RÖPORTAJLAR

ÇİLEK AMERİKA’DA; ŞEVVAL İSTANBULLUOĞLU

 

 

 

                AYDIN ŞENYUVA RÖPORTAJI

 

1*Basketbola nasıl başladın? Alt yapı eğitimini nerde aldın? Oynadığın kulüpler,okullar ve çalıştığın antrenörler? Bunlardan başlıyalım…

1.Basketbola 8 yaşında başladım ama şu bakımdan çok şanslıyım ki ailem ben küçükken (4 yaşımda) jimnastiğe sonra da yüzmeye (5 yaşımda) verdi bu iki yardımcı ve fundamental sporu yaptıktan sonra basketbola başladım. Katkısını da gördüm diyebilirim. Hatta keşke daha fazla jimnastiğine gitseydim diyorum ara sıra kendime. Basketbola  Fenerbahçe altyapısında başladım ve Fenerbahçe de devam ettim.Amerika’ya gelene kadar. 1.sınıftan 4.Sınıfa kadar Paşakapısı ilkokulu 4 ten 6ya 3. Selim ilkokulu 6. Sınıfım Hafize Özal 7. Sınıfım ilhamı Ahmet örnekal ve Fenerbahçe kolejinde ….8.9. ve 10.sınıfı okudum.Çalıştığım antrenörler Melike İncige Yener, Alper Koç , Mehmet Ersöz , Barış Akgün, Erman Taş, Mehmet Özbek, Batuhan Ala, Dilara Gürdal.

2*ABD yi neden tercih ettin ve gidiş sürecini anlatırmısın?

2. ABD yi tercih etme sebebim eğitimimi basketbolumu beraber ilerletebilmek.ABD  bu konularda çok önde olduğu için burayı tercih ettim. Ben 17 yaşımda lise 10 a gidiyordum çünkü hazırlık sınıfı okudum ve 18yaşımda altyapı yaşım doluyordu ki demek oluyorki 11. Sınıfta hem okul hemde A takım programını beraberinde götürmem gerekiyor ve basketbol oynamak için profesyonel imza atmam gerekiyordu, ama şunun farkındaydım ki eğer imzalarsam üniversite sınavına hazırlanamayacaktım idman ve maç sıklığı yüzünden bende 10. Sınıfı bitirince lise de ABD ye gitmeye karar verdim.

3*Amerikada ki basketbol ve okul hayatından bahsedermisin?

Herşey çok sistematik bir şekilde ilerliyor. sabah derslerim var sonra öğlen 11.45 ten 15.30 a kadar antrenman sonrasında tekrar derslerim var. Tabi bu hep böyle değil sabah çok erken saatlerde kondisyon yaptığımızda oluyor veya toplantı yaptığımız ama genel tablo bu şekilde. Sosyal yaşantıdan biraz fedakarlık yapmak gerekiyor tabi yoksa ödevler projeler vize sınavları derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Gerçekten meşgul bir hayatın oluyor ama eğer yaptığın işi seviyorsan zevkli bir yaşantı çünkü hem çalışıyorsun hemde geziyorsun maçlar için. Ben mutluyum şu an ki durumumdan.

4*ABD de  hangi okulda okuyorsun? ABD kararında en çok seni kim etkiledi  ve destek oldu?

Liseyi St. Timothy’s School  bitirdim. Şu an Siena College  gidiyorum. Ben ne yapmam gerektiğini ve ne istediğimi biliyordum ailemde bana destek oldu. Birde en yakın arkadaşlarım Duru ve Burcu tecrübelerini benimle paylaştılar. Tamer Türkman da tüm burda ki işlerimden ilgilenen kişi oldu gerçekten benim için çok şey yaptı ve herzaman desteğini hissettim.

5* Akademik ve sportif kariyer hedeflerinden bahsedermisin? Basketbol kariyer planlamanda ne kadar yer alacak?

Sportif olarak tabi ki de profesyonel olarak devam etmek istiyorum, üniversitesiden sonra da, ama tabiiki basketbolu belli bir yaşa kadar oynayabilirim bu yüzden de basketboldan emekli olduktan sonra uluslarası basketbol organizasyonlarında yer almak istiyorum. Zaten kariyer planlamamı basketbol üzerinden yapıyorum. Basketbol hep yaşantımın içinde olacak.

