01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

ANADOLU EFES, REAL MADRİD’E DİRENEMEDİ!

Turkish Airlines EuroLeague 17. Raunt karşılaşmalarında Anadolu Efes, evinde konuk ettiği Real Madrid’e son çeyrekteki etkisiz oyunuyla 65-73 mağlup oldu. Karşılaşmada Real Madrid adına öne çıkan isimler Fabien Causeur, Walter Tavares ve Nicolas Laprovittola olurken Anadolu Efes’te Vasilije Micic ve Rodrigue Beaubois iyi performanslar sergiledi. Bu galibiyetle Real Madrid galibiyet serisini 6 maça çıkardı ve ligdeki 12. galibiyetini aldı. Anadolu Efes ise ligdeki 9. mağlubiyetini almış oldu. 

Maçın Özeti:

Karşılaşmaya temsilcimiz Anadolu Efes sahaya Shane Larkin, Krunoslav Simon, Rodrigue Beaubois, Adrien Moerman ve Bryan Dunston beşiyle çıkarken, Real Madrid; Carlos Alocen, Antonio Abalde, Fabien Causeur, Trey Thompkins ve Usman Garuba ilk beşiyle çıktı.

1. Çeyrek

Karşılaşma Shane Larkin’in ilk 38 saniyede arka arkaya 5 sayı bulmasıyla başladı. Larkin’in serisini tek serbest atış isabetiyle Fabien Causeur bozdu. Trey Thompkins’in basketi sonrası Simon ve Dunston’ın arka arkaya isabetleriyle skor 9-3’e geldi ve televizyon molasına girildi. Mola dönüşünde Causeur ve Thompkins’in basketleriyle fark 1 sayıya indi. Adrien Moerman’ın köşe üçlüğüne yanıt Causeur’den geldi. Micic’in basket faulü ve Alberto Abalde’nin basketi sonrasında yine Micic çizgiye gelerek skoru 17-13′ getirdi. Singleton’ın üçlüğü farkı 7 sayıya çıkardı. İlk çeyrek skoru böylece 20-13 oldu.

2. Çeyrek

İkinci çeyrek Micic ve Nicolas Laprovittola’nın karşılıklı basketleriyle başladı. Takımları adına Micic arka arkaya 4, Laprovittola 5 sayı üretti. Sertaç Şanlı ve Gabriel Deck arka arkaya pozisyonlarda buldukları isabetlerle skoru 26-20’ye getirdi. Micic orta mesafe isabetiyle farkı 8 sayıya çıkardı. Bir süre iki takım da sayı üretmekte zorlandıktan sonra Laprovittola üçlüğüyle farkı 5 sayıya indirdi ve Ergin Ataman’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde Simon ve Rudy Fernandez’in karşılıklı üçlükleri geldi. Dunston arka arkaya 3 sayı kaydettikten sonra Thompkins ve Fernandez’in sayılarıyla fark 3 sayıya kadar indi. Singleton ve Micic’iın serbest atışlarıyla Real Madrid’in 0-5’lik serisi bozuldu. Böylece ilk yarı sonunda skor 37-31 oldu.

3. Çeyrek

İkinci yarıda ilk sayılar Abalde ve Sertaç Şanlı’dan geldi. Tavares ve yine Sertaç’ın basketleriyle skor 41-35 oldu. Abalde ve Taylor’ın arka arkaya sayılarıyla fark 2 sayıya kadar indikten sonra Micic basketiyle takımına nefes aldırdı. Dunston’ın serbest atışlarından sonra Taylor, Tavares ve Llull’ün basketleriyle Real Madrid 0-8’lik bir seri yakalayarak maçta ilk defa öne geçti. Thompkins’in üçlüğüyle seri 0-11’e çıktı. Bu seriyi sonlandıran arka arkaya 2 üç sayılık isabet bulan Beaubois oldu. Bu sayılarla Anadolu Efes yeniden öne geçti. Çeyrek sona ererken Laprovittola’nın bulduğu serbest atış isabetleri çeyrek skorunu belirledi: 51-52

