 saniye kala farkı 1 sayıya indirdi. Daha sonrasında iyi bir savunmayla Baskonia’ya izin vermeseler de 4 saniye kalmıştı, Nikola Kalinic’ın orta sahadan yolladığı atış isabetli olmadı ve Baskonia harika bir geri dönüşle mücadeleyi 71-70 kazandı.

 • Baskonia’da Achille Polonara 17, Rokas Giedraitis 14, Alec Peters 11 sayıyla oynadı.
 • Valencia’da Nikola Kalinic 16, Fernando San Emeterio 11, Klemen Prepelic 10 sayıyla oynadı.

  Maçın En Değerli Oyuncusu:

ACHILLE POLONARA

 • 28 dakika
 • 18 sayı
 • 7/11 iki sayı isabeti
 • 1/5 üç sayı isabeti
 • 7 ribaund (5 hücum ribaundu)
 • 2 asist
 • 2 top çalma
 • 4 blok
 • 26 verimlilik puanı

Mücadelenin özet görüntüleri için;

Yorum Yap