RÖPORTAJLAR

AMERİKA’DA BİR TÜRK KIZI ZEYNEP ŞEVVAL GÜL

Bu yazımda Fenerbahçe alt yapısından yetişmiş 2001 doğumlu ZEYNEP ŞEVVAL GÜL röportajını okuyacaksınız.

Basketbol’a nasıl ve nerde başladın?

Basketbol’a Ankara’da 2012 yılında Eryaman Spor Kulübünde başladım.Ağbim uzun boylu olduğu için dikkat çekiyordu ve basketbol’a başlamıştı.Bende onun antrenmanlarını izlemeye başlamıştım ve orada basketbol topuyla tanıştım.Ankara Eryaman’da minikler ligini bitirdikten sonra 2013 yılında 12 yaşındayken  Fenerbahçe’ye transfer oldum ve 6 yıl boyunca Fenerbahçenin tüm alt yapı yaş kategorilerinde oynadım.Fenerbahçe’de oynarken İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları yaşadım.

Neden ABD’yi tercih ettin? Gidiş sürecini anlatırmısın?

Alt yapıda senem dolduktan sonra karar vermem gerekiyordu.Ya Fenerbahçe’de kalıcaktım.Ya da ABD’ye gidecektim.

Beni Avrupa şampiyonalarında takip eden üniversiteler vardı ve teklifler geliyordu.Tabii ki Fenerbahçe’de oynamam bana çok şey katmıştı.Çünkü Fenerbahçe bir markaydı ve bu da herkesin dikkatini çekiyordu.ABD’yi tercih etmemin en büyük nedeni basketbolla birlikte alacağım burs ile eğitimimide  belirli bir seviyede götürmekti.Bunun için en uygun sistemin ABD olduğuna inandı.Ve ABD kararını ailece verdik.U 20 Avrupa şampiyonasında sonra  Arizona Üniversitesinden çok güzel bir burs teklifi geldi.Üniversitenin sınavlarına girdim ve başarılı olarak burs almaya hak kazandım.Bu süreci böyle tamamlamış oldum.

ABD’de ki basketbol ve okul yaşantından bahsedermisin?

Çok yoğun ders ve basketbol programımız var.Kesinlikle belirli disiplinde çalışmamız gerekiyor.Dersler sabah erken saatlerde başlıyor.Antrenmanlarımız ise hergün 13.00/17.00 saatleri arasında oluyor.Antrenman sonraları ise ödevlerimizi yapmamız için belirli saatlerde gittiğimiz sınıflar var ve orada ödevleri yaptıktan sonra günü bitiriyorum.

ABD’de hangi okulda okuyorsun?Basketbol ve akademik kariyer’de hedefin nedir?

Arizona Üniversitesinde psikoloji bölümünde okuyorum.Psikolog olmak istiyorum.Bu kararı vermemde eğitimle birlikte okulun basketbola verdiği önem ve elde ettiği sportif ve akademik başarılar.Basketbol hedeflerim içinde şunu söyliyebilirim Euroleage ve milli takımda kalıcı oyuncu olup başarılarımı devam ettirmek.

Kariyer planlamanda basketbol ne kadar yer alacak?

Basketbol hayatımın tam ortasında var ve hayatımı hep basketbola göre şekillendiriyorum.Bu nedenle hayatım basketbol olucak.

Seni Nevriye Yılmaz’a benzetiyorlar.Nevriye Yılmaz benzetmesi için ne diyeceksin?

Nevriye Yılmaz Türk kadın basketbolunda idol olmuş ve saygı duyulucak bir isim.Beni ona benzetmeleri çok güzel bir duygu.Önümde uzun bir yol var.Umarım bende Nevriye Yılmaz gibi uzun seneler Türk kadın baskeboluna hizmet ederim.

ABD’de uyum sürecinde ne gibi zorluklarla karşılaştın?uyum sürecini atlattınmı?

Sosyal hayatımda ki uyum sürecini atlattığımı düşünüyorum.İlk geldiğimde herşey çok farklı ve yeni geliyordu ve bu gayet normaldi.Türkiye’den hiç bilmediğiniz ortama geliyorsunuz.Yeni bir hayat başlıyor.Hayatım şu an düzene girdi ve basketbol ile ilgili bazı alışkanlıklarımı da değiştirmeye çalışıyorum.Kural alışkanlıklarından dolayı biraz zorlanıyorum ama değişmeyecek şeyler değil kendiniz ve başarılı olmak  için yapmanız gerekiyor.

Basketbol adına gerçekleştirmek istediğin en büyük hedefin nedir?

Olabilecekse en büyük hedefim WNBA oyuncusu olabilmek.Bunu da başarabilirim diye düşünüyorum.

Kadın basketbolunda idolün kimdir?

İdolüm Breanna Stewart’dır.Onun gibi bir uzun olmak istiyorum.

Kendini hangi pozisyonda ifade edersin?

Kendimi 5 numarada oynayabilen 4 numara olarak görüyorum.

Basketbol’da en kuvvetli yönün ve gelişmesi gereken yönlerin nelerdir?

Gelişmesi gereken yönlerim olarak vücudumu iyi kullanmak ve kontrol etmek diyebilirim.Çünkü kontrolü kaybettiğimde çabuk faul problemine giriyorum ve bu da oyuncu için handikap oluyor. Kuvvetli yönüm oyunu iyi okuyorum ve 3 sayılık şutlarım diyebilirim

Dışardan baktığında Türk kadın basketbolunu nasıl görüyorsun?Eksik yönlerimiz nedir? 

Aslında Türk kadın baskketbolu olarak altyapı’da çok daha başarılı olabiliriz ve bu başarıyı rutin hale getirebiliriz.İhtiyacımız olan şey biraz daha özgüven ve agresif oyun diye düşünüyorum.

Yurt dışı eğitimin bittiğinde Türkiye’ye dönücekmisin? Yoksa bu soru için erkenmi?

Bu 4 yıl içinde neler  olacabileceğini bilemiyorum ve yaşayıp göreceğiz.Bu soruyu kendime şu an soramıyorum.

Hobilerin nelerdir?

Boş zamanlarımda müzik dinlemeyi ve yürümeyi seviyorum. Ayrıca dizi izlemek ve arkadaşlarımla vakit geçirmek hoşuma gidiyor.

 

Milli takım yetkilileri seni takip edip bilgi alıyorlarmı?

Daha sezon başlamadı.Ama başladığı zaman takip eder ve bilgi alırlar.

Son olarak ailendende bahsedermisin? Türkiye’de en çok neyi özlüyorsun?

Biz birbirine bağlı bir aileyiz.Bir ağbim,erkek ve kız kardeşim var.Aşağı yukarı hergün  görüntülü olarak konuşmaya çalışıyorum. Saat farkından dolayı zorlanıyoruz.Türkiye’de en çok ailemi ve arkadaşlarımı özlüyorum.

Son sözlerin

Herkese çok selam yolluyorum.

Bu röportaj için bende sana çok teşekkür ediyorum.Başarıların daim olsun.

Aydın Şenyuva

 

 

 

 

 

Yorum Yap