6* ABD de uyum sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaştın? Uyum sürecini atlattınmı?

ABD de de herşey çok ama çok farklı. Kültürel açıdan, yemek açısından, sosyal yaşantı olarak. Benim yapım bulunduğum kabın şeklini almaya çok müsait. Bu yüzden de Benim alışmam buraya 2 haftamı aldı diyebilirim. Uyum sürecim kısa sürdü.

7*Basketbol adına gerçekleştirmek istediğin en büyük hedefin nedir?

Ben hep hedeflerimi adım adım belirlerim. Şu an ki hedef de MAAC konferansında şampiyon olmak var, ama uzun vadeli olarak Euroleague de kalıcı bir oyuncu olmak istiyorum.

8*Basketbol da kuvvetli yönlerin ve gelişmesi gereken yönlerin sence nedir?

Sağ ve sol bende fark etmez ikisi de fundamental olarak eşit. Uzun olmama rağmen şut tehditimin olması da ayrı bir avantaj.Geliştirmem gereken ve şu anda üzerinde çalıştığım yönüm oyun hızımı daha fazla arttırmak.

9*Dışardan bir gözle baktığında ve kıyaslama yaptığında Türk kadın basketbolunu nasıl görüyorsun?Neleri geliştirmeliyiz?

Bence Türk kadın basketbolu olarak bir eksiğimiz yok . Hatta bana sorarsanız fiziken bile yeterli kapasiteye sahibibiz.Her ne kadar insanlar bunu inkar etse de yüzde yüz eminim ki fiziken hiçbir eksiğimiz yok boy olarak da güç olarak da. Geliştirmemiz gereken şey sahaya çıktığımız da birbirimize güvenmemiz ve duygularımızı bir kenara bırakmamız. En önemlisi de sahaya dışarda yaşanılan durumları veya olayları yansıtmamamız gerekiyor.

10*Yurt dışı eğitimin bittiğinde Türkiye ye dönücekmisin? Yoksa bu soru için erken mi?

Önümde uzun seneler var zaman ne gösterecek göreceğiz.Bu soruyu şu an kendime  soramıyorum.

11*Milli takım yetkilileri seni takip edip bilgi alıyorlarmı?

Bana direk gelen biri veya soran yok. O yüzden takip ediyorlar mı bilemem. Kampa katıldığım zaman konusu oluyor konuşuyoruz .

12*Ailendende biraz bahsedermisin? Türkiye de en çok neyi özlüyorsun?

Annem ve babam eski basketbolcular( Aslı&Serkan İstanbulluoğlu). Şu anda babam özel bir şirkette muhasebe müdürlüğü yapıyor, annem ise fizik öğretmeni. Bir tane kız kardeşim var (Elif İstanbulluoğlu). Benden 5 yaş küçük (14) ve şu anda Fenerbahçe alt yapısında basketbol oynuyor. Ailem benim için herşey. Öncelik sıralamam da onlar elbette ki ilk sıra da. Dünya da ki en büyük destekçilerim ve motivasyon kaynağım. Onlar olmasa şuan ki Şevval olmazdi. En çok ailemi özlüyorum sonra da tabiki de muhteşem Türk mutfağını.

13*ABD ile Türkiye alt yapısını kıyaslayabilirmisin?

Altyapı olarak Türkiye’nin hiçbir ama hiçbir eksiği yok. Hatta bana sorarsanız altyapı olarak Türkiye belli konularda daha ilerde bile.

14*Kardeşinde Fenerbahçe alt yapısında oynuyor.Seni geçermi? Onun basketbolunu nasıl görüyorsun? Boy olarak seni yakalamış.

Elif ile ben tamamen iki farklı basketbol oyuncusuyuz ne kadar kardeş olsak da. Elif gerçekten yaptığı işi seviyor ve iyi yerlere geleceğine eminim. Boyu beni geçsin sıkıntı yok benim için ( Dayımın da dediği gibi “devede de boy var”) . Kardeşim ve ben birbirlerimize uğraşmayı severiz. Sonuç itibari ile kardeşim ve kıskanma gibi birşey söz konusu değil, her zaman gurur duyacağım onunla.

15*Basketbol ile eğitim Türkiye de bir arada zor yürüyor. Amerika da durum nasıl?

