Milli Takım

EKONOMİK OLARAK DESTEĞİMİZ YOK

İşitme Engelliler Milli Takımı’nın genç ve başarılı oyuncusu Çağla Nur Uzundurukan, milli takım ve kendi kariyeri hakkında merak edilen soruları yanıtladı. Başarılı oyuncu Milli takım olarak sponsor bulmakta hayli zorlandıklarını açıkladı.

KAMPLARIMIZ SENEYE OLACAK

Milli takımın herhangi bir toplanma tarihi belirlemediğini aktaran Çağla Nur süreç ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Bu salgın hastalıktan dolayı Olimpiyatlar seneye ertelendi, kamplarımız ve antrenmanlarımızın hepsi önümüzdeki seneye olacak. Bizim için iyi oldu bu süreç takım arkadaşlarım ile iyi geçiriyoruz ve sürekli iletişim halindeyiz. Sadece Arkadaşım Büşra Çevik’in ön çapraz bağları kopmuştu virüs dolayısıyla ameliyatı ertelendi onun için üzülüyoruz ama Haziran gibi ameliyat olma durumu var onu bekliyoruz şimdi umarım başarılı geçerse seneye bizimle olacak. Pandemi olmasaydı muhtemelen Büşra bizimle olamayacaktı. Şimdi bir umut var, kendini toparlayıp aramıza dönebilir. Ona inanıyoruz, destekliyoruz inşallah dönecek aramıza. Çok zor bir sakatlık 6 ay en az bir oyuncunun başına gelebilecek en kötü şey bu.”

 

AYAKKABI SEÇİMİ BİLE SAKATLIK YAŞATABİLİYOR

Oyuncu sakatlığı konusuna dikkat çeken genç oyuncu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sakatlıklar konusu çok derin aslına bakarsanız her etken sizi sakatlığa götürebilir hatta ayakkabı seçiminiz bile sizin sakatlanmanıza yol açabilir. Bunun yüzünden bir sakatlık geçirdim ben yan bağlarımı kopardım. Burada önemli olan nokta çabuk atlatabilmek. Ayakkabı seçiminde ben özgür değilim, gard olduğum için asla bileksiz ayakkabı giymem bir kere giydim ve yan bağlarımı kopardım daha da giymem. Pozisyona göre ayakkabı var seni en güvenli hissettirecek ayakkabıyı bulup giymelisiniz. Antrenman yoğunluğu da sizi sakatlayan önemli dış etkenlerden biri bir de dinlenmelisiniz tabii bu da önemli, kendinize bir sporcu olarak iyi bakmanız lazım. Sakatlık zor bir durum hem sporcu için hem de takım için.

 

2021’DE HEM AVRUPA ŞAMPİYONAMIZ HEM DE OLİMPİYATLAR VAR

Süreç başlamadan önce daha takım olarak toplanmadıklarını belirten Çağla, vaka bildirilmeseydi şu an kampta olacaktık dedi. Devam eden süreç içinse şunları ekledi:

“Koronavirüs vaka bildirimi gerçekleşmeseydi biz kampa Mart ayı başında başlayacaktık fakat vaka bildiriminden sonra toplanmayacağımız bize söylendi. Devam eden günlerde de turnuvamız ertelendi. Önümüzde ki yıl ertelenen turnuva ile beraber iki turnuvamız olacak. Program çok yoğunlaştı hem çok yoğun hem de çok iyi bir sene olacak bizim için. 2021 yılında bizim Avrupa Şampiyonamız vardı. 12. İşitme Engelliler Avrupa şampiyonası İtalya’da gerçekleşecek olan turnuvamız 19-27 Mayıs tarihleri arasında olacak. Ardından 5-17 Aralıkta ertelenen Olimpiyatlar var. O da Brezilya’da gerçekleşecek, 24. İşitme Engelliler Olimpiyatları. Biz takım olarak bu iki turnuva için umutluyuz ve Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimize inanıyoruz. İyi bir sonuç almak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.”