4. Çeyrek

Son çeyreğin ilk sayıları üçlük çizgisinin gerisinden Beaubois’yla geldi. Thompkins ve Moerman’ın karşılıklı üçlükleriyle skor 57-55’e geldi. Larkin’in turnike isabeti farkı 4 sayıya çıkardı ve Pablo Laso molayı aldı. Causer ve Fernandez’in üçlükleri ve yine Causer’ün iki sayılık isabeti Real Madrid’i yeniden öne geçirdi. Bu seriyi Dunston bozduktan sonra Micic’in basketiyle skor eşitlendi. Causeur’ün basketinden sonra Jaycee Carroll’un arka arkaya üçlükleriyle bitime 18 saniye kala Real Madrid 6 sayılık bir üstünlük yakaladı. Causeur serbest atış çizgisinden bulduğu isabetlerle maçın skorunu belirledi: 65-73

Maçın Değerlendirmesi:

Karşılaşma iki taraf adına da son derece verimsiz, son derece keyifsiz geçti. Maçta hiçbir takım diğerine oyun anlamında üstünlük kuramadı ve daha az hata yapan, daha az şut kaçıran taraf kazandı. Anadolu Efes boş şutları bulmakta başarısız olmadı ancak o şutları isabete çevirmek konusunda belki de son yılların en kötü performansına imza attı. Takım halinde 31 kez üçlük çizgisinin gerisinden atış kullanan temsilcimiz bunların yalnızca 7’sini çemberden geçirebildi ve böylece %22,6 gibi kabul edilemez bir yüzde elde etti. Bireysel olarak bakacak olursak de takımın en güvenilir şut tehditleri olan Micic ve Larkin toplamda 12 üçlük kullandı ve bunların bir tanesi bile isabete dönüşmedi. Karşı tarafta da farklı bir durum olduğunu söylememiz yanlış olur, zira İspanyol ekibi temsilcimizin aksine hem boş şut bulamadı, hem de denediği atışlarda da elle tutulur bir isabet yüzdesi yakalayamadı. 35 üçlük deneyen ekip, bunların 14’ünde isabet buldu. Bu %40 gibi çok da fena gözükmeyen bir şut yüzdesi önümüze koysa da 21 kaçan üçlük seyir zevkini düşüren bir istatistikti. Anadolu Efes adına verimli şut atabilen yegane isimler Beaubois ve Moerman oldu ancak onlar bile takımlarına belli bir seviyenin üstünde yardımcı olamadılar. Walter Tavares savunma performansıyla Efes hücumuna zor anlar yaşattı ve maçın bir kısmında boyalı alana adeta duvar ördü. İki taraf adına da söylenecek çok fazla yorum bulunmuyor, başta dediğimiz gibi az hata yapan ve az şut kaçıran taraf maçı kazandı. Son çeyrekte Jaycee Carroll arka arkaya iki üçlük isabeti bulmamış olsaydı belki de farklı bir sonuçtan bahsediyor olabilirdik, ancak dediğimiz gibi maçın galibini ufak detaylar belirledi. Bu şut performansının bir kerelik olduğunu varsayarak bu mağlubiyetin Efes’in gidişatına zarar vermeyeceğini söyleyebiliriz. Evet kritik bir maçta mağlubiyet aldılar ancak bu hata geri dönülemez bir hata değil. Tek yapmaları gereken bu maçı geride bırakıp yollarına bakmak olacaktır.

Maçın Adamı: Nicolas Laprovittola

Kısır geçen maçta vasatın biraz üstü bir performansla bu unvanı aldığını söyleyebiliriz. 10 sayı, 6 asist, 2 ribaunt ve 1 top çalmayla maçın adamı, 14 verimlilik puanı toplayan Laprovittola…

 

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap