01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Köşe Yazıları Maç Yorumları

BARCELONA, RAHAT OYUNLA KHİMKİ’YE KARŞI GALİP

Turkish Airlines Euroleague 14. Raunt karşılaşmasında Barcelona, evinde ağırladığı Khimki Moskova’yı 87-74’lük skorla mağlup etti ve ligdeki 11’inci galibiyetine ulaştı. Khimki Moskova ise bu seneki 12’nci mağlubiyetini alarak son sırada kaldı. 

1. Çeyrek

Maç Cory Higgins’in üçlük çizgisinin gerisinden bulduğu isabetle başladı. Jerebko ve Mirotic’in karşılıklı basketleri sonrasında Dairis Bertans üçlük isabetiyle skoru 5-5’te eşitledi. Abrines’in üçlüğü ve Higgins’in serbest atış isabetlerine karşılık Devin Booker’ın basketi farkı 3 sayıya indirdi. Mirotic arka arkaya 4 sayıyla farkı 7 sayıya çıkardıktan sonra önce Zaytsev sonra yine Mirotic karşılıklı üçlüklerle skoru 17-10 yaptı. Jordan Mickey’in iki sayılık basketinden sonra Oriola’nın orta mesafeli basketi skoru 19-12’ye getirdi. Bertans ve Mirotic’in karşılıklı üçlüklerinin ardından yine Oriola ve Shved arka arkaya isabetlerle durumu 24-17 yaptı ve Barcelona molası geldi. Mola dönüşünde Higgins aldığı basket faulle farkı maçta ilk defa çift haneli sayılara çıkardı. Shved ve Karasev arka arkaya üçlüklerle farkı 4 sayıya indirdi. Smits ve Hanga’nın basketleriyle Barcelona mini bir seri yakalayarak skoru 32-23’e getirdi. Karasev’in bulduğu isabet ilk çeyreğin skorunu belirledi: 32-25. Bu çeyrekte Nick Calathes 7 asist yaparak etkileyici bir istatistik ortaya koydu.

2. Çeyrek

İkinci çeyrek Mickey’nin farkı 4 sayıya indiren basket faulüyle başladı. Davies’in serbest atışları ve Mickey’nin orta mesafeli isabeti skoru 34-30’a getirdi. Shved ve Smits’in karşılıklı sayılarından sonra Oriola’nın tek serbest atış isabeti farkı 5 sayıya çıkardı. Shved-Booker ikilisinin müthiş alley-oop’u Jasikevicus’a molayı aldırdı. Mola dönüşünde Davies ve Booker’ın karşılıklı ikişer sayısı durumu 41-36’ya getirdi. Higgins’in serbest atış isabetinin ardından Shved’in üçlüğü farkı 3 sayıya indirdi. Mirotic “gözyaşı damlası” basketiyle rakibine molayı aldırdı. Mola dönüşünde Karasev ve Mirotic’in karşılıklı sayıları geldi. Calathes, Higgins ve Abrines’in serbest atış isabetleri farkı 10 sayıya çıkardı. İlk yarı sonucu böylece 51-41 oldu.

3. Çeyrek

Abrines’in üçlüğü ikinci yarıda perdeyi açtı. Yaklaşık iki dakika iki takım da sayı bulamadıktan sonra Karasev’in üçlüğü sessizliği bozdu. Booker ve Zaytsev boyalı alana hücum ederek farkı 6 sayıya indirdi. Mirotic’in ardı ardına bulduğu 4 sayı sonrasında Mickey’nin pota altındaki isabeti skoru 58-50’ye getirdi. Mickey’nin tek serbest atış isabeti sonrasında Abrines’in üçlüğü farkı yeniden çift hanelere çıkardı. Karasev ve Davies’in karşılıklı serbest atış isabetleri skoru 63-52’ye getirdi. İki takım da serbest atış çizgisine gelerek buldukları sayılarla skoru 67-53’e getirdi. Mirotic’in çeyreğin son saniyelerinde bulduğu isabet son çeyreğe girerken skoru belirledi: 69-53.

