01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

FENERBAHÇE BEKO, ZALGİRİS KARŞISINDA DÖKÜLDÜ

Turkish Airlines EuroLeague’in 15. Raunt karşılaşmalarında deplasmanda Zalgiris Kaunas’a konuk olan temsilcimiz Fenerbahçe Beko, rakibine 99-62 gibi farklı bir sonuçla mağlup oldu. Bu sonuçla Fenerbahçe Beko 10’uncu mağlubiyetini alırken Zalgiris 8’inci galibiyetine ulaştı. 

Maç Özeti:

1. Çeyrek

Maçta ilk isabet üçlük çizgisinin gerisinden Milaknis’le geldi. Sonraki birkaç dakikada iki takım da skor üretmekte zorlandıktan sona Nigel Hayes pota altında smaç yaparak takımını 5-0 öne geçirdi. Fenerbahçe’nin ilk sayılarını ise basket faulü alan Ulanovas kaydetti. Bu basketten sonra 12-0’lık seri yakalayan Zalgiris farkı 15 sayıya çıkardı. Bu seriyi sırtı dönük oyunuyla Pierre bozdu. Jokubaitis’in serbest atışları ve Lekavicus’un üçlüğüne karşılık Pierre’in üçlüğüyle skor 24-7’ye geldi ve ilk çeyreğin sonucu belirlenmiş oldu.

2. Çeyrek

İkinci çeyrek Brown’un aldığı basket faulle başladı. Eddie’nin orta mesafeli isabeti farkı 13 sayıya indirince Zalgiris molası geldi. Mola dönüşünde Geben’in zor atışta isabeti ve Grigonis’in üçlüğü skoru 29-11’e getirdi. Rubit’in üçlüğü farkı 21 sayıya çıkardı ve Fenerbahçe molası geldi. Nigel Hayes ve Barthel’in karşılklı sayılarıyla skor 35-13’e geldi. Lekavicus ve Rubit’in tek pozisyonda buldukları sayılarla fark 27 sayıya çıktıktan sonra De Colo’nun arka arkaya 5 sayısı takıma az da olsa nefes aldırdı. Eddie’nin boyalı alanı zorlayarak bulduğu basket ve De Colo’nun serbest atışları farkı 18 sayıya indirdi. Bu seri Jokubaitis ve Milaknis’in üçlükleriyle bozuldu. De Colo ve Barthel’in basketleriyle fark 19 sayıya inince Zalgiris molası geldi. Mola dönüşünde Rubit basket faulü aldı ve skoru 49-27’ye getirdi. Ali Muhammed ve Grigonis’in karşılıklı sayıları sonrasında De Colo orta mesafeli basketiyle ilk yarının skorunu belirledi: 51-31

3. Çeyrek

İkinci yarıyı da ilk çeyrekte olduğu gibi Milaknis üçlük isabetiyle açtı. Pierre ve Lauvergne’in karşılıklı sayılarıyla skor 60-33’e geldi. Walkup’ın üçlüğüyle fark 30 sayıya geldi ve Fenerbahçe molayı aldı. Mola dönüşünde Grigonis ve Ali Muhammed’in karşılıklı ikişer sayısı skoru 65-35’e getirdi. Eddie ve Grigonis’in karşılıklı üçlükleri sonrasında De Colo ve Rubit de karşılıklı basketlerle durumu 70-40 yaptı. Lekavicus ve Jokbaitis üç sayılık isabetlerle farkı 36 sayıya çıkardı. Augustine takımı adına arka arkaya 5 sayı bulurken Fenerbahçe tarafında Westermann ve Eddie’nin bulduğu sayılarla son çeyreğe 81-47’lik skorla girildi.

4. Çeyrek

Son çeyreğin başında Geben’in basketi sonrasında Eddie ve Westermann’ın üçlükleriyle fark 30 sayıya indi. Pierre’in aldığı basket faul sonrasında skor 83-56’ya geldi. Fenerbahçe’nin 0-9’luk serisini Geben arka arkaya iki pozisyonda çizgiye gelerek bozdu. Lukosionas’ın üçlüğü farkı yeniden 33 sayıya çıkardı. Biberovic ve Geben’in karşılıklı sayılarıyla skor 91-57’ye geldi. Sonrasında Melih ve yine Geben karşılıklı ikişer sayı buldular. Hayes ve Melih’in karşılıklı üçlükleri sonrasında Geben pota altında sayıyı bularak farkı 36 sayıya çıkardı. Blazevic tek serbest atışıyla maç skorunu belirledi: 99-62

Maçın Değerlendirmesi.

Felaket, Berbat, Kabul Edilemez…

Bu akşam sahada gördüğümüz şey bir imparatorluğun çöküşüydü. Zeljko Obradovic’in 6 yılda inşa ettiği, sayısız başarıya ulaştırdığı ve Avrupa’nın en büyük takımlarından biri haline getirdiği Fenerbahçe Beko’nun yıkılışını izledik. Bu maça kadar da bunun sinyalleri vardı fakat bu akşam izlediğimiz maç bize artık bazı şeylerin bir daha eskisi gibi olmayacağını net bir şekilde gösterdi. Sahanın iki tarafında da hiçbir pozitif mesaj vermeyen ekip, savunmada rakibinin her pozisyonda boş şut bulmasına izin verdi, hücumda da hiçbir pozisyonda elle tutulabilir bir oyun ortaya koymadı. Ne bir hücum seti, ne bir savunma eforu, bugün Fenerbahçe Beko sahada hiçbir şey üretmedi. Karşı tarafta ise takdir edilmesi gereken bir Zalgiris vardı. Hücumda ne zaman ikili sıkıştırma gelse boş adamı bulan oyuncularla, çizilmiş harika setlerle hem harika hücum ettiler, hem de savunmada temsilcimize nefes aldırmadılar. Daha önce onlarca kez söylemiş olduğumuz şeyleri tekrar etmemize lüzum yok. Ortada bulunan sorunları düzeltmeye yönelik ne yönetim ne de antrenör ekibi tarafından neredeyse hiçbir hamle gelmedi. Bu da artık bir takım değişimlerin gerçekleşmesi gerektiğini bizlere gösteriyor.

Maçın Adamı: Augustine Rubit

18 sayı, 6 ribaunt, 2 asist, bir top çalma. Aslında takımdan tek bir tane maçın oyuncusu çıkarmak pek de mümkün değil ancak en yüksek verimlilik puanına sahip olan isim olduğundan dolayı maçın adamı lakabına layık görülen bir performans. 27 verimlilik puanıyla maçın adamı: Augustine Rubit…

Fenerbahçe Beko Koçu Igor Kokoskov’un Maç Sonu Açıklamaları:

Böyle bir performanstan ve maç sonunda gördüğünüz skordan sonra söyleyecek çok fazla şey yok. Sadece Zalgiris Kaunas’ı ve koç Martin Schiller’ı tebrik edebiliyorum. Çok iyi oynadılar, takım olarak performans gösterdiler. Kazanmayı hak ettiler. Maçın skoru ne yazık ki bize her şeyi anlatıyor. (Maça yaptığımız kötü girişle ilgili soruya cevaben) Bunun izahı kolay değil. Maalesef bir maça ilk kez düşük enerjiyle ve reaksiyonsuz girmiyoruz. Oyunun iki tarafında da bizden daha agresif, fiziksel ve yüksek enerjiyle karşılaşmaya girdiler. Zalgiris’in oyununa saygı duyuyorum. Ama sorun bizim kötü ve zayıf oyunumuzdu.

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap