01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ANADOLU EFES SONUNU GETİREMEDİ

Anadolu Efes ikinci yarısında 15 sayı geriden gelerek öne geçtiği mücadelenin sonunu getiremedi ve tarihinde ilk kez Milano’ya iç sahada yenildi: 69-72

İLK BEŞLER

Anadolu Efes: Vasilije Micic, Rodrigue Beaubois, Krunoslav Simon, Adrien Moerman, Bryant Dunston

Olimpia Milano: Malcolm Delaney, Kevin Punter, Vladimir Micov, Zach Leday, Kaleb Tarczewski

MAÇIN HİKAYESİ

Sinan Erdem’deki karşılaşma konuk ekibin art arda top kayıpları ile başlarken Anadolu Efes, pota altından Moerman ve Dunston’la sayılar buldu. Micov ve Punter’ın birebirler üstünden bulduğu basketlere Beaubois 5 sayıyla karşılık verince Ettore Messina maçtaki ilk molayı aldı (12-7). Moladan Delaney ve Beaubois’nın karşılıklı üçlükleriyle dönülürken takip eden hücumlarda Shields ve Datome’den boş üçlükler gelince bu kez Ergin Ataman mola aldı (17-18). Periyodun son bölümünde Micic’in üçlüğü ve Brooks’un turnikesi geldi ve ilk çeyrek 20-20 eşitlikle sona erdi.

İkinci çeyreğe sert savunmayla başlayan Milano’ya karşı çözüm üretmekte zorlanan temsilcimiz, Shane Larkin’in üçlüğü ile oyuna tutunmaya çalışsa da Hines ve Leday’in basketlerine engel olamadı, böylelikle televizyon molasına 0-7 seriyle 24-31 geride girdi. Moladan sonra Punter’ın inanılmaz şutlarına engel olamayan Lacivert-Beyazlılar, Delaney’den de üçlük yiyince tabeladaki skor 29-46’ya kadar geldi, Ergin Ataman mola almak zorunda kaldı. Periyodun son bölümünde Simon’un basketi gelince soyunma odasına 31-46’lık skorla girildi. Anadolu Efes, ilk yarıda tam 14 top kaybederek ritim bulmakta çok zorlandı. İkinci çeyrekte düşen savunma reaksiyonu da farkın açılmasına sebep olan bir diğer etken oldu.

İkinci yarıya Simon ve Micic’ten 6 sayı bularak giren temsilcimiz agresif de savunma gösterince Messina erken bir mola aldı (37-46). Mola gelse de Micic-Simon rüzgarı dinmedi ve kervana Dunston’ın hücum ribaundlarıyla top çalmaları da eklenince Moerman’ın basketiyle seri 15-0’a gelip skor eşitlendi (46-46). Çeyreğin bitmesine iki dakika kala Dunston üçüncü faulünü alıp kenara gelse de savunmanın dozajı hiç düşmezken periyodun sonunda Micic ve Datome’nin sayılarıyla 52-52 eşitlik vardı. Bu çeyrekte temsilcimiz potasında sadece 6 sayıya izin verdi.

Son çeyreğe sert başlayan konuk ekip, faul çizgisinden bulduğu sayılarla skoru 53-57 yaptı, ancak Vasilije Micic sahaya yüreğini koymaya devam ederek 7 sayı üretti ve Messina’ya son molasını kullandırdı (60-57). Moladan sonra Micic ve Singleton’ın basketleriyle 65-59 olan skora karşın Milano’da kaçan serbest atışlar dikkat çekti. Shields’ın bulduğu turnikeyle Ergin Ataman biraz olsun düşen tempoyu yükseltmek için mola aldı (65-62). Milano, Micic üstündeki baskıyı artırıp Punter ve Rodriguez’den basketler bulunca Anadolu Efes bir mola daha aldı (67-69). Micic’in top kaybı sonrası Punter’dan gelen basketle farkı 4’e çıkaran Milano’ya Dunston serbest atış çizgisinden karşılık verdi (69-71). 15 saniye kala moladan sonra Micic, kullandığı üçlükten yararlanamadı ve Delaney’nin serbest atışıyla maç 69-72 Milano galibiyetiyle sona erdi. Fenerbahçe Beko’dan sonra Anadolu Efes’i de yenerek Türk basketbolseverleri üzen Milano’da Shields ve Punter maçın adamları oldu.

