02 - BSL TÜRKİYE Köşe Yazıları Maç Yorumları

TÜRK TELEKOM VE ANADOLU EFES, KIRAN KIRANA!

Bir tarafta Euroleauge’de istediği gibi bir başlangıç yapamayan Anadolu Efes, diğer tarafta ses getiren transferleriyle izleyenlerin iştahını kabartan Türk Telekom.

Maçın sadece ilk yarısını seyredip, sıkılıp kapatmış olabilirsiniz. İki takımın kadro derinliğine güvenmeseydim ben de böyle bir hataya düşebilirdim çünkü ilk 2 çeyrek skorları şu şekilde;

1.Ç: A.EFES 19-13 TURKTELEKOM

2.Ç:A.EFES 49-29 TURKTELEKOM

 

Türk Telekom oyuncularında maçı kazanma arzusu, hırs vardı fakat kazanma kültürü olan Anadolu Efes karşısında yeterli gelmeyecek gibi gözüküyordu. Can Korkmaz ve Sam Dekker ağırlığını koyana kadar. 3.Ç: A.EFES 61-57 TURKTELEKOM

Transfer döneminde Türk Telekom adına en çok beklentiye girdiğimiz iki isim şüphesiz Tyler Ennis ve Sam Dekker idi. İkisi de NBA patentli, BSL ortlamasının oldukça üstünde olduklarını kanıtlamış isimler. Ama bugün bu iki ismin yanında mücadelenin kredisini Can Korkmaz’a vermemiz gerekiyor çünkü gerçekten kazanmayı sahadaki herkesten çok istiyordu. 26 dakikada 21 sayı 5 asist ile elinden geleni yaptı. Koç Sunter bunu benden bir eleştiri olarak kabul eder mi bilemiyorum fakat belki de maçın kopma anlarında yetkiyi gününde olmayan Tyler Ennis’e değil, daha çok Can Korkmaz’ a vermeliydi. Zira Tyler Ennis 32 dakika sahada kalmasına rağmen %23 saha içi isabet oranıyla 6 sayıda kaldı…

 

“Maçı kazanan Anadolu Efes, neden bu kadar Türk Telekom’dan bahsettin?” diyebilirsiniz, mücadelenin hakkını verip Anadolu Efes’e geçebiliriz.

Moerman 15 sayı, Tibor Pleiss 17 sayı ve Micic 18 sayı ile galibiyette büyük pay sahibiydiler. Momentum 2.yarıda çokça Türk Telekom’u kaptırsa da, Anadolu Efes skor anlamında üstünlüğünü korudu. Son 3 dakikaya girecekken 72-72 olan skoru, bu vakitleri çokça oynamış tecrübeli isimler olarak kendi lehlerine çevirdiler.

İyi takım, kötü takım, süper takım, genç takım… Bütün takımlar beklenmedik rakiplere karşı bile maç içinde kontrolü kaybedebilirler. Çift haneli farkları eritemeyebilirler. Fakat başarılı bir takım ile başarısız bir takım maçın kırılma noktalarında gösterdikleri reaksiyonlarla ayrılılırlar. Bazen bunu ekran başında bizler bile hissedebiliriz. “Şu şutu soksa maça ortağız”, “Girmezse dönmez.” Dediğimiz anlardan bahsediyorum. Bu anları da çoğunlukla takımın lider oyuncuları yönetir.

Anadolu Efes Shane Larkin yokluğunda bu anlar için arayış içerisinde. Zenit maçında sahneye birçok oyuncu çıktı, maçı koparmak için uğraştı fakat başaramadılar. Bugünse skor anlamında takımında 3. Sırada olan James Anderson( 16 sayı) bu anları başarıyla geçti. Türk Telekom, bütçenin de getirdiği ir sonuç olarak Zenit’den alt güçlükte olan bir takım. James Anderson bugün bu sınavı geçti ama Shane Larkin dönene kadar Anadolu Efes’in bu konu hakkında bir şeyler yapması gerekiyor ve eminim ki koç Ergin Ataman da bu arayış içerisinde. Maç sonu açıklamalarını sizlerle buluştururken, zaman ayırdığınız için teşekkür ediyor ve sağlıklı günler diliyorum!

“Maçın büyük bölümünü zaten önde götürdük ama iyi oynadığımızı söyleyemem. Önemli eksiklerimiz var. Delici oyuncularımızdan yoksunduk. Özellikle Beaubois’nın yokluğu, Larkin bir süre daha oynamayacak. Potaya dalmakta çok zorluk çekiyoruz, sürekli dış atış bulmaya çalışıyoruz. İkili oyunları iyi kullanamıyoruz. Böyle olunca, hücum basketbolumuzu oynayamayınca çok kolay hızlı hücum sayıları yiyoruz. Onun için de maçı bir türlü kıramadık. Sonuçta kazandık, eksiklerimiz var. Telafi etmemiz gerekiyor. EuroLeague’de önemli bir mağlubiyet aldık. Şimdi önümüzdeki maça bakacağız.”

 

Yorum Yap