 

BAŞARILARIMIZDAN KİMSENİN HABERİ YOK

Nurgül Çetak’ın yazılı ve görsel medyada İşitme Engelliler Kadın Milli takımı ile ilgili çok fazla habere ulaşamadım sözleri üzerine başarılı oyuncu şunları aktardı:

“Çoğu başarımızdan kimsenin haberi yok, bu durum beni de takım arkadaşlarımı da üzüyor. Düşünsenize 2017’de ki U20 Milli takımı ile Avrupa şampiyonluğu yaşadığımızı kaç kişi biliyor? 2018 yılında ki U21 Milli takımı ile Dünya dördüncüsü oluşumuzu kaç kişi biliyor? Kimse. En son 2019’da ki Dünya dördüncülüğümüzü kim biliyor? Kimse, hatta onun haberi bile yok. Üzücü bir durum Türkiye’de bu başarıyı yakalayan Milli takım yok. Kim var? Maalesef yok. Biz başarıyoruz evet ama bu başarılardan ne yazık ki kimsenin haberi yok.

 

AVRUPA ŞAMPİYONLUĞU HARİKAYDI

Başarı için 3 şeye ihtiyaçları olduğunu belirten Çağla, bu üç maddeyi başarı, disiplin, inanç olarak değerlendirdi Avrupa şampiyonluğu içinse sözlerini söyle sürdürdü:

“Biz o turnuvaya hazırdık, hazır gittik ve çok iyi bir kamp dönemi geçirdik. Aslında kendimizden emindik diyebilirim. Her maça inanarak çıktık ve kazandık sonunda da şampiyon olarak Ülkemizi gururlandırdık madalyalar ve ödüllerle döndük. Bu şampiyonada bireysel olarak ben de çok iyiydim sezonun en iyi beşine seçildim. Tabii bununla sınırlı kalmadım hep daha iyisini istedim. 2018’de de Dünya’nın en iyi gardı seçildim. 2019’da seçilemedim maalesef onu benim yerime sevdiğim başka bir arkadaşım aldı.”

 

SON TURNUVA ÜZÜCÜYDÜ

Son dünya şampiyonasıyla ilgili üzüntülerini dile getiren başarılı gard, “Çok kırıcıydı son turnuva bizim için. Çünkü hepsini son saniyelerde kaybettik, son saniyelerde maç kaybetmek oyuncular için her zaman çok ama çok zordur. Biz aktif olarak 3 kişi oynuyoruz. Diğer iki arkadaşımızda çok iyi adapte oluyor fakat 40 dakika boyunca biz çok uğraştığımız için artık enerjimiz kalmıyor. Yoruluyoruz anca molalarda 30 saniye bir soluklanıyoruz. Dördüncü olmakla yetindik ne yazık ki ama bundan sonra ki turnuvalarda daha iyisini yapacağımıza inancım tam.” diye konuştu

 

TBF’DEN DESTEK ALMIYORUZ!

TBF’den destek almadıklarını vurgulayan Çağla, “Bizim esas sıkıntımız ekonomi zaten, ekonomik anlamda desteğimiz yok bir de düşünün ki biz başarılıyız ama yine de yok. Ne bir destek ne bir sponsor yok maalesef. Çok saçma bu neden yok? Neyse ki bu sene bir hastane sponsorumuz oldu Allah razı olsun onlardan. Umarım bundan sonra da artar çünkü gerçekten sponsora çok ihtiyacımız var. Ekonomik anlamda destek görmemek de çok zorlayıcı. Bizi rakipler değil, ekonomi zorluyor. Şu an bizim her şeyimizi kendi federasyonumuz karşılıyor, 24 branş var bu federasyonda bu federasyon kime yetişsin? Çok kızıyoruz bu duruma aynı zamanda da üzülüyoruz. Ben şu an cihaz ile duyabiliyorum sizi, onu çıkarsam yok, parkede de böyle yok yani. Düşünün dört yıldır aynı kıyafeti giyiyoruz sadece formalar değişiyor. Kimsenin yapamadığını yapıyoruz ama yine de destek alamıyoruz. Biz diğer şampiyonalarda da sponsorsuzduk. Ben 2016’da katıldım o zamandan beri yok. Bir tane mi olmaz? Yok. Şu an sadece bir hastane var dediğim gibi. Seneye için umutluyum ben olacağına inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

