01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE Maç Yorumları

ASVEL, MACCABİ’Yİ POTA ALTINDA DEVİRDİ

ASVEL, kendi sahasında aldığı sürpriz galibiyetlere bir yenisini eklediği mücadelede Maccabi Tel-Aviv’i pota altında domine ederek 84-81 mağlup etti. ASVEL, bu sezon, bir maçta en çok ikilik atan takım olurken tam 66 sayısını yay içinden kaydetti. 

Astroballe Salonu’ndaki mücadele Lighty ve Wilbekin’in karşılıklı sayılarıyla başladı. Çembere yakın pozisyonlarda etkili olan ASVEL, Maccabi’nin üçlüklerine engel olamazken ilk üç dakika 8-8 eşitlikle geçildi ve Fransız temsilcisi bu kısa sürede 4 hücum ribaundu aldı. Moustapha Fall ile boyalı alandan sayı üretmeye devam eden ASVEL, skoru 15-11’e getirdi. Savunmada yumuşak bir görüntü çizen Maccabi’de Bender’in oyuna girip 5 sayı atması onları oyuna bağladı (19-16), ancak bu kez de Yabusele’nin sayılarıyla etkili olan ASVEL farkı 9’a çıkardı ve Sfairopoulos molayı aldı (27-18). Moladan sonra yine Bender’den iki üçlük bulan Maccabi, ilk çeyreği 30-24 geride kapatırken tam 24 boyalı alan sayısını potasında görerek olumsuz anlamda dikkat çekti.

İkinci periyoda genç yetenek Strazel’ın üçlüğü ile başlayan ev sahibi ekip, Bako’dan gelen basketfaul ile farkı çift hanelere çıkarttı (36-26). Boyalı alanı kullanmaya devam eden ASVEL, Fall’ın basketiyle skoru 42-30’a getirdi ve Maccabi bir mola daha aldı. Mola sonrasında Fransız ekibi çembere yakın oynasa da Sandy Cohen agresifliğiyle ASVEL’i biraz olsun yavaşlatmayı başardı. Periyodun son bölümünde Wilbekin serbest atış çizgisinden farkı 7’ye kadar indirse de Cole’un orta mesafe basketleri ASVEL’in farkı korumasına yardımcı oldu. Zizic’in basketiyle birlikte ilk yarı 50-41 ASVEL üstünlüğüyle sona erdi.

İkinci yarı Yabusele’nin üçlüğüyle başladı ancak Maccabi üç kısalı sistemiyle hem agresif hem de tuzaklı bir savunmayla maçın henüz bitmediğini gösterdi, Bryant ve Wilbekin’den bulduğu sayılarla da skoru 55-49’a getirdi. Televizyon molasından sonra Wilbekin ve Bryant sayı üretimine devam ederken Lacombe, onlara karşı direnen isim oldu (59-56). Periyodun sonunda Noua ve Cole’dan gelen sayıların ardından Wilbekin attığı üçlükle çeyreğe noktayı koydu ve 4. çeyreğe girilirken skor 67-64’tü.

Son çeyreğe ritmini kaybederek giren iki ekip art arda top kayıpları yaparken Dorsey ve Cole’un karşılıklı basketleri geldi. Ardından ritmini bulamayan Maccabi’nin savunma direncini kıran isim ise Amine Noua oldu. Art arda tam 7 sayıya imza atan isim, skoru 76-67’ye getirince Maccabi molası geldi. Moladan sonra bir de top çalan Noua, Lighty’nin bulduğu basketin kaynağı olurken Sfairopoulos bir molasını daha kullandı (78-67). Bu moladan sonra oyunu kontrolü altına alan isim bu kez Scottie Wilbekin oldu ve 7 sayı, 1 asist ürettiği sekansta takımını oyuna ortak etmeyi başardı (80-78). Cole ve Noua’dan gelen kritik basketler, son dakikaya girilirken tabeladaki skoru 84-78’e getirdi. Son dakikada Caloiaro’dan basketfaul bulan İsrail temsilcisi, skoru 84-81 yaparak farkı tekrardan tek pozisyona düşürmeyi başardı, ancak son hücumdan yararlanamayınca sonu yakın geçen bir karşılaşmada daha mağlup oldu. 84-81 kazanan ASVEL’de Amine Noua’nın son çeyrekte kaydettiği 9 sayı, 1 top çalma Maccabi’nin savunma direncini düşüren en önemli etken oldu.

MAÇIN ÖNE ÇIKAN RAKAMLARI

ASVEL, bulduğu 33 iki sayılık isabetle bu sezon bir maçta atılan en yüksek ikilik isabetine imza attı. Maccabi Tel-Aviv’i paramparça eden bu unsur ASVEL’in farkı sürekli açması açısından da oldukça önemliydi.

Bireysel rakamlara baktığımızda ise ASVEL’in 11 oyuncusundan skor katkısı aldığını görürken Fall 15 sayı, 5 ribaundla, Cole’un 15 sayı, 4 asistle öne çıkması dikkat çekiyor. Noua’nın kritik 11 sayısı, Lighty’nin 10 sayısı (8 ribaund) ve içeriden katkı sağlayan Yabusele’nin 9 sayısı ASVEL’in skor yükünü çeken diğer katkılar oldu.

Yakın geçen maçlarda galip gelememesiyle ün salan Maccabi’de ise Scottie Wilbekin 25 sayı, 4 ribaund, 3 asist ile mücadele etse de performansı takımını galibiyete ulaştırmaya yetmedi.

MAÇIN ÖZET GÖRÜNTÜLERİ

Yorum Yap