Benim de ilk başta dediğim gibi buraya gelme sebebim de o. Çünkü yaptığım spor belli bir dinamizm gerektiriyor ve belli bir yaştan sonra vücut bunu maalesef kaldıramıyor. Ceplerimi şimdiden sıkı doldurmak zorundayım ki gelecek de zorluk çekmeyeyim. Burda antrenman saatlerimiz derslerimize göre ayarlanıyor. Örneğin , tüm takım arkadaşlarımın ve benim derslerim öğlen saatinde yok tüm öğlen salonda antrenman yapıyoruz geriye kalan zaman dersler.

16*Okulundan da bahsedermisin? Basketbol ve akademik kariyet hangi seviyede? Seni tatmin ediyormu?

Kesinlikle tatmin ediyor çünkü bir sınıf 20 ile 30 kişi arasında ve böylelikle arkadaş edinme olanağım daha fazla oluyor kalabalığın için de kaybolmaktansa. Ayrıca profesörler ile de yakın temas da kalabiliyorum bu sayede. Akademik olarak Newyork da ki sayılı okullardan biriyiz sportif olanaklar olarak da her D1 okulun sahip olduğu herşey var. Basketbol olarak da iyi bir seviyedeyiz ama tabii ki de hep daha fazlası için çok çalışıyoruz.

17*Türk yemeklerini özlüyormusun?En çok neyi özlüyorsun?

Tabi ki deeeee !!!!! En çok Şalgam ve çiğköfte.

18*Arkadaşlık seviyesi ne durumda?

Benim için arkadaşlık seviyesi çok iyi burda. Tabi ki de başka şeyler de duyuyorum bazılarından ama ben çok şanslıyım ki hep değerli insanlarla tanıştım. Gerçekten ama geççekten çok güzel arkadaşlıklar edindim ve hala neredeyse tüm lise arkadaşlarımla konuşuyorum. Hatta 2 tanesi çoktan İstanbuldan  benim için  gelip kaldılar ve daha fazla gelmek isteyen bile var. Herkesi beklerimmmmm.

19*Senin Fenerbahçe de çilek lakabın var.Ben biliyorum da..Bunun hikayesini anlatırmısın?

Çileği bu gidişle ortanca isim olarak olmak zorunda kalacağım galiba çünkü burda bile bana çilek diye seslenenler var. Hikayesi kısa ve öz bir biçimde şöyle basketbola ilk başladığımda pembe bir şort giyiyordum ve saçlarım iki yandan at kuyruğuydu ve yanaklarım hala olduğu gibi al aldı. İlk koçum (Melike İ. Yener) bana “sen çileğe benziyorsun sana çilek diyelim“ dedi ve öyle kaldı. Bana çilek denilmesinden bir rahatsızlık duymuyorum hatta bazen insanlar bana Şevval deyince üstüme alınmıyorum o kadar benimsedim “çilek” ismini de.

20*Basketbola yeni başlayanlara tavsiyelerin nedir?

Hangi mesleğiniz olursa olsun network en önemli ve en yardımcı etken yaşantımızda. Tavsiyem ise hata yapmaktan korkmayın ve olaylara pozitif yaklaşmaya çalışın ve ders çıkarın. Öğrenmekten asla vazgeçmeyin.

21*Okulun hangi ligde mücadele ediyor?

MAAC konferansında oynuyoruz. Okulum sezon içerisinde IVY ligi okullari ile ve diğer konferansların ilk 5 takımları ile oynuyor sezon içerisinde. Konferans maçlarimiz ocak ayında başlayacak. Konferansımızda ki diğer takımlarla karşılaştırdığımızda benim okulum araların da ki en fazla genç oyuncusu olan. Bir avantajımız ise hızlı bir takım olmamız. Genel olarak atletik bir takımız her mevkide.

22*Hobilerinden bahsedermisin?

Hobilerim manga okumak ve gezmek ve yeni yerler görmek.

23*Kendi pozisyonunu tarif edermisin?

Kendimi 3 numara olarak görüyorum ve burda da 3 numara olarak oynuyorum.

24*Hayattaki  idolün?

İdolum ise  kısa ve öz AİLEM

25*Son sözlerin?

Herkese selam yolluyorum.Görüşmek üzere.

Ben de sana bu röportaj için teşekkür ediyorum.

.

Yorum Yap