 

HEDEFİM WNBA

Kulüp kariyerine ağırlık vereceğine değinen Milli oyuncu, “Ben şu an iki yıldır kulüpsüzüm. Gerekli şartlar oluşmadı olmadı ama bundan sonraki süreçte izleyeceksiniz diyebilirim. İmzalar atılmadan bir şey demem tabii ki mümkün değil ama gelecek sezon iyi bir yerde oynayacağım, bunun garantisini verebilirim. Bazen bunun hırsı ile geceleri antrenman yapıyorum, bir yerlere gelmeyi o kadar çok istiyorum ki bunun için çalışıyorum. Olduğum yerde takılı kalmak istemiyorum Türkiye’de kendimi kanıtladıktan sonra WNBA’e gitmek istiyorum benim kariyer zirvem orası. Ama önce kendimi en iyi gard olarak burada kanıtlayacağım.” Erkek basketbolunu da değerlendiren Çağla, farklarını şöyle anlattı: ”Erkekler çok sert bir basketbol oynuyor biz kadınlar olarak o kadar sert değiliz bir de işin tribün boyutu var tabii çok fazla hakaret, küfür oluyor sert kısmı biraz da burada aslında. Ben erkeklerle basketbol oynamak isterdim o sertliği bilmeyi isterdim. Kadın ve Erkek olarak bir maç yapılsa erkekler kadınlar üzerinden çok smaç basardı(gülerek) Savunma olarak güzel olurdu ama kadınlar savunmada erkeklere göre daha önde ben öyle düşünüyorum.”

 

ALİNA İLE OYNAMAK İSTERDİM

Süper Ligi fazla izleme şansı bulamadığının altını çizen Çağla, izlediği bölümü ise şu sözlerle değerlendirdi:

“Alina ile karşılıklı oynamayı çok isterdim bana göre çok başarılı bir oyuncu ama okuduğum kadarı ile ligimizden ayrılmış üzüldüm. Ama fark etmez benim için ben karşıma kim gelse tutarım çünkü kendime güveniyorum. Savunmam çok iyidir ama bunları daha da geliştirmek isterim ben az ile yetinmem hep daha fazlasını isterim. Kelsey Plum ve Bria Hartley benim idollerim. İdollerim de olsa onları da tutardım dediğim gibi kendime güveniyorum. Savunma oyunun kilit noktası. Hücum yapamasan bile savunma ile dengeyi kurabilirsin. Ben oyunda savunmayı tercih ederim. Bunun yanında skorer de bir oyuncuyum aslında U20’deyken 25-30 sayı arası atmışlığım var mesela. Olimpiyatlar seyirci bakımından çok iyi oluyor, seviyorum dolu oluyor. Bir kere Abdi İpekçi’de oynama fırsatım olmuştu gördüğüm en güzel salonlardandı.”

 

Son olarak kadın basketbolunun geleceğini ele alan genç oyuncu sözlerini şöyle tamamladı, “Altyapı çok kötü Türkiye’de ekonomik olarak çok kötü, destek yok. Kaç tane başarılı ileriye gidebilen oyuncu çıkarmışız ki baktığınızda. En son Nevriye Yılmaz’ın bir başarısı vardı B’den A’ya çıkmak bir o güzeldi. Bir yabancı futbolcuya verilen parayı altyapıya yatırsalar olacak ama olmuyor. Yabancı hastası bizim Ülkemiz Türklere gelince yok ama yabancılara saçarız bu da çok adaletsiz bir durum. Genç oyuncular içinse tavsiyem pes etmesinler, inansınlar ben hep kendime inandım onlar da kendilerine inansınlar.”

Veda konuşmasını işaret dili ile yapan başarılı gard, “İşitme Engelliler Milli Takımında olduğum için çok mutluyum, bizlere destek verdiğiniz için çok teşekkür ederiz.” sözleri ile açıklamalarını sonlandırdı.

 

Yorum Yap