02 - BSL TÜRKİYE

DOĞUŞ ÖZDEMİROĞLU’NUN HARİKA PERFORMANSI DAÇKA’YA YETMEDİ

Basketbol Süper Ligi’nde Darüşşafaka Tekfen’in sezonu açtığı karşılaşmada, evinde ağırladığı Bahçeşehir Kolejİ’ne 91-95 mağlup oldu.

Ev Sahibi Darüşşafaka Tekfen maça Erkan Veyseloğlu, John Benjamin Gillon, Ryan Shanahan Luther, Andrew Andrews ve Grant Alexander Jerrett beşiyle başlarken, Bahçeşehir Koleji parkeye Jamal Jones, Alex Perez, Eric Green, Deniz Kılıçlı ve Peyton Aldridge beşiyle çıktı.

(Kaynak:AA)

Maçın ilk dakikalarına daha iyi başlayan taraf Darüşşafaka Tekfen olurken, maçta uzun bir süre 7-2’lik skoru korumayı başardı. Bahçeşehir Koleji’nin ribauntlarda üstünlük göstermeye başlamasıyla skor eşitlenirken, Eric Green, Alex Perez ve Deniz Kılıçlı’nın sorumluluk almaya başlamasıyla Bahçeşehir Koleji farkı açtı. Rıdvan Öncel’in de oyuna dahil olmasıyla oyundaki üstünlüğünü iyice arttıran Bahçeşehir Koleji, rakibini açık alanda yakalayarak bulduğu sayılarla farkı 8 sayıya kadar çıkarmayı başardı. İlk çeyrek 19-26 Doğuş Özdemiroğlu’nun son saniye basketiyle sona ererken, Darüşşafaka Tekfen bu çeyrekte üç sayılık atışlardan isabet bulamadı.

İkinci çeyreğe tamamen farklı bir taktikle başlayan Selçuk Ernak, rakibinin hızlı hücumlarına ve oyuncularına karşılık vermek amacıyla 5 dış atıcısını sahaya sürdü. Atışların kaçmaya devam ettiği Darüşşafaka Tekfen savunmada da rakibini durduramayınca fark ilk defa 2. çeyreğin bitimine 7 dakika kala Jamal Jones’un harika smacıyla çift hanelere çıktı. Zaman zaman alan savunması da deneyen Selçuk Ernak, Bahçeşehir hücumuna tam olarak çözüm bulamadı. Basit top kayıpları yapmaya devam eden Darüşşafaka Tekfen, ikinci çeyreğin bitimine 3 dakika kala ilk üçlüğünü Luther’la buldu ve 14’e kadar çıkan farkı azaltarak çeyreğin sonuna doğru umutlandı. Faul hakkı dolan Bahçeşehir Koleji savunmasının üzerine hücum yapan Darüşşafaka Tekfen, serbest atıştan bulduğu sayılarla da farkı iyice kapatarak ilk devreyi 42-47 geride kapattı.

Üçüncü çeyreğe hızlı başlayan Darüşşafaka Tekfen eşitliği Doğuş Özdemiroğlu ile yakaladı. Temponun yükseldiği anlarda Doğuş ve Rıdvan’ın karşılıklı basketleri maçın dengede kalmasını sağladı. Bahçeşehir Koleji farkı tekrardan 8 sayıya çıkarsa da, Doğuş Özdemiroğlu’nun sorumluluk alması ve inanılmaz bir hücum performansı göstermesi farkın açılmasını engelledi. Çeyreğin sonunda üçlük çizgisinin gerisinden faul almayı başaran Doğuş Özdemiroğlu, 3’te 3 ile farkı 3 sayıya indirerek çeyreğe noktayı koydu ve son çeyreğe 67-70’lik Bahçeşehir Koleji üstünlüğüyle girildi.

Skor üstünlüğünün her iki tarafa da gidip geldiği son çeyrekte, Doğuş Özdemiroğlu ekstra hücum performansını devam ettirdi ve maçın bitimine 6.59 kala 30. sayısını kaydetti ve Darüşşafaka Tekfen’i tekrardan öne geçirdi. 2.16 kala Alex Perez’in üçlüğüyle tekrardan skor üstünlüğünü alan Bahçeşehir Koleji, Peyton Aldridge’in maçın bitimine 1.38 kala bulduğu 3 sayılık basketle de farkı 5 sayıya çıkarttı ve iyice rahatlamış oldu. Bu dakikadan sonra faul düdüklerinin arttığı karşılaşmada skor üstünlüğü el değiştirmedi ve Bahçeşehir Koleji, deplasmanda Darüşşafaka Tekfen’i 91-95 mağlup etti.

Bahçeşehir Koleji’nde Eric Green 26 sayı 2 asist ve 4 top çalma ile takımını sırtlayan oyuncu olurken, 4 oyuncu toplamda çift hanelere çıktı. Darüşşafaka Tekfen’de kariyer performanslarından birine imza atan Doğuş Özdemiroğlu 34 sayı ile takımına liderlik ederken, 2’si kenardan gelen toplamda 5 oyuncu çift hanelere ulaştı.

Kaynak:(AA)

Maçın Genel Değerlendirmesi

Geçen sezondan bu yana bütçesinde epey bir küçülmeye gitmek zorunda kalan Darüşşafaka Tekfen, sezonu da rakibine göre daha geç açmış olmanın verdiği durgunlukla maça başladı. Basit top kayıpları, girmeyen boş şutlar derken rakibini uzun bir süre kovalamak zorunda kalan Darüşşafaka Tekfen, Selçuk Ernak’ın oyun zekâsı ve hamleleriyle maça ortak oldu. Doğuş Özdemiroğlu’nun sıra dışı performansı ile de rakibini son anlara kadar zorlamayı başaran Daçka, geriye düştüğü birçok istatistikte de maç sonunda rakibini yakalamayı başardı. Andrews’un üç sayı çizgisinin gerisinden kötü olduğu ve Luther’dan beklenilen verim alınamadığı düşünülünce, mağlubiyet de kaçınılmaz oldu.

Bahçeşehir Koleji ise sezona erken başlamış olmanın verdiği dinamiklik ile maça başladı ve tecrübeli oyuncusu Eric Green’in önderliğinde oyunu epey bir süre elinde tutmayı başardı. Rıdvan’ın maçın ilk yarısında verdiği ekstra katkı, Deniz Kılıçlı’nın hem hücumda hem de savunmada iyi işler yapması, Bahçeşehir galibiyetinde bugün önemli faktör oldular.

Maçın Adamı

Bir NBA klasiğidir aslında, finaller MVP’si ne olursa olsun kazanan takımdan çıkar. Fakat bugün sahada öyle bir performans vardı ki Doğuş Özdemiroğlu’ndan, onu bu maçın adamı seçmemek büyük bir ayıp olurdu. Kariyer rekorunu da kıran Doğuş Özdemiroğlu, genellikle savunmasıyla tanınan bir isim olsa da, hücumda da neler yapabileceğini bizlere bu akşam gösterdi.

Yorum Yap