02 - BSL TÜRKİYE

HDI SİGORTA AFYON BELEDİYESPOR İKİDE İKİ YAPTI

HDI Sigorta Afyon Belediyespor Basketbol Süper Ligi 2. haftasında deplasmanda karşılaştığı Aliağa Petkimspor’u 81-78 yenerek sezona ikide iki ile başladı.

ENKA Spor Salonu’nun ev sahipliği yaptığı maçta, pandemi dönemi kısıtlamaları sebebiyle karşılaşma seyircisiz oynandı. Karşılaşmaya Aliağa Petkimspor; Serkan Menteşe, Kendrick Ray, Thomas Wimbush, Ian Hummer ve Steve Zack beşiyle başlarken diğer tarafta HDI Sigorta Afyon Belediyespor; Chris Wright, Sinan Sağlam, Pako Cruz, Tanner Leissner ve Evaldas Kairys beşiyle çıktı.

HDI Sigorta Afyon Bld. maça Chris Wright’ın etkili hücumlarıyla başladı. Diğer tarafta Aliağa Petkimspor ise ilk hücumlarının tamamından boş döndü. Aliağa Petkimspor ilk sayılarına 2 dakika sonunda ulaşabildi. Aliağa Petkimspor’un skorda oldukça zorlandığı ilk bölümde Steve Zack takımına çok önemli savunma katkısı verdi. HDI Sigorta Afyon Bld. tarafında TV molasına kadar Chris Wright takımına hücumda liderliğini sürdürdü ve TV molasına Afyon 9-13 önde gitti. Moladan yine kısa bir seriyle dönen HDI Sigorta Afyon Bld. farkı 9’a çıkardı: 9-18. Bu dakikadan sonra karşılıkla basketlerle geçen ilk çeyrek deplasman ekibinin çift haneli üstünlüğüyle sona erdi: 19-29.

İkinci çeyrekte iki takım da karşılıklı sayılarla başladı. Aliağa Petkimspor’da hücumda Steve Zack sorumluluk almaya başladı. Ancak HDI Sigorta Afyon Bld. de Egemen Güven kenardan gelerek maçta çift hanelere çıkan ilk oyuncu oldu. Aliağa Petkimspor hücumda doğru şutları bulmakta zorlansa da serbest atış çizgisine gelmeyi başararak skorda tutunmaya çalıştı. Chris Wright üst üste üçlüklerle farkı 12’ye çıkardı ve Aliağa Petkimspor’a molayı aldırdı: 31-43. Wright ise bu kısa sürede 17 sayıya ulaştı. Moladan sonra ribauntları daha çok zorlayan ev sahibi takım, bu bölümde ikinci şans sayılarıyla farkı kapatmaya çalıştı. Ancak çeyreğin son bölümünü daha iyi oynayan Afyon ekibi ilk yarıyı 40-52 üstün tamamladı.

İkinci yarıya Kendrick Ray’in üst üste basketleriyle başladı Aliağa Petkimspor. Ancak Chris Wright ilk yarıdaki etkili performansını sürdürünce HDI Sigorta Afyon Bld. farkı korumayı başardı. TV molasına 51-59 önde giden taraf yine deplasman takımı oldu. Moladan yine basketlerle dönen İzmir ekibi uzun süre sonra farkı tek topa indirdi: 56-59. Bu dakikadan sonra iki takım da hücumda yeteri kadar etkili olamadı ve son çeyreğe HDI Sigorta Afyon Bld.’nin üstünlüğüyle gidildi: 58-63.

Son çeyreğin başında, ikinci çeyrekte sakatlanan Kairys ve faul problemine giren uzunlar sebebiyle konuk takım 4 kısaya döndü. Aliağa Petkimspor bu bölümde çok iyi savunma yaptı ve rakibine sayı şansı tanımadı. Savunmada rakibini kilitleyen ev sahibi ekip, hücumlarda basit hatalar yapınca karar periyotunun ilk bölümü oldukça kısır geçti. HDI Sigorta Afyon Bld.’nin 4 kısa ile oynamasını Aliağa Petkimspor Steve Zack ile çok iyi cezalandırdı. Maçın son bölümünde tempo oldukça arttı. Set oyununda çok zorlanan Afyon ekibi oyunu hızlandırmayı tercih etti. Son 3 dakikaya HDI Sigorta Afyon Bld. 69-73 önde girdi. Kendrick Ray üst üste iki üçlükle 75-75 ile maçta eşitliği sağladı. Son dakikalar oldukça çekişmeli geçti. Son dakikalarda daha az hata yapan taraf HDI Sigorta Afyon Belediyespor olunca, deplasman ekibi bu kritik maçtan 78-81 galip ayrıldı.

Bu önemli galibiyetle HDI Sigorta Afyon Bld. lige iki galibiyetle başlarken; diğer tarafta ev sahibi ekip Aliağa Petkimspor ise ilk iki maçı itibarıyla galibiyetle tanışamadı.

HDI Sigorta Afyon Bld.’de Chris Wright 24 sayı, 6 asist; Pako Cruz 18 sayı, 5 asist; Egemen Güven ise 12 sayı, 8 ribaund ile karşılaşmayı tamamladı.

Ev sahibi Aliağa Petkimspor’da ise Kendrick Ray 26 sayı, 2 asist; Sarunas Vasiliauskas 15 sayı, 9 asistle oynarken, Steve Zack’in de 20 sayı, 10 ribaund, 4 blokluk double double performansı yenilgiye engel olamadı.

Yorum Yap