MAÇIN İSTATİSTİKLERİ

Kevin Punter: 18 sayı, 2 ribaund, 1 top çalma

Malcolm Delaney: 10 sayı, 2 asist, 2 ribaund

Shavon Shields: 11 sayı, 2 asist, 5 ribaund

Rodrigue Beaubois: 13 sayı, 3 ribaund, 2 top çalma

Bryant Dunston: 11 sayı, 3 asist, 8 ribaund, 1 top çalma

Vasilije Micic: 20 sayı, 5 asist, 8 ribaund

Krunoslav Simon: 9 sayı, 3 asist, 4 ribaund

MAÇ DEĞERLENDİRMESİ

Anadolu Efes, hayal kırıklığı yaşatan CSKA Moskova yenilgisi sonrası, bu sezon 2-4’lük derece elde ettiği Sinan Erdem’e döndü. Ayrıca Efes, tarihinde Milano’ya karşı iç saha yenilgisi almamıştı. Efes, yine Ataköy’de karşılaşacağı Barcelona ve Real Madrid karşılaşmaları öncesi Milano’ya karşı ikinci yarıda ortaya koyduğu oyun taraftarları mutlu etse de yorulan kısaların yaptığı tercihlerden yararlanamayınca maçtan mağlup ayrıldı ve iç sahada derecesi 2-5 oldu. Larkin’in bir türlü devreye girememesi ve Micic-Simon ikilisinin performansının yetmemesi yenilginin en önemli nedenleri olarak göze çarptı.

MAÇ SONU AÇIKLAMALARI

Ergin Ataman basın toplantısında şu ifadeleri kullandı: “İkinci çeyrekte çok fazla hata yaptık. Özellikle de Dunston yorulduktan sonra Pleiss’ı kullanmaya çalıştık ama o da Hines ve LeDay’e karşı çok yavaş kaldı. Bu 2-3 dakikada kontrolü kaybettik ve devreyi farklı geride kapattık. Üçüncü çeyrekte muhteşem oynadık. Çok iyi reaksiyon verdik. Agresif oynamaya başladık, ritmi değiştirdik. 17 sayıdan geri gelip 6 sayı öne geçtik. Ama o noktadan sonra oyuncularım yoruldu ve ne yazık ki benchten fiziksel katkı alamadık. Ayrıca çok fazla top kaybı yaptık. Son 5 dakikada çok top kaybettik. Maçı kırma şansımız vardı ama son topları özellikle Punter’la bizden daha iyi kullandılar. Onları tebrik ediyorum.”

Ettore Messina maç sonunda “Son 14-15 aydır Avrupa’yı domine eden bir takıma karşı oynadık. Yeteneklerini ve karakterlerini gösterecekleri aşikardı ki böyle de oldu. Sanırım devre arasından biraz fazla rahatlamış döndük ki bu benim hatam. Eğer tüm takım soyunma odasından böyle dönüyorsa koç olarak bir şeyleri ıskalamışsınız demektir. Oyuncularım için çok mutluyum çünkü bu maçı iki kez kazandılar. Çılgınca çalıştılar. İlk kez iki maçlı haftada iki galibiyet aldık. Tüm takımımı tebrik ediyorum, muazzam bir iş yaptılar.” açıklamalarını yaptı.

Maçın adamı Kevin Punter ise “Anadolu Efes‘in üçüncü çeyrekteki serisinden sonra tekrar odaklanmamız gerekti. Tekrar bir araya geldik, oyun planımızı uygulamaya başladık ve daha sıkı oynadık. Devre dönüşünde performansımızın düştüğünü söyleyebilirim. Çok yorucu bir haftaydı ama iki galibiyet almak çok güzel. Bu zihinsel bir oyun. Bu yüzden zihinsel olarak güçlü olmalısınız. Gerisi de geliyor. Son dakikalarda enerjimiz yüksekti. Bu enerjiye ihtiyacımız vardı. Savunmada onları durdurduk, birkaç şut soktuk ve maçı kazandık.” açıklamalarını kullandı.

MAÇIN ÖZET GÖRÜNTÜLERİ

Röportajlar (Eurohoops)

Yorum Yap