Diğer Maç Yorumları

Euroleage women İstanbul ayağına Fenerbahçe Öznur Kablo galibiyetle başladı.

Fenerbahçe Öznur Kablo Kadın Basketbol Takımı, EuroLeague Women 2020-2021 sezonu B Grubu’ndaki ilk maçında  USK Prag ile karşılaştı.İlk yarısını 32-43 geride tamamladığı karşılaşmayı ikinci yarıdaki etkili oyunuyla 77-70 kazandı.
Satou Sabally kaydettiği 30 sayıyla maçın en skorer oyuncusu olurken; Jasmine Thomas 19, Kayla McBride ise 14 sayıyla galibiyete önemli katkı verdi.
COVID-19 pandemisi sebebiyle format değişikliğine giden FIBA, aralık ayı A ve B grubu maçlarının İstanbul’da, Fenerbahçe ev sahipliğinde balon formatında oynanmasına karar vermişti.
Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı, USK Prag karşısında maça Kayla McBride, Jasmine Thomas, Kiah Stokes, Tuğçe Canıtez ve Satou Sabally beşiyle başladı.

Uzun süre ilk yarıyı savunma da özellikle rakibinin gösterdiği sertliğe sertlikle karşılık veremeyince fark ilk yarıda bir ara 14 sayıya kadar çıktı.Ribauntlarda maçın genelinde  Pragın 46/34 üstünlüğü vardı.Üç sayıda ise Fenerbahçe Öznur Kablo 25/7 gibi düşük yüzde ile oynadı. Bunda perde çıkışlarında rakibin rahat atış sansı vermemesi sebep oldu.Pragın Amerikalı oyuncusu Allysa Thomasın Fenerbahçenin uzunları Kia Vaugh ve Kia Stokes’e sertlik yaparak üstünlük sağladı.Ama ikinci yarıda Thomas faul problemine girince pota altı Fenerbahçe Öznur Kablo için rahatladı.Bu arada Allysa Thomas 16 sy.12 rib.6 ass.3 top çalma ile oynadı.Aynı zamanda 21 yaşındaki SG Katerina Elkatova 9 sy.6 rib.3 as.2 bl.1 top çlm. istatistiklerle oynayarak takımına büyük katkı verdi.Katerina Elkatova gelecek için bir yıldız olucağını gösterdi. Fenerbahçe Öznur Kablo’da Jasmine Thomas penetreleriyle 2. yarıda çok etkili oldu.Olcay Çakır Turgut covid19 çıkışı fiziki olarak kendini toparlayamamış göründü,fakat herşeye rağmen üç sayı çizgisinin gerisinden yaptığı isabetli atış ile takıma önemli katkı verdi ve klasını gösterdi.
Maçın ilk basketi Alyssa Thomas’tan geldi (0-2). Satou Sabally ile rakibine cevap veren Fenerbahçe, böylece bu sezon EuroLeague Women’daki ilk basketini de bulmuş oldu (2-2). Fenerbahçe Öznur Kablo Kadın Basketbol Takımı, Kiah Stokes ve Kayla McBride’la 6-4 öne geçse de Çekya temsilcisi Katerina Elhotova ve Brionna Jones’la 8-12’lik üstünlüğü yakaladı.2. çeyrekte son 2 dakikaya 13-15’lik skorla önde giren rakip takım, özellikle de Alyssa Thomas’ın etkili oyunuyla çeyreği 13-23 önde tamamladı.

İkinci çeyreğin ilk basketi Fenerbahçe’den Satou Sabally’den geldi (15-23). Top kayıplarının dikkat çektiği çeyreğin hemen başında Brionna Jones ve Veronika Vorackova’yla sayılar bulan USK Prag, skoru 15-29’a getirdi.Daha sonra  25-39’luk üstünlüğü yakalayan USK Pragı Tuğçe Canıtez ve Satou Sabally ikilisiyle durdurmaya çalışan Fenerbahçe,soyunma odasına 32-43 geride girdi. İkinci yarıda ilk sayılarını McBride ile bulan Fenerbahçe, 40-54’lük skorun ardından 7-0’lık seriyle skoru 47-54’e getirdi. Ve müdafaa da sertlik dozajını arttırdı ve kolay sayılara izin vermedi.Thomas ve Sabally’nin basketleriyle farkı 2 sayıya indiren Fenerbahçe Öznur Kablo periyodu 57-62 geride tamamladı.
Karşılıklı sayılarla başlayan dördüncü periyotta Fenerbahçe Öznur Kablo Jasmine Thomas’la 64-64’te beraberliği yakaladı. Jasmine Thomas’ın turnikesiyle de farkı 4 sayıya çıkardı ve rakibine mola aldırdı: 70-66.Maçın geri kalan kısmında kontrol tamamen Fenerbahçe’ye geçti ve ilk maçından galibiyetle ayrıldı. Maçın oyuncusu 30 sayı,11 ribaunt,2 top çalma ile Satou Sabally oldu.

B gurubunun ikinci maçında Fransız temsilcisi Asvel Feminin, Polonya temsilcisi Arka Gdynia’yı 89/57 mağlup etti. Asvel Feminin’in oyuncusu Sırp Aleksandra Crvendakic karşılaşmayı 21 sy.5 rib.2 ass.1 bl.1 tç.ile tamamladı.

Fenerbahçe Öznur Kablo B gurubu 2. maçında Perşembe günü saat 17:00’de Arka Gdynia ile Metro Enerji Spor Salonunda karşılaşacak.

Yorum Yap