4. Çeyrek

Son çeyrek Bertans’ın kaçan şutu tamamlamasıyla başladı. Kuric’in üçlüğüne cevap Shved ve Jovic’ten birer üçlükle geldi ve farkın 11 sayıya inmesiyle Jasikevicus molayı aldı. Mola dönüşünde Shved ve Karasev’in arka arkaya sayılarıyla fark 8 sayıya indi ve Jasikevicus bir mola daha almak durumunda kaldı. Mola dönüşünde Mirotic serbest atış isabetleriyle farkı yeniden çift haneli sayılara çıkardı ve sonrasında Higgins’le fark 12 sayıya çıkınca Khimki molası geldi. Mola dönüşünde Higgins’in arka arkaya bulduğu 5 sayı farkı 17 sayıya çıkardı. Shved’in 2 ve Oriola’nın tek sayısıyla skor 82-66’e geldi. Shved arka arkaya iki üçlükle farkı 10 sayıya indirince Jasikevicus son molasını aldı. Abrines’in serbest atışlarına Mickey muhteşem bir smaçla karşılık verdi. Abrines’in üçlüğü maçın son basketi oldu ve Barcelona evinde 87-74 kazandı.

Maçın Değerlendirmesi:

İki takımın da savunmadan ziyade hücuma odaklandığı, bu sebepten dolayı yüksek skorla biten bir maç oldu. İlk yarıda Khimki Moskova’nın fazlaca aldığı hücum ribauntları ikinci şans sayılarına dönüşse de Barcelona hücum tarafında kusursuza yakın oynayarak bunun maçın gidişatını değiştirmesine müsaade etmedi. İki takım da ellerine geçen fırsatlardan son derece iyi yararlanarak bolca sayı ürettiler ve seyir zevki açısından çok keyifli bir ilk yarı izlettiler. İkinci yarıda ise iki takım da tamamen maçtan kopmuş gözüküyordu. Yalnızca ilk çeyrekte 32 sayı üreten Barcelona, ikinci yarının tamamında toplam 36 sayı attı. Bunun nedeni Khimki’nin fena olmayan takım savunmasının yanı sıra Barcelona’nın ilk yarıda ekmeğini çokça yediği hücum verimliliğinin düşmesiydi. Barcelona gibi kuvvetli bir hücum takımının 20 dakikada Khimki gibi savunması son derece zayıf bir takıma yalnızca 36 sayı atması, öngörülebilir bir durum değildi. Khimki Moskova ise bu yarıda Barcelona’nın zayıf anını iyi değerlendiremedi ve yine Barcelona gibi oldukça zayıf bir hücum performansı ortaya koydu. Yaptıkları savunmanın yanına biraz olsun verimli bir hücum koyabilselerdi sonuç çok farklı olabilirdi. Barcelona’da Mirotic adeta zahmetsizce kaydettiği 24 sayıyla bu sezon en iyi performanslarından birini ortaya koydu. Higgins de başarılı bir maç geçirerek 20 sayı buldu. Nick Calathes ise yalnızca 1 sayısının yanında 12 asist yaparak eşine az rastlanan bir istatistik yakaladı. Kısaca özetlemek gerekirse Barcelona, tabiri caizse kendini fazla kasmadan, ikinci viteste Khimki’ye karşı çok da zor olmayan bir galibiyet elde etti.

Maçın Adamı: Nikola Mirotic

İkinci viteste gelen bir galibiyete yakışan, ikinci viteste gelen bir 24 sayı. Bunun yanında 2 top çalma, 1 asist ve 4 ribaunt. 34 verimlilik puanıyla maçın adamı: Nikola Mirotic…

Barcelona Koçu Saras Jasikevicus’un Maç Sonu Görüşleri:

Maçtan önce bize ne olduğunu bilmiyorum ama doğru zihniyetle çıkmadık ve gerçekten inanılmaz bir ilk yarı geçirmemize rağmen onları gerçekten durduramadık. Üçüncü çeyrekte onları biraz durdurduk ve aynı zamanda maçı kırdığımızda skor için oynamaya başladık ve Khimki oyuna geri döndü. Evet, çok zor atışlar yaptılar Shved, ama bir planın olduğunda ona uymalısın ve biz çoğunlukla ona uymadık. Ama galibiyete sevindim. Tüm EuroLeague sezonunu antrenman yapmak için fazla zaman yok, gerçek bu.

Maçın İstatistikleri:

Maçın Özet Görüntüleri:

Yorum Yap