01 - TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE 02 - BSL TÜRKİYE

Ergin Ataman: ‘Kaybedeceksek sahada kaybetmeliydik’

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, Fanatik’e özel bir röportaj verdi. Birçok konuda açıklamalarda bulunun Ergin Ataman; yeni sezon hedefleri, yeni kitabı ve THY EuroLeague ile ING Basketbol Süper Ligi’nde geçen sezon takımının gösterdiği performansı değerlendirdi.

‘Kitabı beni sevsinler diye yazmadım’

İlk olarak yeni çıkan kitabı ‘Zafere Giden Yol’u değerlendiren koç; “Kitabın bir biyografi olarak söyleşi şeklinde olması okunmasını daha kolay hale getirmiş. Bu kitap bir basketbol yayını değil. Öyle olsa daha çok teknik taktik konuşmamız gerekirdi. Öyle olsaydı küçük bir kitleye hitap edecektik. Burada Türkiye sıfırdan çıkmış bir basketbol antrenörünün Avrupa’da nasıl tanınan önemli antrenörlerden biri haline geldiğinin hikayesi var. Bu kitabı,  beni sevmeyenler okusun da sevsin diye yazmadık. Bu hikayeyi belki bir Sırp, İtalyan veya ABD’li yapmış olsa böylesine önemli bir hikaye olmazdı. Ama Türkiye’deki bir spor adamının yapmadığı şeyleri yaptığımız için bir başarı hikayesine geldi. Bizden sonrakiler bunu yapabilsin, onlara yön verelim diye yazdık.” ifadelerini kullandı.

‘Kaybedeceksek sahada kaybetmeliydik’

Geçen sezon pandemi süreciyle yarım kalan EuroLeague ve Basketbol Süper Ligi’nde lider olan Anadolu Efes için konuşan Ataman; “Spor tarihinde en büyük haksızlığa uğramış takımlardan bir tanesi Anadolu Efes.. Normal sezonun bitmesine sadece 6 maç kala en yakın rakibinden 2 galibiyet önde olan bir takım var ve tüm otoriteler tarafından şampiyonluğun en büyük adayı olarak gösteriliyorduk. O dönemde maçların durdurulması haklıydı. Ama sezonun bitmemesinin hiçbir geçerli sebebi yok. Özellikle NBA’i ve futbol liglerini gördükten sonra.. Bize yapılmış büyük bir haksızlık var. Şampiyon olacağımızın bir garantisi yoktu. Ama kaybedecekse de sahada kaybetmeliydik.”

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı almasına rağmen henüz Milli Takım formasıyla maça çıkmadığı için yerli statüsünde oynayamayacak Shane Larkin hakkında da konuşan Ataman, “Shane Larkin konusunda yaşanan olaylarda da Anadolu Efes’e karşı çok büyük bir haksızlık var. Hem Efes’e hem Larkin’e. Bugün Türkiye’de herkesin gurur duyduğu Türk olmasından mutlu olduğu Cumhurbaşkanımızın kimlik kartını bizzat verdiği, Milli Takım formasını giydiği bir oyuncu Türkiye Ligi’nde Türk statüsünde oynayamayacak. Çok önceden yapılan yönetmelikler yüzünden hiçbir zaman Türk Milli Takımı’nda oynama şansı olmayan bazı oyuncular var ligimizde. Ama onlar Türk statüsünde oynuyor. Bu konuda gerek Spor Bakanlığı’nın gerekse yönetmelikleri düzenleyen Federasyon’un bunu düzeltmesi gerekiyor. Basketbol sezonunu sonlandırıp, beyaz sezon ilan edecek kadar gücü olan bir Federasyon’un Larkin gibi bir oyuncunun Türkiye Ligi’nde Türk statüsünde oynaması için de gerekli hamleyi yapmasını bekliyorum.”

‘Seyirci ile coşuyorduk’

“Yeni sezon öncesi bazı dezavantajlarımız var. En önemlisi seyirci. Oynadığımız basketbol keyif verdiği için seyirci ile coşuyorduk. Hem Sinan Erdem’de hem de dışarıda seyirci ile oynamayı seven yıldızlarımız var. Maçlar seyircisiz olursa motivasyonu sağlamakta sıkıntı çekebiliriz.”

Kaynak: Fanatik Özel

Yorum Yap